שתף קטע נבחר

פרסום ראשון: 65 ח"כים פנו לנשיא וביקשו חנינה לצעיר שהרג את האיש שאנס אותו

שבועיים אחרי שעונשו קוצר בעליון ל-12 שנות מאסר, מבקשים ח"כים מכל הסיעות מהנשיא לשחרר את יונתן היילו: "הוא לא רק מקרה טרגי פרטי, הוא משקף את חייהם של רבים מבני העדה האתיופית". בית הנשיא: הפנייה תיבחן כמקובל

 

מכתב הח"כים לנשיא ()
מכתב הח"כים לנשיא
 

65 חברי כנסת חתמו בימים האחרונים על מכתב לנשיא המדינה ראובן ריבלין ובו בקשה לחון את יונתן היילו, שהורשע ב-2010 ברצח ירון איילון שאנס אותו. ב-2013 גזר בית המשפט המחוזי בלוד 20 שנות מאסר על היילו, ולפני שבועיים המיר העליון את עבירת הרצח בהריגה, והפחית את עונשו ל-12 שנה.

 

במכתב לנשיא שיזם ח"כ יואל חסון צוין: "סיפורו של היילו ודאי מוכר לך היטב. צעיר בן העדה האתיופית, ללא עבר פלילי, שהיה חשוף להתעללות מילולית, פיזית ונפשית מתמשכת מצד בריון שכונתי, עד שבשלב מסוים בהחלטה נמהרת פנה נגד אותו בריון ובאלימות נטל ממנו את חייו... היילו ריצה כבר שלוש שנים בכלא, ולכן גם בניכוי הצפוי של שליש בגין התנהגות טובה צפויות לו עוד חמש שנים ארוכות בכלא".

 

חברי הכנסת ציטטו את שופטת העליון דפנה ברק-ארז, שכתבה בפסק דינה: "זהו אחד מאותם מקרים שבהם המשפט אינו יכול להכיל את מלוא מורכבותם של החיים ושל הצער האנושי".

 

 

 

יוזם המכתב, ח"כ יואל חסון (צילום: דנה קופל, "ידיעות אחרונות") (צילום: דנה קופל,
יוזם המכתב, ח"כ יואל חסון(צילום: דנה קופל, "ידיעות אחרונות")

עוד הוסיפו הח"כים: "היילו אמנם לקח את החוק לידיים וביצע מעשה חמור מאוד. אין ספק שעליו להיענש על כך ולשלם את חובו לחברה.

אך בשום פנים ואופן לא ניתן להשוות בין המקרה הטרגי שלו לבין מקרים אחרים של עבריינים המורשעים בהריגה.

 

"עוד דבר צריך להיאמר ביושר ובצער: הסיפור של היילו הוא לא רק מקרה טרגי פרטי. הוא משקף היטב את מציאות חייהם הקשה של רבים מבני ובנות העדה האתיופית; אנשים שהמדינה ורשויות הרווחה מזניחות, שהמשטרה לעיתים מתנכלת להם, ושבמקרים מרבים מעדיפים לסבול בשקט פשוט משום שהם מרגישים שאין להם אל מי לפנות".

 

יוזם המכתב, סגן יו"ר הכנסת חסון (המחנה הציוני) אמר כי ההתגייסות של ח"כים מכל סיעות הבית, ללא יוצא מן הכלל, מעידה על לגיטימציה רחבה וכמעט חסרת תקדים במתן חנינה לאדם שנפל קורבן הן לתוקף שהשאיר בו צלקות נפשיות נוראיות, והן למצוקתו האישית שדחפה אותו לבצע את המעשה".

 

מבית הנשיא נמסר כי הפנייה תיבחן כמקובל ובטרם תועבר להכרעת הנשיא תועבר לחוות הדעת הרלוונטיות, ובין היתר למחלקת החנינות במשרד המשפטים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
יונתן היילו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים