שתף קטע נבחר

הבניין נהרס ואלפי עטלפים מתו: "ברבריות, אכזריות"

קבלן הרס מבנה בחדרה שבו היו אלפי עטלפי פירות. פעילים למען בעלי חיים: "העירייה והקבלן אמרו שיש זמן עד ההריסה". העירייה: "אין לנו קשר להריסה". מתנדבים הגיעו למקום כדי להציל את העטלפים שנפצעו: "למה לעשות את זה כשבעלי החיים נמחצים שם למוות וצורחים מכאב?"

   

אלפי עטלפי פירות מתו ומאות אחרים נפצעו בהריסת מבנה נטוש באזור השוק הישן בחדרה אתמול אחר הצהריים.  פעילי בעלי החיים טוענים הבוקר שהוליכו אותם שולל: "נציגי העירייה והקבלן אמרו לנו שיש עוד זמן עד ההריסה, וברגע אחד הורידו את המבנה והרגו אלפי עטלפים".

 

אתמול בערב הרס יזם פרטי בניין נטוש באזור השוק הישן בחדרה שבו צפוי לקום מרכז מסחרי חדש. בתוך המבנה שהו באותה עת אלפי עטלפי פירות שמצאו בו את ביתם בשנים האחרונות. במהלך הלילה עבדו במקום עשרות פעילי בעלי חיים, מתנדבים בעמותת העטלף, ווטרינרים מתנדבים, שהתגייסו לעזור לעטלפים הפגועים אליהם נחשפו בפוסטים שהופצו ברשתות החברתיות. הם חילצו את העטלפים הפצועים והרדימו את אלה שלא נותר להם סיכוי לשרוד.

 

הטיפול בעטלפים שנפצעו ()
הטיפול בעטלפים שנפצעו

"לפני חודש אמרו לנו שיש בניין שהולכים להרוס ויש בו אלפי עטלפים", סיפרה הבוקר נורה ליפשיץ, מייסדת עמותת העטלף. "מתנדבים מהעמותה נפגשו עם נציגה מהעירייה, היזם והקבלן, והם אמרו לנו שיתנו לנו לעבוד במקום ושלא נדאג כי יש לנו עוד זמן. ביום שני הרגשנו שהם מתחילים לחפף אותנו ובגלל זה הגענו ביום שלישי לטקס הנחת אבן הפינה כדי לדבר עם הקבלן, והוא אמר שאין בעיה. ביום רביעי בערב כבר התחלנו להביא ציוד כדי שנוכל לעבוד על פינוי העטלפים למחרת בערב".

 

הכוונות הטובות של הפעילים לא עזרו, ומתנדב מהעמותה שעבר במקרה באזור אתמול בערב גילה כי הבניין כבר נהרס. "הוא התקשר אליי מיד, אמר שהבניין נהרס ויש שם אלפי עטלפים מתים ופצועים. פתחנו חמ"ל כמו ברעידת אדמה, מיינו מי הולך לבית חולים, את מי צריך להמית ובכל הזמן הזה לא הפסיקו להוציא עטלפים מההריסות של הבטון והברזל. המחזה היה נורא".


עטלפים שמתו במהלך הריסת המבנה. "המחזה היה נורא" ()
עטלפים שמתו במהלך הריסת המבנה. "המחזה היה נורא"

עיריית חדרה מודיעה על הריסת המבנה לטובת הקמת מרכז קניות ()
עיריית חדרה מודיעה על הריסת המבנה לטובת הקמת מרכז קניות

בן ארצי מרדיו "קול החיות" שהגיע אף הוא בלילה לעזור בפעולות ההצלה, סיפר: "רוב העטלפים הפצועים נפגעו בכנפיים, הצלחנו לחלץ עטלפות רבות שהיו בהריון מתקדם". חלק מהעטלפים הועברו לקבלת טיפול רפואי במרפאות הגן הזאולוגי באוניברסיטת תל אביב ובספארי ברמת גן. "אחרי האסון הזה הרבה גורמים עזרו לנו", אמר אביהו שרווד, מציל ומשקם חיות בר. "מנהל הגן הזאולוגי אישר לפתוח את המרפאה באמצע הלילה וטיפלנו ביותר מ-120 עטלפים פצועים. גם מומחי עטלפים מהאוניברסיטה קפצו לסייע".

 

ח"כ איציק שמולי, יו"ר שדולת בעלי החיים, אמר: "זו פשוט ברבריות לשמה, כזו אכזריות לא ראיתי הרבה זמן.

היזם התחייב מפורשות שבעלי החיים יפונו לפני ההריסה ובמקום זה הפתיע עם דחפורים והרס את המבנה עליהם. כמה רוע וגם טמטום צריך להיות בבן אדם כדי לעשות דבר כזה ולא להפסיק גם כשבעלי החיים נמחצים שם למוות וצורחים מכאב? מה הייתה הבעיה לפנותם קודם ורק לאחר מכן להרוס את המבנה? הוא פשוט צריך להסתכל במראה ולהתבייש. מתסכל ומאכזב שעיריית חדרה שיתפה עם זה פעולה וגם עכשיו העבודות במקום עדיין נמשכות". היום אחר הצהריים צפויים להגיע למקום מתנדבים רבים כדי לנסות ולהציל עטלפים שטרם חולצו מההריסות.

 

מעיריית חדרה נמסר בתגובה: "העירייה מבהירה ומודיעה כי אין לה שום קשר לביצוע ההריסות במתחם השוק הישן בעיר. מדובר בפרויקט השייך ליזם פרטי, אולם בשל המצב שנוצר יפנה ראש העירייה צביקה גנדלמן ליזם בדרישה לפעול בזהירות ומקצועיות".

 

את תגובת היזם לא ניתן היה להשיג עד פרסום הכתבה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים