שתף קטע נבחר

הרופא שהבין שהרפואה לא פותרת הכל - ונעזר בהומאופתיה

ד"ר בועז רון, רופא והומאופת, מספר על הקשר ההדוק בין הרפואה הקונבנציונלית לרפואה המשלימה, ואיך הבין שרק שילוב בין השניים יכול להביא לבריאות מלאה

אנחנו נמצאים בעידן של רפואה שלמה. עידן שבו שיתוף פעולה בין הרפואה הקונבנציונלית לרפואה המשלימה הוא השילוב המנצח. למה שלא ליהנות מכל העולמות? בטח כשמדובר בבריאות שלנו.

 

כסטודנט צעיר בפקולטה לרפואה של הטכניון בחיפה, נחשפתי לעולם המרתק של הרפואה בבתי החולים ובקהילה. הידע הרפואי הרב שרכשתי אפשר לי להבין את רזי מערכות הגוף, נתן לי הבנה עמוקה ביכולות ההדמיה, בבדיקות הדם המתקדמות. בילינו שעות בפיתוח מיומנויות בחדרי ניתוח, ועוד. שם פגשתי את גילויי האנושיות, למדתי לזהות את החוזקות, את כוחות הנפש, שם למדתי להקשיב.

 

קראו עוד:

רפואה משלימה: מה הטיפול החביב ביותר על ישראלים?

מור בטוחה: 'נרפאתי מטרשת בזכות הומיאופתיה'

 

כבר אז הבנתי שהטיפול הרפואי חשוב, אך אינו מרפא מהשורש. אנטיביוטיקה לא מונעת את דלקות האוזניים החוזרות, אינהלציות לא מעלימות את בעיית הנשימה וסטרואידים לא מרפאים את הפריחה. כל אלו למעשה מהווים 'כיבוי שרפות', כיבוי שיש לו חשיבות, בטח בעתות חירום כשמדובר בסיכון חיים. 

 

גם מחלות כרוניות כמו אלרגיה, מיגרנה, אסטמה ואף חרדות ודיכאון לא נעלמות. אלה הסובלים מהם, 'מתוחזקים תרופתית', ולעיתים תופעות הלוואי של תרופות אלה מזיקות לגוף הרבה מעבר ליעילותן.

 

להחזיר את האיזון למערכת (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
להחזיר את האיזון למערכת(צילום: Shutterstock)

 

התהיות שלי לגבי הרפואה הקונבנציונלית הביאו אותי לחיפוש אחר טיפול שירפא את המחלה מהשורש, מהמקור. ריפוי שמחזק את החוסן הטבעי שלנו, החוסן הפיזי והנפשי, כך שבהתמודדות מול גורמי המחלות - וירוסים, חיידקים, סטרס ושאר מזיקים - ידינו תהייה על העליונה. רפואה מונעת של ממש, ריפוי שישחרר אותנו ואת אהובינו ממחלות פיזיות, מקשיים מנטליים וממועקות נפשיות. יותר מזה: ריפוי שיחזיר את המערכת כולה לאיזון בריא, התחדשות של האנרגיה, החיוניות והשמחה שהם טבענו האמיתי.

 

הסימפטום הוא ביטוי ליציאה מאיזון

אחד המטופלים שלי, עו"ד בכיר, אמר לי כבר בפגישתנו השניה: "אני חייב להגיד שאני מופתע. הגעתי לטפל במיגרנות מהן סבלתי שנים, ואני חייב לציין שאני חש שיפור נפשי עצום; חזרה אלי ההנאה מהמקצוע, תחושת הסיפוק מהעבודה עם אנשים, זו שגרמה לי להגיע למקצוע מלכתחילה".

 

הסימפטומים בגוף ובמצב הרגשי הם ביטויים של יציאה מאיזון, איתות אזהרה. בדומה לנורה הנדלקת בצג הרכב כשהמנוע מתחמם, הם באים להתריע, להעיר אותנו כדי שנטפל בשורש המחלה.

 

במקביל לריפוי, הם ילכו וייעלמו, ממש כפי שהנורה ברכב תכבה כשהמנוע יתקרר. לדוגמא, א', אישה בת 60, הגיעה אלי למרפאה עם תלונות של אורטיקריה חריפה (סרפדת בעברית). היא סבלה כ-20 שנה מהתופעות, והן הלכו והחמירו בשנתיים האחרונות. בתשאול התברר שהתסמינים פרצו זמן קצר לאחר שבעלה נהרג בתאונת עבודה.

 

היא טופלה בתרופה הומאופתית שהותאמה לה ולנסיבות חייה. בתוך זמן קצר הפריחה נעלמה והיא דיווחה על חזרה של החיוניות, האנרגיה והשמחה שאפיינו אותה. אחוזת פליאה שהאורטיקריה נעלמה, היא הרגישה שהיא נמצאת במקום יותר אמיתי, יותר יציב עם עצמה. גלי החום התמעטו והיא הרגישה רוגע ושקט בהתנהלות היום יומית. 

 

בפגישת האבחון עם המטופל אני לומד את עולמו, מאפייניו, הרגליו, נסיבות חייו וכיצד אלו עיצבו אותו. ומתוך כך, בוחר בעבורו תרופה מותאמת (אינדיבידואלית) שתביא לריפוי. ריפוי בר קיימא, כזה שיהפוך ל'מצב הרגיל' של המטופל.

 

לעיתים אני נשאל: איפה עובר הקו בין הנפשי לפיזי? מבחינתי, אין קו. הנפשי והפיזי הם ביטויים של אותו אחד, המשפיעים זה על זה. כך גם הריפוי ההומאופתי שחייב להתקיים בכל הרמות: ברמה הפיזית (אלרגיה, אסטמה ומגרנה), המנטלית (זיכרון וריכוז) וברמה הנפשית (דיכאון וחרדה) וכן לעליה ברמות האנרגיה, החיוניות ושמחת החיים.

  

הורים רבים פונים לטיפול הומאופתי בשל בעיה נפוצה של ילדים הסובלים משקדים מוגדלים ו/או שקד שלישי. הם מעדיפים לפתור את הבעיה בצורה טבעית ולהימנע מניתוח. בתחילת הטיפול מגדיר ההומאופת מהו "חלון הזמן הבטוח" בהתייעצות עם רופא א.א.ג, כלומר, פרק הזמן שבו ניתן לטפל ללא סיכון נשימתי או גרימת נזק. הוא מגדיר פרמטרים לשיפור בתמונה הקלינית (כמו ירידה בנחירות, שיפור השינה וכו') ובהמשך ההומאופת מלווה את הילד והוריו לשיפור והחלמה.

 

דוגמא נוספת היא נוכחות של סטרפטוקוק מסוג בטא-המוליטי מקבוצה A בגרון בילדים. כל עוד הזיהום בשלבים הראשוניים, ניתן לטפל בילד/ה בהומאופתיה, אולם משעבר זמן, קיימת עליה בסיכון לסיבוך של פגיעה בכליות, בשסתומי הלב ובמפרקים הגדולים (קדחת שיגרונית, ובאנגלית Rheumatic fever). מכאן חובת הזהירות ומתן אנטיביוטיקה. הטיפול ההומאופתי יחזק את מערכת החיסון כך שבפעם הבאה היא תגבר על החיידק ביעילות ותמנע את הדלקת.

 

שילוב מנצח שיביא את המטופלים לבריאות שלמה

השילוב בין הרפואה הקונבנציונלית לרפואה המשלימה הוא השילוב המנצח. ההומאופת נעזר בתוצאות מעבדה שנערכו במסגרת קופת החולים, או בית החולים (דם, שתן, תרביות, ביופסיות ועוד) בדיקות שמאפשרות לזהות תוצאות חריגות, לאתר מגמות של חולי מתגנב, ולטפל בהן עוד בטרם התהוו.

 

הידע הרפואי חיוני לזיהוי האיתותים הראשוניים של מחלת לב, לאיתור הסימנים של דיכאון מתהווה, ומאפשר להזהיר את המטופל מגורמי הסיכון לסוכרת ועוד. חלק גדול מהפונים לטיפול הומאופתי מגיעים עם אבחנות רפואיות ואף מטופלים בתרופות.

 

הכרת עולם המחלות והתרופות, השפעתן, כולל תופעות הלוואי מאפשרת לשלב את הטיפול ההומאופתי עם הקונבנציונלי בחוכמה, כדי להשיג את התוצאות האופטימליות והאחראיות.

 

א', מטופל הסובל מחרדות, נוטל תרופות זה כחמש שנים. כבר בפגישת השלישית הוא מדווח: "התקפי חרדה? כמעט ולא קיימים. הורדתי בהדרגה את התרופה הפסיכיאטרית בהתייעצות עם הפסיכיאטר, היום אני כבר לא מפחד, מרגיש פחות בלחץ".

 

רפואה משלימה. שיפור איכות חיי המטופל (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
רפואה משלימה. שיפור איכות חיי המטופל(צילום: shutterstock)

 

בשנים האחרונות אנחנו עדים להשתלבות של הרפואה המשלימה בבתי החולים ובקופות החולים. הדבר נובע הן בשל הביקוש ההולך וגובר לטיפולים מסוג זה, והן בשל הצטברות של מחקרים ועדויות לתרומתם בתהליכי החלמה ושיפור איכות חיי המטופל.

 

מחקרים מעידים על תרומה בהפחתת דימום, הפחתת הכאבים וקיצור משך ההתאוששות בניתוחים, בסיוע ובהקלה על תופעות לוואי למטופלים אונקולוגיים, ההומאופתיה נותנת מענה יעיל בתחום הטיפול בפוסט טראומה וזאת תוך שיתוף פעולה פורה עם הפסיכולוגים והפסיכיאטרים וגורמים נוספים.

 

שילוב הכוחות בין מטפלים מהרפואה המשלימה, לאלו מהרפואה הקונבנציונלית הוא חלק מעידן חדש ואופטימי. עידן שבו דרכי הרפואה הטבעית, הידע המדעי והבנת נפש האדם, חוברים יחדיו לסייע למטופלים להגיע לבריאות שלמה בעולם מורכב ומאתגר זה.

 

להיות חלק מתהליך הריפוי של אלפי תינוקות, ילדים ומבוגרים, ריפוי שמשחרר ממגוון מחלות הגוף ומועקות הנפש, היא זכות גדולה מאוד עבורי ועבור כל העוסקים בתחום. 

 

ד"ר בועז רון הוא רופא קונבנציונלי M.D והומאופת בכיר RCHom. האגודה הישראלית להומאופתיה קלאסית מציינת את שבוע המודעות להומאופתיה בין התאריכים 19-23 ביוני, 2016 

 

 


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התהיות שלי לגבי הרפואה הקונבנציונלית הביאו אותי לחיפוש אחר טיפול שירפא המחלה מהשורש". ד"ר בועז רון
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים