שתף קטע נבחר

קלינטון הבטיחה את מועמדותה לנשיאות ארה"ב מטעם המפלגה הדמוקרטית

סוכנות AP פרסמה כי קלינטון השיגה את כל 2,383 הצירים הנדרשים כדי להפוך למתמודדת מטעם המפלגה הדמוקרטית לנשיאות. הילרי, האישה הראשונה שמועמדת מטעם אחת המפלגות הגדולות, תתמודד מול טראמפ בנובמבר. אחרי ההכרזה אמרה: "אנחנו על סף רגע היסטורי"

 

 

סוכנות הידיעות AP דיווחה הלילה כי המתמודדת למועמדות הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב הילרי קלינטון השיגה את מספר הצירים הנדרש כדי לזכות במועמדות המפלגה. קלינטון היא האישה הראשונה שתתמודד לבחירות מטעם אחת המפלגות הגדולות. בנאום ראשון אחרי ההכרזה אמרה קלינטון באסיפת בחירות בקליפורניה: "אנחנו על סף רגע היסטורי. יש עוד עבודה לעשות".

 

קלינטון, שכיהנה בעבר כמזכירת המדינה, כסנטורית ניו יורק והגברת הראשונה, זכתה ב-2,384 צירים - אחד יותר מהדרוש כדי להבטיח את המועמדות הדמוקרטית לנשיאות. הזכייה מגיעה כמעט שמונה שנים מאז ששיתפה את נשיא ארה"ב המכהן ברק אובמה בכוונתה לרוץ לבית הלבן. כבר אז היא ציינה את יכולותיה "לנפץ את תקרת הזכוכית הגבוהה והקשה ביותר".

קלינטון לאחר הדיווח כי השיגה את מספר הצירים הנדרש (צילום: AP) (צילום: AP)
קלינטון לאחר הדיווח כי השיגה את מספר הצירים הנדרש(צילום: AP)

ברני סנדרס, הפסיד בהתמודדות (צילום: AP) (צילום: AP)
ברני סנדרס, הפסיד בהתמודדות(צילום: AP)
 

דונלד טראמפ. יתמודד מול קלינטון על הנשיאות (צילום: MCT) (צילום: MCT)
דונלד טראמפ. יתמודד מול קלינטון על הנשיאות(צילום: MCT)

אחרי שאתמול ניצחה את ברני סנדרס בפריימריז בפוארטו ריקו, ממטה הבחירות שלו נמסר כי הוא ממשיך עד הוועידה. "לקלינטון אין את מספר הצירים הנדרש בלי צירי-העל שיצביעו רק בוועידה. צירי-העל יכולים לשנות דעתם ואנחנו נשכנע אותם שלסנדרס יש הסיכוי הטוב ביותר להביס את טראמפ", נמסר.

 

על פי ספירת AP, לקלינטון 1,812 צירים שהתחייבו לה ו-571 צירי-על. סוכנות הידיעות שאלה את כל 714 צירי-העל במהלך שבעת החודשים האחרונים, ו-95 מהם בלבד נותרו בלתי מחוייבים למועמד כלשהו. 

 

 

הניצחון של קלינטון מוחץ. היא מובילה על סנדרס ביותר מ-3 מיליון הצבעות, ב-291 צירים ו-523 צירי-על. היא זכתה ב-29 ועידות ופריימריז, מול 21 ניצחונות של סנדרס. זהו פער גדול יותר משהיה לאובמה ב-2008, כאשר הוא הוביל על קלינטון ב-131 צירים ו-105 צירי-על בנקודה שבה השיג את מועמדותו. 

 

הדיווח בסוכנות הידיעות AP הקדים את החגיגות הגדולות שתכננו במטה של מזכירת המדינה לשעבר. מוקדם יותר היום אמרה קלינטון לתומכים בלוס אנג'לס כי היא מסוגלת "לקחת את המאבק מול דונלד טראמפ ולהביס אותו בנובמבר". אם אכן תנצח את המועמד הרפובליקני היא תהיה גם האישה הראשונה בתפקיד נשיאת ארה"ב.

 

היום ייערכו פריימריז בקליפורניה, ניו ג'רזי, מונטנה, ניו מכסיקו, צפון דקוטה ודרום דקוטה. קלינטון הייתה אמורה לזכות כבר לאחר ההצבעה בניו ג'רזי במינוי הדמוקרטי. ההכרזה התאפשרה לאחר שכמה צירי-על שעד כה לא הביעו תמיכה בקלינטון הודיעו כי יתמכו בה. תמיכתם יחד עם הצירים שקיבלה בפורטו ריקו איפשרו להכריז עליה כמועמדת המשוערת. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
רצה לנשיאות. קלינטון
צילום: AP
מומלצים