שתף קטע נבחר

רופאי העתיד: הילדים שלומדים רפואה כבר בתיכון

הם מתחילים את המסלול לקראת היותם רופאים כבר בשנות התיכון, ומשלבים את הלימודים העיוניים עם סיורים והיכרות במחלקות השונות בביה"ח שיבא שאימץ את מגמת הרפואה בתיכון רוטנברג ברמת השרון. פרופ' יהודה אדלר, שמנהל את המיזם יחד עם פרופ' יצחק קרייס: "המטרה היא שהם יהיו מצטייני הרפואה בישראל"

ילד רופא - הוא ללא ספק החלום האוליטימטיבי של כל אם יהודייה. היום, כבר הבינו שאת החלום צריך להתחיל להגשים מוקדם ככל האפשר, כבר בבית הספר התיכון.

 

בתי ספר רבים פותחים מגמות רפואה שזוכות להתעניינות רבה, גם מצד הפונים ללמוד במגמות היוקרתיות וגם מצד בית החולים שיבא שהחליט לאמץ את מגמת הרפואה בתיכון רוטברג מרמה"ש, זו השנה השנייה ברציפות.

 

פרופ' יהודה אדלר, סגן דיקאן במרכז ללימודים אקדמיים (מל"א) וחבר בהנהלת המרכז הרפואי שיבא, עומד בראש המיזם הזה יחד עם פרופ' יצחק קרייס ופרופ' יורם אפשטיין, גם הוא מהנהלת בית החולים, מסביר כי המטרה היא שהתלמידים הללו יהיו בסופו של יום מצטייני הרופאים בישראל. "מתוך הראייה של הרחבת המצוינות הרפואית, שיבא ראה לנכון להשקיע בתלמידים עוד בהיותם תלמידים בתיכונים.

 

"התלמידים מגיעים לבית החולים, כדי שיחוו את מה הם לומדים בבית ספר באופן יישומי, הם מגיעים באופן קבוע לבית החולים, מסיירים במחלקות, מקבלים הרצאת מטובי הרופאים בארץ ובעולם".

 

אבל הבעיה, לדברי אדלר, היא שהפניות מבתי הספר ברחבי הארץ, רק הולכות ומתגברות מדי שנה. "כולם רוצים מגמות כאלה וזה מובן, אבל אנחנו לא יכולים לעמוד בעומס. לכן יש ועדה רגולטורית שמווסתת את הלימודים ואת פתיחת המגמות, כדי לווסת את פניות בתי הספר".

 

התלמידים במהלך הרצאה בבית החולים (צילום: באדיבות המרכז הרפואי שיבא) (צילום: באדיבות המרכז הרפואי שיבא)
התלמידים במהלך הרצאה בבית החולים(צילום: באדיבות המרכז הרפואי שיבא)

 

פרויקט תלפיות של הרופאים

וזה לא הפרויקט היחיד שגאוותו של פרופ' אדלר עליו. כבר 13 שנה שהמרכז הרפואי שיבא מטפח את פרויקט "תלפיות" לרופאים. "מדובר בטיפוח דור המנהיגות והצטיינות של הרפואה בישראל. הפרויקט שנושא את שמו בשל יוקרתו של הפרויקט הצבאי בעל השם הזהה, מהווה מוקד למצוינות, והוא יחיד מסוגו בעולם".

 

אדלר שמנהל גם את המיזם הזה מספר כי בכל שנתיים, מבקשים כמאה מועמדים, ביניהם רופאים בכירים, סטאז'רים ומתמחים להתקבל לפרויקט, מהם כשמונה מגיעים לקו הסיום. "התלפיונרים, כך אנחנו קוראים להם, הם אותם אנשים שאנחנו רואים בהם המנהיגים הבאים של ההצטיינות הרפואית.

 

"במסגרת הפרויקט הם והמחלקות שלהם, מקבלים כסף למחקרים ברמה הגבוהה ביותר. עד כה סיימו את הפרויקט 54 תלפיונרים, 8 פרופסורים, מנהלי מחלקות, שהביאו באמצעות הקרנות כמות כסף אדירה למערכת הבריאות".

 

פרופ' אדלר אומר כי המשותף לשני הפרויקטים הוא ההשקעה בהון האנושי. "זה הדבר החשוב ביותר שמניב פירות ומוביל להצלחה ופריצות דרך מדעיות ורפואיות.

 

"ד"ר רעיה ליבוביץ, שהיא תלפיונרית, מנהלת את מגמת הרפואה בתיכון מוסינזון בהוד השרון, שגם תלמידיו מגיעים לשיבא כדי ללמוד ולהתכונן ליום בו הם יתפסו את מקומם כבכירי הרופאים בישראל. ללא ספק, אלה פרויקטים מרשימים ומעוררי גאווה", מסכם אדלר.

  

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שיבא. מכשירים את רופאי העתיד
צילום: באדיבות המרכז הרפואי שיבא
פרופ' יהודה אדלר
צילום: באדיבות המרכז הרפואי שיבא
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים