שתף קטע נבחר

אוונטי פופוליסט

אם ליצמן רוצה להרפא מהפופוליזם ולטפל במחלה ולא בספטומים הוא צריך לקדם מהלך הרבה יותר רחב ואמיץ שבסופו של דבר לא יעלה בהכרח הרבה יותר כסף לציבור ובאמת ידאג לכולם. מדובר בעדכון קבוע של 2% בשנה לתקציב מערכת הבריאות

בימים אלו מקדם שר הבריאות יעקב ליצמן מהלך פופוליסטי שזוכה לתמיכה ציבורית רחבה. הכנסת תרופות "מצילות חיים" לביטוחים המשלימים או השב"נים כפי שחלק מכירים אותם. המהלך הזה מגיע כמה שנים בלבד אחרי מאבק שהביא לביטולה של יוזמה דומה מתוך הכרה כי תרופות כאלו, אם באמת הינן חיוניות, ראוי כי יהיו ברות השגה עבור כל האוכלוסייה המבוטחת בחוק ביטוח בריאות ממלכתי ולא רק עבור אלו שיש להם ביטוחים משלימים. במהלך ראוי וחברתי מאין כמוהו הוצאו תרופות אלו מהשב"נים במטרה שיוכנסו לסל הבריאות.

 

עוד בערוץ הדעות:

תשאירו את התושבים מחוץ לוויכוח הפוליטי

ככה נעבור את הקיץ בביטחה

החוק לסימון עמותות שהשלטון לא אוהב

היכן לוחמות הסייבר?

התחרות האקדמית: התועלת והמחיר

 

ליצמן נתפס כשר אהוד למדי. כזה שמבצע מהלכים וכמי שכהונתו הראשונה כשר בריאות היתה חיובית בסך הכול. הבעיה היא שליצמן, כמו שרים אחרים ובכלל פוליטקיאים רבים מדי בישראל, סובל ממחלה שהתרופה לה לא נמצאת בסל הציבורי ואפילו לא במשלים - פופוליזם מתקדם.

 

כשהכריז לא מזמן על פרויקט הדגל שלו - המלחמה בסכרת, בחר את מקדונלדס ויצרניות הג'אנק פוד כאויב והמשרד בראשותו פרסם קמפיין שהפנה אצבע מאשימה, יש שיקראו לזה מחנכת, לציבור כדי שיעבור להתנהלות של אורח חיים בריא. גם ליצמן יודע, כמו רוב העובדים במשרד הבריאות, כי הקשר בין עוני ליתר לחץ דם וסכרת הינו ישיר ואם לא יטופלו הגורמים האמיתיים לכך במדיניות כולל -ת אזי גם אם אנשים נורא רוצים הם יתקשו להקפיד על תזונה נכונה במשכורת מינימום ובסביבה הישרדותית.

 

גם בנושא תרופות "מצילות חיים" ליצמן מוכיח כי הוא לא נרפא ממחלת הפופוליזם. בין המומחים בתחום, ביניהם ראשי מערכת הבריאות ומנהלי קופות החולים, יש הסכמה מלאה כי הצעד הנכון ביותר על מנת שנשמור על רוחו ומטרתו של חוק ביטוח בריאות ממלכתי הוא עדכון קבוע של סל הבריאות שיאפשר לכלול בו את התרופות והטכנולוגיות החיוניות שיוצאות לשוק. בעוד שהיוזמה של ליצמן, רק תחזק את השב"נים, שהפכו במרוצת השנים לרעה החולה של קופות החולים.

 

השב"נים הם הודאה של המדינה בכך שיש אזרחים שמגיעה להם יותר בריאות, בדרך כלל על חשבון אלה שמגיעה להם פחות. באוצר מודים כי בדיעבד, לא היו מאשרים לקופות החולים לפתח את ערוץ הביטוח המשלים שהלכה למעשה מהווה ביטוח פרטי לכל דבר, מאיץ את הרפואה הפרטית על חשבון הציבורית ומגדיל את אי השוויון בבריאות.

 

הפופוליזם של ליצמן לא נובע רק מהעובדה שגם הוא יודע כי הפתרון צריך להיות אחר. הפופוליזם הוא ראשית באמירה כי מדובר בתרופות מצילות חיים. גם בנושא זה כל המומחים מודים כי התרופות החשובות ביותר, העונות להגדרה "מצילות חיים", כבר נמצאות בסל התרופות. בנוסף, עולה שאלה כמה באמת ההצעה של ליצמן חברתית? נתחיל מזה שרק 75% מהציבור מבוטחים בביטוח משלים. אליבא דה ליצמן, שחולים רבים פונים אליו בבקשה לסייע במימון תרופות שאינן בסל, עדיף פתרון חלקי מאשר שלא יהיה פתרון כלל. זהו קו מחשבה אנטי חברתי.

 

ליצמן באמירה כזו מרוקן עוד יותר את חוק ביטוח בריאות ממלכתי מתוכן ולמעשה מכריז כי אין צורך בשוויון בבריאות. הצעתו כי יהיה מנגנון של קופות החולים דרכו יאותרו אלו שאין להם ביטוח משלים נשמע כרגע כמו עוד מחשבה לא גמורה שיישומה, שוב, גם על פי רוב קופות החולים, אינו ממש בר ביצוע. שנית, גם מי שיש להם ביטוח משלים כלל לא בטוח שיוכלו לממש את ההבטחה שקיבלו. ליצמן טוען כי הכנסת התרופות לשב"נים לא תוביל לעלייה במחיר הביטוח המשלים אולם, משיחות עם קופות החולים עולה כי הדברים הללו מנותקים מהמציאות וכולן מודות בהכנעה בפגישות סגורות כי מחיר הביטוחים יעלה בסופו של דבר כמו גם מחיר ההשתתפות העצמית שעלול לגרום לכך שגם אנשים שיש להם ביטוח משלים לא יוכלו לעמוד בעלויות.

 

בנוסף יש את סוגיית התרופות עצמן. ליצמן יוצר מצג שווא של מענה לצרכיהם של חול

י הסרטן באשר הם. בעוד שכולם יודעים כי בכל מקרה לא יכניסו את כל התרופות עליהן מדבר ליצמן לביטוחים המשלימים, בין אם בשל עלותן הגבוהה או כי טרם סיימו את שלבי הניסוי.

 

אם ליצמן רוצה להרפא מהפופוליזם ולטפל במחלה ולא בספטומים הוא צריך לקדם מהלך הרבה יותר רחב ואמיץ שבסופו של דבר לא יעלה בהכרח הרבה יותר כסף לציבור ובאמת ידאג לכולם. מדובר בעדכון קבוע של 2% בשנה לתקציב מערכת הבריאות, לא סכום שמדינה כמו ישראל לא יכולה למצוא, זה רק ענין של סדרי עדיפויות. אבל ליצמן רוצה להראות כי הוא זה שדואג לחולים ובדרך הוא רומס את המערכת ועיקרון השוויון. פופוליסט כבר אמרנו?

 

הכותב הוא מנכ"ל רופאים לזכויות אדם הנאבקים למען שוויון בזכות לבריאות

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים