שתף קטע נבחר

המפלגות לא יטרחו להסיע מצביעים לקלפי

בבחירות הקרובות לא תוכלו לראות בשמי ישראל מטוסים המביאים בהמוניהם ישראלים מחו"ל להצביע בקלפי. מטות הליכוד והעבודה החליטו "לוותר על הטרחה". גם אזרחים שיבקשו הסעות לקלפיות המרוחקות ממקום מגוריהם לא יזכו לכך

בניגוד לבחירות הקודמות, המפלגות לא טורחות הפעם לארגן מבצעי הסעת מצביעים לקלפיות, לתושבים בארץ ולישראלים בחו"ל.
בבחירות הקרובות אי אפשר יהיה לראות בשמי ישראל מטוסים שמורידים אלפי מצביעים בנתב"ג. מטות אירגון יום הבחירות של הליכוד והעבודה החליטו לוותר על ההוצאה הכבדה הכרוכה בהטסת מצביעים לארץ, בניגוד לשנים קודמות, בהן השקיעו הון בקולות אלה וטרחו לדווח עליהם בהרחבה בכלי התקשורת.
"ויתרנו על זה בשל יחסי עלות-תועלת", אומר תום וגנר ממטה הבחירות של אהוד ברק. "בבחירות הקודמות עשינו את זה, זה היה מרשים, קיבל סיקור יפה, אבל בשורה התחתונה לא הגיעו יותר מדי מצביעים לקלפי, ולכן השנה אנחנו לא עוסקים בזה".
מטה האירגון בליכוד מסר כי "מעולם לא עשינו זאת" ובמערכת הבחירות הנוכחית לא ייצאו מעורם כדי להטיס מצביעים ישראלים השוהים בחו"ל ארצה. "הפער בסקרים לא יורד מתחת ל-18 אחוזים", אומר גורם במפלגה, "אז אני לא רואה סיבה טובה שמישהו יתאמץ".

"לא בטוח שנוציא מטוס מאילת לתל אביב"

מערכת הבחירות המזורזת השאירה אזרחים רבים ללא תעודות זהות מעודכנות, ואלה שעברו דירה והחליפו כתובת, ייאלצו להצביע בקלפי במקום מגוריהם הקודם. אם במקרה הם עברו דירה לכתובת מרוחקת, ואין באפשרותם להגיע, אף מטה לא יסייע בידם לעשות זאת.
כך למשל, משפחה בת חמש נפשות מאילת שעברה לאחרונה להתגורר בתל אביב, הגישה בקשה למטה של אחת מהמפלגות בבקשה שיסייעו לה לרכוש כרטיסי טיסה ליום הבחירות. יצויין כי המשפחה מאוחדת בתמיכתה במועמד המפלגה אליה פנו. למרות שמדובר בחמישה קולות בטוחים לטובת מועמד המפלגה לראשות הממשלה, השיבו להם במטה הבחירות בצורה מתחמקת, כי "לא בטוח שנוציא מטוס מתל אביב לאילת".
גם אנשים המתגוררים בדירות שכורות, או נמצאים בטיול אי שם ברחבי הארץ, ניצבים בפני אותה בעיה. על פי חוקי ועדת הבחירות, רק שוטרים יוכלו להצביע בכל קלפי אליה יזדמנו.

הטיסות המוזלות לא עוזרות

מבדיקה בסוכנויות הנסיעות עולה כי המשפחה האכפתית מתל-אביב כמעט לבד במאבקה. שאננות פוקדת רבים מבעלי זכות ההצבעה, שרואים בשבוע הבחירות הזדמנות מצויינת לטוס לחופשה בחו"ל.
"השנה מספר היוצאים לחו"ל בשבוע הבחירות הוא כמעט זהה לתקופה המקבילה אשתקד", אומר אייל, סוכן נסיעות בסוכנות "השטיח המעופף". "בהשוואה לבחירות 99' דווקא יש גידול במספר הטסים לחופשה בשבוע הזה, ובאופן כללי המספרים מראים על ביקוש לטיסות ודילים כמו בכל תקופה אחרת בשנה".
גם בחברת "אופיר טורס" מבחינים בהתנהגות רגילה של הנוסעים. אפילו המבצעים המיוחדים של טיסות מאירופה לארץ – 219 דולר לכרטיסים מלונדון או פאריז לישראל – לא מושכים את המטיילים לחזור. "בניגוד לעבר, נושא הבחירות לא משנה לאנשים", אומרים בסוכנות הנסיעות. "בבחירות הקודמות זכורים אזרחים ישראלים שהגיעו במיוחד לישראל כדי להצביע. השנה זה לא קורה. הציבור לא ניצל את המבצעים שלנו", מסרו.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המטוסים לא יעבדו הפעם שעות נוספות
צילום איי אף פי
במטה שרון אמרו: בשביל מה להתאמץ
צילום איי אף פי
צילום : איי פי
ממטה ברק נמסר שהעלות גבוהה מדי
צילום : איי פי
מומלצים