שתף קטע נבחר

נתניהו על פרשת מימרן: "ההר הוליד עכברון"

במסיבת עיתונאים במוסקבה, לאחר פגישתו עם נשיא רוסיה פוטין, התייחס ראש הממשלה לראשונה לפרשת ארנו מימרן והתרומה: "זו רדיפה פוליטית". נתניהו טען כי "רומסים את דמותה של רעייתי, הופכים אותה לאבק אדם"

 

 

במסיבת העיתונאים אחרי פגישתו עם נשיא רוסיה הגיב ראש הממשלה לראשונה לפרשת ארנו מימרן והתרומה. "ההר הוליד עכברון", אמר בנימין נתניהו לעיתונאים הערב (יום ג') במוסקבה, וטען כי "רומסים את דמותה של רעייתי והופכים אותה לאבק אדם". ynet העביר את הדברים בשידור חי.

 

בראיון ששודר אמש בחדשות ערוץ 10, טען המיליארדר היהודי-צרפתי ארנו מימרן כי בידיו הצהרה בנקאית על סכום כסף שהעביר לנתניהו בשנת 2001, "מהחשבון הפרטי שלי לחשבון הפרטי של בנימין נתניהו", כך לדבריו. מימרן עומד לדין בימים אלו בפריז בגין הונאת ענק.

 

בראיון סיפר כי הוא ונתניהו היו בקשר חברי וטיילו יחד. הוא התבקש להגיב על כך שאמר לרשויות בצרפת שנתן לנתניהו מיליון אירו: "ראשית, מעולם לא אמרתי מיליון אירו. אמרתי 'מיליון'. זה היה ב-2001. מדובר היה במיליון פרנקים צרפתיים שהם 170 אלף אירו. אכן העברתי כספים למר נתניהו אבל חל בלבול. העברת הכספים התבצעה ב-2001. הגעתי לחגוג את ניצחונו ב-2009".

נתניהו ומימרן (צילום: AFP, אוהד צויגנברג) (צילום: AFP, אוהד צויגנברג)
נתניהו ומימרן(צילום: AFP, אוהד צויגנברג)

שער הליברסיון הצרפתי ()
שער הליברסיון הצרפתי

"ההר הוליד עכבר ואפילו לא, הוליד עכברון. בקושי", אמר נתניהו כשנשאל בנושא במסיבת העיתונאים ברוסיה. "דובר על מיליון אירו לקמפיין בחירות ב-2009. לא מיליון אירו, לא קמפיין בחירות, לא 2009. מדובר על תרומה חוקית לקרן שהקמתי לפעילות ציבורית לטובת מדינת ישראל כשהייתי אזרח פרטי בשנת 2001. אז גם מהבלון הזה יצא כל האוויר. זה ברור שזה חלק מרדיפה פוליטית שיטתית. מה שלא הצליחו לעשות בקלפי מנסים לעשות בהאשמות שווא עם ניפוח תקשורתי אדיר. לצורך זה לא בוחלים בשום אמצעי".

 
נתניהו טען כי "רומסים את דמותה של רעייתי, הופכים אותה לאבק אדם. על מה מדובר פה - על בת שסעדה את אביה הגוסס בן 96 ושילמה למטפלת מכספה הפרטי של המשפחה. אני מאמין במערכת המשפט שלנו ומכל העניינים האלה לא ייצא כלום. ואתם יודעים למה? כי אין כלום".
נתניהו ופוטין בפגישתם במוסקבה (צילום: חיים צח, לע"מ) (צילום: חיים צח, לע
נתניהו ופוטין בפגישתם במוסקבה(צילום: חיים צח, לע"מ)
היום אמר מימרן לערוץ 2 כי "כל מה שביבי אומר זה אמת. ייתכן שטעיתי בסכומים מכיוון שעברו מעל ל-10 שנים. זה היה לפני זמן רב, ייתכן וטעיתי בסכום. בכל מקרה, לא היה דבר שאינו חוקי מצידו של ביבי. העברתי אליו סכום כסף, והזמנתי אותו לחופשות במונקו ובקורשבל. הסכום הכולל של החופשות וההעברה הכספית הוא כמיליון פרנקים צרפתים, שהם כ-150 אלף אירו".

 

במסגרת ביקורו במוסקבה קיים נתניהו פגישת עבודה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. הפגישה החלה ב-16:00 והשניים ערכו בעקבותיה מסיבת עיתונאים. הביקור נערך לציון 25 שנה לחידוש היחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינות, אך הפגישה צפויה לעסוק ביישום הבנות שהושגו במהלך ביקור נתניהו במוסקבה באפריל, ונוגעות לסוגיות אזוריות ובעיקר למצב בסוריה.  

 

"השיחות עם ראש הממשלה היו קונסטרוקטיביות", אמר הנשיא פוטין. "קיימנו דיון במכלול היחסים הבילטראליים ובבעיות בינלאומיות. נתניהו מבקר כאן לציון 25 שנה לחידוש היחסים הדיפלומטיים בין רוסיה לישראל. היחסים שלנו עמוקים יותר. ברית המועצות הייתה המדינה הראשונה שהכירה בישראל כמדינה עצמאית בשנת 1948".

 

פוטין התייחס לשיתופי הפעולה של מדינתו עם ישראל בתחומי הכלכלה, המסחר והחינוך וציין כי "אני בטוח שהקמת אזור סחר חופשי בין האיחוד הכלכלי האירו-אסייתי וישראל תהווה תמריץ לפיתוח יחסים כלכליים. השותפים הישראלים משתפים פעולה איתנו בבניית מטוס סופר ג'ט 100. הם הצטרפו לייצור מערכות ניהול בטיחות וסיוע לוגיסטי למטוס הרוסי החדש MS-21".

 

פוטין ואורחו נתניהו במסיבת העיתונאים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פוטין ואורחו נתניהו במסיבת העיתונאים(צילום: AFP)

הנשיא הרוסי אמר עוד כי "בין העדיפויות המסורתיות שלנו קיום קשרים הדוקים בתחום ההומניטרי. יש בישראל כמיליון וחצי יוצאי רוסיה וברית המועצה. אנו מגבירים את שיתוף הפעולה שלנו בתחום החינוך. כ-440 אזרחי ישראל לומדים כרגע ברוסיה, מבוצעות תוכניות להחלפת סטודנטים ומחנכים. ישראל היא אחד היעדים הפופולאריים לתיירים הרוסים, מספר התיירים הרוסים שמבקרים בישראל ילך ויגבר".

 

בנושא המדיני-ביטחוני ציין פוטין כי "אישרנו את העמדה שלנו לגבי שלום בר-קיימא במזרח התיכון, כולל הערוץ הפלסטיני. אנו תומכים בהסדר מקיף וצודק של הסכסוך הישראלי-פלסטיני. עכשיו יש צורך במאמצים משותפים ונמרצים כולל באמצעות הקוורטט, רוסיה מוכנה להשתתף בעבודה הזאת. שוחחנו על הצורך לשלב מאמצים על מנת להיאבק בטרור הבינלאומי. ישראל מכירה את התופעה הזאת באופן קרוב מאוד. היא נלחמת בטרור. במובן הזה אנו בעלי ברית. המדינות שלנו צברו ניסיון רב במאבק נגד טרור".

 

 

נתניהו: "חתמנו על כמה הסכמים חשובים" 

ראש הממשלה נתניהו אמר כי "סיימנו פגישת עבודה מקיפה ומועילה לטובת שתי המדינות. חתמנו על כמה הסכמים חשובים בין שתי המדינות בתחומי האנרגיה, החקלאות, הפנסיות וביטוח הזכויות הסוציאליות. היחסים שלנו התפתחו בשיטתיות, בקצב הולך וגובר, והביקור הזה הוא כמובן ציון דרך, גשר איתן לחידוש היחסים ולעוצמת הרגש בין שני העמים. אנו לעולם לא שוכחים את חלקו של העם הרוסי והצבא האדום במאמץ שלו – במקביל למאמצים במערב – להביס את הנאצים".

 

נתניהו הוסיף כי "ציינו את 25 השנים הראשונות של חידוש היחסים, אבל התמקדנו בראייה קדימה ל-25 שנים. אנחנו משתפים פעולה בתחומי הטכנולוגיה, חדשנות, ההייטק, כלכלה, מסחר, תיירות ותרבות. קבענו היום שיהיו לנו מוקדים של שיתוף פעולה על ידי אנשים שזה תפקידם, שני אנשים שתפקידים לאגד את הקשר הטכנולוגי בין ישראל לרוסיה. הבעתי תקווה שמספר יודעי העברית ברוסיה יגיע למספר יודעי הרוסית בישראל. שוחחנו על המשך התיאום בין הצבאות שלנו באזור".

 

לפני מסיבת העיתונאים הפתיע פוטין את אורחו הישראלי ולקח אותו לסיור פרטי באולמות הקרמלין. הנשיא הרוסי הסביר לנתניהו על המוצגים באולמות, שחלקם כוללים דמויות מהתנ"ך וכן על ההיסטוריה של הארמון ומשמעויות הסמלים השונים.

 

במהלך הביקור נחתם הסכם שיזכה את היהודים שעלו לישראל ממדינות ברית המועצות לשעבר עד 1992 לקבל פנסיה רוסית. ההסכם מתקן עוול היסטורי שלפיו הם נאלצו לוותר על האזרחות הסובייטית שלהם ובשל כך גם לא קיבלו פנסיות. על ההסכם יחתמו השר זאב אלקין ושר התעסוקה והרווחה של רוסיה מקסים טופילין. הוא ייכנס לתוקפו רק לאחר אשרור בערכאות רוסיות, ייתכן שכבר ב-2017.

הגעת בני הזוג נתניהו למוסקבה (צילום: חיים צח / לע"מ) (צילום: חיים צח / לע
הגעת בני הזוג נתניהו למוסקבה(צילום: חיים צח / לע"מ)

 

 (צילום: חיים צח / לע"מ) (צילום: חיים צח / לע
(צילום: חיים צח / לע"מ)

 

 

מוקדם יותר היום ביקרו ראש הממשלה נתניהו ורעייתו שרה בתערוכה "פתח דלת לישראל" ב-Manej - אולם התערוכות המרכזי של מוסקבה. בתערוכה מיצגים אינטראקטיביים של פתיחת תשע דלתות אשר מאחוריהן מוצגת ישראל מזוויות שונות. התערוכה הישראלית מגיעה למוסקבה אחרי ביקור ברומא, פריז וורשה.

 

נתניהו אמר בתערוכה: "אנו מציינים 25 שנים לחידוש היחסים בינינו וזה לא מצטמצם רק בתחום התרבות והטכנולוגיה. כל הדברים האלה מוצגים פה בתערוכה החדשנית הזו. מעל זה יש גשר אנושי של יותר ממיליון דוברי רוסית שהם בשר מבשרנו אבל גם באים כשגרירים מרצון טוב של סימפטיה עמוקה, אזרחי ישראל שהם יוצאי חבר העמים.

 

"ישנו קשר של סימפתיה ואמפתיה בין ישראל לרוסיה, עם עבר משותף שיש בו פרקים טרגיים, אך עם נכונות חזקה מאוד ליצירת עתיד טוב יותר. רעייתי ואני וכל המשלחת שלנו מתרגשים מאוד להיות כאן".


פורסם לראשונה 07/06/2016 11:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי גדעון
בני הזוג נתניהו ברוסיה
צילום: קובי גדעון
מומלצים