שתף קטע נבחר

מנכ"ל חדשות 10 מאשר: "סדן אמר - 'שונא את ש"ס ודרעי'"

לרמי סדן, בעבר יועצו של נתניהו שמונה ליו"ר חדשות 10, יוחסו האמירות: "שונא את ש"ס ודרעי". הוא הכחיש, אבל מנכ"ל חדשות 10 גולן יוכפז מאשר הערב רשמית כי הדברים אכן נאמרו - ובש"ס לא מתכוונים לוותר

סערה במערכת הפוליטית לאחר מינוי רמי סדן , בעבר יועצו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ליו"ר דירקטוריון חדשות 10. יו"ר ש"ס אריה דרעי דרש מנתניהו, המכהן גם כשר התקשורת, לפטר את מקורבו, ח"כ יגאל גואטה מש"ס הודיע כי לא יצביע מעתה לצד הקואליציה ושר האוצר משה כחלון הצטרף אליו וקרא "לבדוק מי מינה אותו". סדן עצמו הכחיש שאמר את הדברים, אבל מנכ"ל חדשות 10 גולן יוכפז אישר הערב רשמית כי הדברים שיוחסו לו אכן נאמרו.

 

"לא נאמר בשום מקום שאני שונא את הציבור הספרדי". רמי סדן ()
"לא נאמר בשום מקום שאני שונא את הציבור הספרדי". רמי סדן

יוכפז כתב בשבון הטוויטר שלו: "אחרי סערה שנמשכת שעות, ראוי שהדברים יאמרו באופן ברור - רמי סדן אמר לחברי דירקטוריון החדשות ולי: 'אני שונא את ש"ס ודרעי בדיוק כמותכם באליטה'". לפי יוכפז, סדן אמר באותה ישיבה גם: "צריך להגיע לפרחיה משדרות. דבריו הופסקו. כל תאור אחר חוטא לאמת".

 

הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו פתחה הערב בהליך בדיקה בעקבות הדברים המיוחסים לסדן. מאוחר יותר מסרה בתגובה: "הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו החלה הערב בהליך בדיקה בנוגע לאמירות המיוחסות ליו"ר דירקטוריון ‏חדשות 10 רמי סדן.‏ הרשות פנתה לשלושת נציגי הציבור האחרים המכהנים מטעמה בדירקטוריון החברה: ד"ר זהר קדמון ‏סלע, ד"ר אורנה לביא שטיינר ואיתן זינגר, וביקשה לדעת האם נאמרו ע"י מר סדן בישיבת הדירקטוריון האמירות 'שונא את ש"ס', או 'דרעי גנב', כפי שצוטט בעיתונות מפי גורמים בחברת החדשות".

 

"מתשובותיהם עולה, כל אחד בנפרד, כי איש מהם אינו מאשר שביטויים אלה נאמרו. חלקם הביעו אי נחת והסתייגות מדברים אחרים שאמר סדן אגב בהתייחסו ‏לדירקטוריון כ'אליטיסט' תוך אזכור מצביעי ש"ס. נציגי הציבור בדירקטוריון אף הביעו ביקורת על החלטת הדירקטוריון שלא לתעד את הישיבה ‏בפרוטוקול מסודר‎ ‎‏ כנדרש.‏ לאור ההבהרות האמורות, מועצת הרשות השנייה תוסיף ותבחן מהם הצעדים הנוספים הנדרשים בעניין זה, ואף תקיים דיון בנושא בישיבתה הקרובה, בשיתוף כלל הדירקטורים בחדשות".

 

אוה מדז'יבוז', יו"ר הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, אמרה מוקדם יותר: "אנו מצפים מנציגי הציבור להתייחסות ‏מכובדת, ראויה ושקולה לתפקידם. נבדוק אם הדברים המיוחסים אכן נאמרו, ואם כן - אנו רואים זאת ‏בחומרה ונטפל בכך בהתאם". 

 

מחדשות 10 נמסר בתגובה כי "אנו מבקשים להבהיר כי לאחר שנאמרו הדברים על ידי מר רמי סדן בישיבת דירקטוריון חדשות 10 נוכחים בישיבה הפסיקו את דבריו מיד, ואמרו כי הדברים אינם מקובלים עליהם. הציטוטים שהשמיע מר סדן במהלך הישיבה, שבה הציג את מועמדותו לתפקיד יו"ר דירקטוריון חדשות 10, כחלק מסקירה של תפיסת עולמו, לא מקובלים בשום דרך על חדשות 10, עובדיה ועיתונאיה".

 

שר האוצר כחלון התייחס למינוי סדן ליו"ר חדשות 10 וציין כי "אם הדברים אכן נאמרו מדובר באמירות חמורות ואומללות". יו"ר כולנו הוסיף כי "לשר דרעי ולמצביעי ש"ס מגיעה התנצלות. אם הוא לא יתנצל צריך לחזור ולבדוק מי מינה אותו. אני אומר לכל אנשי הציבור - יש מספיק שסעים ופילוג בחברה ואין צורך להחמיר את המצב. כפי שנאמר חכמים היזהרו בדבריכם".

 

בתגובה ראשונה בקולו לפרשה, אמר ראש הממשלה נתניהו במוסקבה, במסיבת עיתונאים לאחר פגישתו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, כי "סדן מכחיש שהוא אמר את הדברים וצריך קודם כל לברר מה נאמר ומה לא נאמר. אם אכן הדברים נאמרו הם חמורים מאוד והוא יצטרך להתנער מהם ולהתנצל. אבל קודם כל בואו נברר את הדברים".

 

דרעי. משבר קואליציוני (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
דרעי. משבר קואליציוני(צילום: גיל יוחנן)

ח"כ יגאל גואטה מש"ס איים כי לא יצביע לצד הקואליציה עקב דברי סדן: "זו שנאה מסוכנת נגד מיליוני מזרחיים. זו לא פליטת פה, זו שנאה. הודעתי ליו"ר הקואליציה שלא יספור את האצבע שלי בהצבעות". לפני כן צייץ דרעי בטוויטר ואמר כי שוחח עם ראש הממשלה "והבהרתי לו בצורה ברורה כי ש"ס לא תעבור לסדר היום על דברי הבלע והגזענות של רמי סדן. מזרחים לא שותקים יותר". בעקבות הסערה נפגשו בנושא נציגי ש"ס ויו"ר הקואליציה דוד ביטן. 

 

גם ח"כ שלי יחימוביץ' קראה להדחתו של סדן בעקבות הדברים הללו: "מלכתחילה מדובר בבחירה אומללה, תמוהה ובלתי מקצועית בעליל של לוביסט ומאכער המקורב לנתניהו, אולם דברי הגזענות והבלע שאמר בדירקטוריון כנגד עדות המזרח הן חציית קו אדום חמורה ביותר ההופכת אותו לבלתי כשיר למלא את התפקיד הרגיש". יחימוביץ', ח"כ איציק וקנין מש"ס וח"כים נוספים ביקשו לקיים על מינויו של סדן דיון מהיר בוועדת הכלכלה של הכנסת.

 

גינוי נוסף הגיע מסיעת יש עתיד ויושב הראש שלה, יאיר לפיד: "לא יכול להיות שאדם אשר מחזיק בתפקיד מנהל מערכת חדשות מרכזית במדינה דמוקרטית יתבטא בצורה כזאת נגד אף אדם ואף ארגון או מפלגה ומצביעיה. אנחנו קוראים לסדן לחזור בו מדבריו ולהתנצל בפני מצביעי ש"ס, חברי הסיעה והעומד בראשה. אמירות מסוג זה מקצינות את השסעים ההולכים וגוברים בחודשים האחרונים בחברה הישראלית ואין להן מקום במדינה שמכבדת את כל אזרחיה".

 

מתקפה נוספת על סדן הגיעה מבית - אמנון לוי, אחד מהמגישים הבולטים בערוץ 10 שידוע בעמדותיו בעניין עדות המזרחי ותושבי הפריפריה, הגיב בחריפות: "בשם האליטות הישנות השתלח רמי סדן בש"ס, במסעודה משדרות ובמשתמע בתרבות המזרחית. בכך הפך עצמו לבלתי ראוי להיות יו"ר חדשות עשר".

 

מהליכוד נמסר כי "יש לברר אם הדברים המיוחסים למר סדן אכן נאמרו, שכן הוא מכחיש זאת בכל תוקף. אם יתברר שאכן הדברים נאמרו הרי שמדובר בהתבטאויות חמורות מאוד וראש הממשלה דוחה אותן על הסף".

 

סדן מסר בתגובה כי "לא היו דברים מעולם. מודאגים מהמינוי מנסים לסכסך בתוך הציבור הדתי. אני חי באהבה גדולה של הציבור הספרדי וסבור שיש לתת לו יותר מקום גם בשדה התקשורת. , בושה לחשוב ככה. ציבור שאני חי בתוכו שנים באהבה גדולה".

 

מחדשות 10 נמסר כי "אנו מבקשים להבהיר כי לאחר שנאמרו הדברים ע"י מר רמי סדן בישיבת דירקטוריון חדשות 10, נוכחים בישיבה הפסיקו את דבריו מיד, ואמרו כי הדברים אינם מקובלים עליהם. הציטוטים שהשמיע מר סדן במהלך הישיבה, שבה הציג את מועמדותו לתפקיד יו"ר דירקטוריון חדשות 10, כחלק מסקירה של תפיסת עולמו, לא מקובלים בשום דרך על חדשות 10, עובדיה ועיתונאיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים