שתף קטע נבחר

בחשאי: הטנק מקרב סולטן יעקוב נחת בארץ

לאחר האישור מפוטין והטקס במוסקבה, שבו השתתף רה"מ נתניהו, נחת מטוס מטען רוסי ביום חמישי ועליו טנק המג"ח, ששימש לפי הערכות את שלושת הנעדרים. והיכן הוא יוצג?

 

הטנק בנתב"ג ()
הטנק בנתב"ג
מבלי שאיש ידע: ביום חמישי האחרון בשעות הערב, יממה אחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו נחת מביקור עבודה ברוסיה, נחת בנמל התעופה בן גוריון מטוס מטען רוסי ובבטנו טנק המג"ח מקרב סולטן יעקוב ששב לישראל 34 שנים אחרי אותו הקרב. כך נודע ל-ynet. 

 

 

הטנק הושב בעקבות הסכמתו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לבקשת נתניהו להשיב את הטנק ששימש לפי הערכות את נעדרי הקרב זכריה באומל, יהודה כץ וצבי פלדמן במלחמת לבנון הראשונה.

 

בתום פגישת עבודה בין נתניהו לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין בשבוע שעבר, התקיים במוסקבה טקס חגיגי להחזרת טנק המג"ח. "זה מרגש עבורי ועבור כל אזרחי ישראל", אמר נתניהו בטקס. "34 שנים אנו מחפשים אחר לוחמינו ויודעים שלא נפסיק עד שנוכל להביאם לקבר ישראל במדינת ישראל. במשך 34 השנים הללו למשפחות כץ, פלדמן ובאומל אין קבר לפקוד אותו. אבל עכשיו יהיה להם את הטנק הזה. שריד מקרב סולטן יעקוב שהם יוכלו לבקרו ויוכלו גם לגעת בו ולגעת בזכר בניהם. נמשיך לחפש אותם כפי שאנו עושים גם לגבי הדר גולדין ואורון שאול".

הטנק מורד מהמטוס הרוסי בנתב"ג ביום חמישי האחרון ()
הטנק מורד מהמטוס הרוסי בנתב"ג ביום חמישי האחרון
  

הטנק, עם הגעתו לישראל ()
הטנק, עם הגעתו לישראל

 (צילום: חיים צח, לע"מ) (צילום: חיים צח, לע
(צילום: חיים צח, לע"מ)

 (צילום: חיים צח, לע"מ) (צילום: חיים צח, לע
(צילום: חיים צח, לע"מ)

ביום חמישי האחרון, כאמור, סגר הטנק מעגל של 34 שנים. הורדת הטנק מהמטוס תועדה על ידי אחד המעורבים בהבאתו מרוסיה לישראל.

 

הטנק, שהוצב בשנים האחרונות במוזיאון השריון "פטריוט" שבקובינקה ליד מוסקבה, הוטס בבטנו של מטוס התובלה הרוסי אנטונוב 124 בטיסה מספר 9250 של חברת התעופה וולגה-דנייפר ישירות ממוסקבה לישראל. לאחר שנחת, לקראת השעה 21:30, הורד הטנק מהמטוס בנסיעה איטית על זחלים והועלה על מוביל טנקים שהמתין לו בשטח האווירי. לאחר מכן נלקח הטנק לאחסון עד שיוצג בישראל, ככל הנראה במוזיאון השריון בלטרון.

 

"תוך כדי שאני עובד, לקראת השעה 22 בלילה, אני רואה שמורידים טנק מתוך מטוס", שחזר עובד חברת משלוחי אוויר שחלונו משקיף על רחבת המטוסים. "לא ממש הבנתי מה זה בדיוק ואז נזכרתי שפוטין הבטיח להחזיר לישראל את הטנק של נעדרי סולטן יעקוב ואז נפל לי האסימון. הורידו את הטנק מהמטוס ואז מוביל טנקים לקח אותו. זה היה מחזה מרגש ומיוחד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים