שתף קטע נבחר

שברה את תקרת הזכוכית. קלינטון עשתה היסטוריה

קלינטון קיבלה בהפתעה את ההודעה של סוכנות AP כי הבטיחה את מועמדות הדמוקרטים לנשיאות משום שתכננה לחגוג את המאורע אחרי הפריימריז היום. בכל מקרה, בין שתביס את טראמפ בנובמבר ובין שלא, לא הייתה אישה שעשתה זאת לפניה ב-240 שנותיה של ארה"ב, ואם תרצה ללכת שלב אחד רחוק יותר - לבית הלבן - היא תזדקק לעזרת בעלה ביל והנשיא אובמה

  

לרגע הזה חיכתה הילרי קלינטון משך כל חייה בזירה הציבורית, והלילה (יום ג') זה קרה: מזכירת המדינה לשעבר פתחה דף חדש בהיסטוריה האמריקנית והפכה לאישה הראשונה בתולדות המדינה  שמועמדת לנשיאות מטעם אחת המפלגות הגדולות - במקרה של קלינטון המפלגה הדמוקרטית. רק רגע אחד אחר יכול להיות יותר משמעותי מבחינתה. הרגע שבו תהפוך, אם אכן כך יקרה, לנשיאה הראשונה של ארצות הברית.

 

סוכנות הידיעות AP הייתה הראשונה לבשר כי קלינטון השיגה את מספר הצירים הנדרשים כדי להבטיח את המינוי, 2,384 - ציר אחד יותר מהדרוש. אולם למרות העליצות במטה שלה, ניכרה גם תחושה של אכזבה נוכח העיתוי הבעייתי. החשש הגדול במטה קלינטון בלילה הזה היה כי שאננות תאפוף את תומכיה ושהם לא יילכו להצביע היום בפריימריז שייערכו בשש מדינות - ניו ג'רזי, מונטנה, ניו מכסיקו, צפון דקוטה, דרום דקוטה וקליפורניה עתירת הצירים.

 

קלינטון בקליפורניה. עוד 6 פריימריס לפניה (צילום: AP) (צילום: AP)
קלינטון בקליפורניה. עוד 6 פריימריס לפניה(צילום: AP)
ההודעה על השגת המועמדות לנשיאות שיבשה את תוכנית החגיגות של מטה קלינטון, שם רצו להודיע על המינוי מיד לאחר ספירת הקולות בניו ג'רזי, ועוד לפני קבלת התוצאות מקליפורניה - זאת כדי שאחרי ניו ג'רזי כבר יהיו לה מספיק צירים כדי להתייצב בקדמת הבמה כמנצחת, וכבר לא תהיה משמעות גדולה לתוצאות בקליפורניה, שיגיעו שלוש שעות לאחר מכן. מה גם שבמדינה זו צפוי יריבה ברני סנדרס לנצח על פי הסקרים.

 

לכן בקבוקי השמפניה לא נפתחו הלילה במטה של קלינטון - מחשש לעין רעה הם שמרו אותם להכרזה שלה הערב בברוקלין, ניו יורק. אבל גם בלי כוסות קריסטל ויין מבעבע יכולה קלינטון להתרווח לשעה קלה ולהתמוגג מההישג שלה: אישה ראשונה שניפצה את תקרת הזכוכית. בין שתביס את המועמד הרפובליקני דונלד טראמפ בנובמבר ובין שלא, לא הייתה אישה שעשתה זאת לפניה ב-240 שנותיה של ארה"ב.

 

שותפות של כוח

הדרך של קלינטון לצמרת לא הייתה קלה. יותר מדי פעמים היא גלגלה את הסלע למעלה ההר וצפתה בו מתגלגל מטה. ההתנסות הצורבת ביותר שלה הייתה בקמפיין לנשיאות ב-2008 כשהתמודדה בפריימריז הדמוקרטיים מול סנאטור צעיר וחסר ניסיון מאילינוי עם שם מוזר - ברק אובמה. לרגע אחד היא לא העריכה שהוא יוכל להביס אותה. היא הייתה מנוסה, ידענית, עם עבר של סנאטורית ממדינת ניו יורק וניסיון של שמונה שנים בבית הלבן כגברת ראשונה.


הישג אמריקני ראשון במעלה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הישג אמריקני ראשון במעלה(צילום: רויטרס)
קלינטון נשכה שפתיים כשהבינה שההמונים הולכים עם אובמה וכשהוא קיבל את מספר הצירים הנדרש, היא ירדה מהבמה והודיעה כי תתמוך בו. לימים הזמין אותה לכהן כמזכירת המדינה בקבינט שלו.

 

קלינטון הפציעה בזירה הלאומית כשבעלה ביל התמודד לראשונה לנשיאות. היה זה קמפיין ססגוני, רווי יצרים וסקנדלים כשכמה נשים התייצבו מול התקשורת וטענו כי הטריד אותן מינית או שקיים איתן מערכת יחסים רומנטית מאחורי גבה. באותה תקופה היא לא תפסה את תפקיד האישה הנעלבת, אלא את הרעייה הטובה והתומכת. היא אחזה בידו והתייצבה לצדו לסדרת ראיונות בתקשורת כשהמסר שהעבירו היה "לכולם יש בעיות בחיי הנישואין, אנחנו נתגבר". והם אכן התגברו. היו רגעים שהיא אף הייתה יותר אהודה ממנו, מה שגרם לראשי הקמפיין שלו להפיץ כרזות בחירות - "שניים במחיר אחד", כלומר, תבחרו בביל תקבלו גם את המוח של הילרי ואת האנרגיה השופעת שלה.

 

ואכן, אחרי שנבחר לנשיא ארה"ב מינה ביל קלינטון את רעייתו לתפקיד אחראית על ביצוע רפורמת בריאות, שזכתה בסופו של יום לכישלון נחרץ. מקץ שנתיים לכהונתו, הביאו בחירות אמצע הקדנציה לקונגרס לאיבוד הרוב הדמוקרטי בשני בתי הקונגרס גם יחד, לראשונה זה 40 שנה, הפסד שמיוחס לכישלון התוכנית ליצור מערכת ביטוח בריאות מקיפה, תוכנית שקידמה הגברת הראשונה.

 

יחד, כל הדרך. הילרי וביל קלינטון ()
יחד, כל הדרך. הילרי וביל קלינטון
  

לא מתכוון לפרוש מהמרוץ. סנדרס (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לא מתכוון לפרוש מהמרוץ. סנדרס(צילום: AFP)

כאשר נחשפה פרשת מוניקה לווינסקי, שלחה הגברת הראשונה הילרי את בעלה ביל לישון על הספה בסלון וגירשה אותו מחדר השינה המשותף בבית הלבן, אבל לא העיפה אותו מחייה. כך נחשפה אמריקה לברית פוליטית בין שני אנשים כוחניים, שהקריירה של האחד מזינה את השנייה ולהיפך. הם צועדים יד ביד כי השותפות נותנת להם כוח.

 

ההימור של הילרי התברר בדיעבד כצעד נבון מצדה. ביל קלינטון הוא מנהל קמפיין הבחירות הטוב ביותר בעולם וגדוש ברגשות אשם בגלל פרשת לווינסקי. כך נרתם למען הקמפיין שלה כשהתמודדה על תפקיד סנאטורית מטעם מדינת ניו יורק ויחד הם ניצחו. מהנקודה ההיא הם דהרו כצוות. ביל קלינטון הוא אחד המדינאים האהודים בארה"ב, והיום הוא חורש את המדינה כדי שיוכל בנובמבר להפוך לג'נטלמן (או האדון) הראשון של ארה"ב, לחזור לבית הלבן ולהיות לצדה של הנשיאה הראשונה, האישה שלצדו בטוב וברע, שאיפשרה לו את הקריירה שלו ועכשיו הוא מאפשר את שלה.

 

הגברים שמאחוריה

כשהחלה קלינטון את המרוץ שלה לנשיאות, היא קיבלה החלטה אסטרטגית. להתרחק משני הגברים שהייתה להם ההשפעה הגדולה ביותר על הקריירה הפוליטית שלה - בעלה שניהל בהצלחה את הקמפיין שלה לסנאט, ואובמה ששידרג את העשייה הפוליטית שלה כשמינה אותה למזכירת המדינה שלו. אבל אחרי חודשים ספורים בלבד היא הבינה כי למרות רצונה להתנער מהם, היא עדיין זקוקה להם. היא החזירה את ביל קלינטון למרכז הבמה והוא הפך להיות הדמות הדומיננטית בקמפיין שלה, ואת אובמה היא קירבה והחלה להתהדר באסיפות הבחירות שלה כי היא הייתה השותפה הבכירה להצלחותיו.

 

קלינטון ואובמה. מתגייס לעזרתה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
קלינטון ואובמה. מתגייס לעזרתה(צילום: AFP)
עכשיו אובמה מתגייס כדי לעזור לה לרשום את הפרק המשמעותי בקריירה שלה, להפוך לנשיאה הראשונה בארה"ב.

 

הנשיא אובמה מתכונן בשקיקה לרגע שבו יינתן האות, והוא יזנק לתוך מסע הבחירות לנשיאות, הפעם לא כמועמד אלא כמי שבא להרוג שתי ציפורים במכה - לסייע להילרי להיבחר, וגם לסגור חשבון עם טראמפ, שהעליב שחורים וגם ניסה אישית לפגוע באובמה כשמימן תנועה שנועדה להוכיח שהוא נולד בקניה ולא בהוואי, תנועה שחזרה בלי ממצאים ובלי הוכחות, עם הזנב בין הרגליים.

 

שיחות התיאום בין הבית הלבן לבין מטה קלינטון כבר החלו ובימים הקרובים אמור אובמה להביע בה תמיכה פומבית. מחר, לאחר שייוודעו תוצאות הפריימריז בניו ג'רזי, תודיע קלינטון בברוקלין על הצלחתה להשיג את מספר הצירים הנדרש, ובמקרה או שלא במקרה, למחרת אובמה יהיה בסביבה, בכנס התרמה במנהטן. לא תהיה זו הפתעה מוחלטת אם השניים ייצאו יחד לתקשורת כדי להשיק את קמפיין המתמודדת.

 

מישהו לרוץ איתו

בשיחותיו עם יועצים בבית הלבן אמר אובמה בעת האחרונה כי הוא מחכה לרגע שיאמרו לו היכן הוא יוכל להועיל ומתי עליו להתייצב. הוא יודע כי רק נשיא ממפלגתו יוכל להגן על המורשת שלו ולהמשיך אותה ועל כן הוא נרגש שבעתיים. עד כה נמנע אובמה מלהתערב בקמפיין לנשיאות, אולם אחרי שתאגור קלינטון את מספר הצירים הנדרש הוא יתחיל לרוץ איתה לאורך הקיץ והסתיו. "אני רוצה שנעשה את הקמפיין הזה עד סופו בחשש", אמר אובמה ביום שישי לתורמים דמוקרטים. כמו הילרי גם הוא יודע שהניצחון איננו מונח בכיס של אף אחד.

 

 

רק לא "בת חסות פוליטית"  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
רק לא "בת חסות פוליטית" (צילום: AFP)

הפופלריות של אובמה נמצאת בשיא. על פי סקר CBS הוא זוכה ל-50 אחוזי שביעות רצון מתפקודו. כבר כמה עשורים שלא היה בארה"ב נשיא שכיהן שתי קדנציות ויכול היה לתת סיוע מסיבי למתמודד ממפלגתו משום שברוב המקרים נשיא של שתי קדנציות עוזב את הבית הלבן עם שיעור תמיכה נמוך בו. במהלך הקמפיין לנשיאות ב-2008, הנשיא הרפובליקני ג'ורג' בוש הבן זכה ל-20 אחוזי פופולריות בלבד, והמתמודד הרפובליקני, הסנאטור מאריזונה ג'ון מקיין, התרחק ממנו כמו מאש כדי שכשלונו של הנשיא היוצא לא ידבק בו. במקרה של הילרי קלינטון זה לא יקרה. הנשיא אובמה מתכנן בהנאה בלתי מוסתרת את הרגע שבו ישתלח בטראמפ ויסביר לאומה עד כמה הוא מסוכן לאמריקה.

 

אולם אובמה לא מתכוון להיות רק כלב התקיפה מטעם קלינטון, הוא מתכוון לפתוח עבורה מסילות לציבורים שבהם רב כוחו - שחורים, נשים, צעירים והיספנים, הקואליצה שהביאה אותו לניצחון. הוא מתכוון גם לסייע לה להביא לצד שלה את "ילדי המהפכה של ברני" שאוהבים את הנשיא המכהן ורואים בו ליברל. למינון הופעותיו תהיה משמעות מכרעת. ברגע שהוא יחל במרוץ לציד, לוקחת על עצמה קלינטון סיכון לא קטן. הוא בקלות יכול להאפיל עליה עם הכריזמה המתפרצת שלו, וזה יעמיד אותה במצב של בת חסות פוליטית.

 

קלינטון, אובמה, סנדרס. שילוב כוחות במפלגה הדמוקרטית? (צילום: MCT, AP, AFP) (צילום: MCT, AP, AFP)
קלינטון, אובמה, סנדרס. שילוב כוחות במפלגה הדמוקרטית?(צילום: MCT, AP, AFP)
בשלב הזה אובמה גם לקח על עצמו את תפקיד המבוגר האחראי של המפלגה הדמוקרטית. השבוע הוא ניהל שיחות ארוכות עם סנדרס וניסה לדבר על לבו שהגיע הזמן לאחד מחדש את המפלגה. הוא לא אמר זאת במילים מפורשות, אבל נתן לו להבין כי הגיע זמנו לפרוש.

 

אלא שבינתיים סנדרס איננו ממהר לעשות זאת. הוא הודיע כי ימשיך עד הוועידה הדמוקרטית בפילדלפיה בחודש יולי ולטענתו קלינטון לא יכולה להיות מוכרזת כמועמדת הדמוקרטים משום שהיא בונה על צירי-העל שיצביעו רק בקיץ, ואילו הוא סבור כי הוא יכול לשנות את דעתם.

 

בכל מקרה, הלילה תעמוד קלינטון במרכז הבמה בברוקלין עם אלפי תומכיה ותודיע שהרכבת שלה יוצאת לדרך. "קיבלתי שני מיליון קולות יותר מסנדרס", אמרה לפנות בוקר, "וקיבלתי יותר צירים ממנו. אני לא מבינה למה הוא מצפה שצירי-העל יצביעו נגד רצון הבוחרים".

 

הבעיה הגדולה של קלינטון תהיה לא עם סנדרס, אלא עם תומכיו. אם היא לא תציע להם מצע שמכיל את רעיונותיו המהפכניים לרפורמות חברתיות, כלל לא בטוח שהם ייצאו להצביע לה בנובמבר, גם אם סנדרס יבקש מהם לעשות זאת. ובלי גדודי המהפכנים הצעירים של ברני, יהיה לה קשה פי כמה לנצח את טראמפ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הכרזה מוקדמת מדי? קלינטון
צילום: רויטרס
צילום: AP
היריב הבא. טראמפ
צילום: AP
מומלצים