שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ללא אישור ממשלה: התפקיד החדש של רן ברץ
  לאחר שנציב שירות המדינה סירב לבקשת נתניהו למנות את רן ברץ לראש מערך ההסברה, הוא ייכנס ללשכתו בתור יועץ בכיר שיעסוק בהסברה - מינוי שלא דורש את אישור הממשלה

   

  רן ברץ. התבטאויות בוטות על אובמה ()
  רן ברץ. התבטאויות בוטות על אובמה

  לאחר שנציב שירות המדינה נעמד על הרגליים האחוריות וסירב בתוקף למנות את רן ברץ לראש מערך ההסברה הלאומי של ישראל, חרף לחצים אדירים מצד לשכת ראש הממשלה, הצליח בנימין נתניהו למנות אותו - והכניס את ברץ ללשכה בדלת האחורית.

   

  ברץ החל בימים האחרונים בהליכי קליטה במשרד ראש הממשלה, ויועסק כיועץ בכיר במשכורת של 95 אחוז משכר מנכ"ל, ויעסוק באותם הנושאים שבהם היה אמור לעסוק כראש מערך ההסברה הלאומי: גיבוש אסטרטגיית הסברה, כתיבת נאומים, תדרוכים וכדומה. בועז סטמבלר, יועץ התקשורת של ראש הממשלה, יישאר בתפקידו וימשיך לעמוד בקשר עם התקשורת. לא ברורה עדיין ההיררכיה בין השניים.  

   


  פרסומיו של ברץ בעבר ()
  פרסומיו של ברץ בעבר
   

  נתניהו הודיע על מינויו של ברץ לראש מערך ההסברה בחודש נובמבר האחרון. אך המינוי נתקע ונתניהו לא הצליח להכשיר אותו. מינויו החל ברגל שמאל לאחר שנחשפה סדרה של התבטאויות פוגעניות שלו נגד נשיא ארצות הברית ברק אובמה, הנשיא ראובן ריבלין, מזכיר המדינה ג'ון קרי וכן שורה של שרים בממשלה ויריבים פוליטיים של נתניהו.

   

  ברץ האשים את אובמה באנטישמיות ובכך ש"זרק את ישראל מתחת לגלגלי האוטובוס", ויצר לישראל בעיה אסטרטגית גרעינית גדולה. על הנשיא ריבלין אמר ש"הוא דמות שולית כל כך שאפשר לשלוח אותו במצנח רחיפה לגולן הסורי שבשליטת דאעש; יום למחרת הם יחזירו אותו עם רצון לפתוח במשא ומתן על חזרתם המיידית לעיראק".

   

  ברץ גם לעג למזכיר המדינה קרי, ואמר: "הלכתי לראות את הנאום של קרי, שבו הוא קישר בין ישראל לדאעש, והיה די קורע, אז סיכמתי בשבילכם. אחרי הכהונה כמזכיר המדינה מובטחת לו קריירה משגשגת באחד ממועדוני הסטנדאפ בקנזס סיטי, מוסול, או המתקן בחולות".

   

  גם שר הביטחון לשעבר משה יעלון הפך מטרה לאמירותיו הבוטות: "קחו הקלטות של כל הנאומים של שר הביטחון מתחילת המבצע, אלו שבהן הוא מקריא מהדף באופן יוצא מן הכלל מונוטוני את כל המסרים שאין-שני-להם בבנאליות, חברו אותם לרצף אחד והשמיעו אותו בלופ אינסופי בכל הרצועה, באמצעות רמקולים ענקיים, מהאוויר, היבשה והים. בתוך לכל היותר יומיים-שלושה כל המחבלים יוצאים עם דגל לבן מהמנהרות, כל מפקדי הזרוע הצבאית מסגירים עצמם בלבוש תחתון, וכל אנשי הזרוע המדינית מתחננים באו"ם שהכיבוש הציוני ישוב לרצועה. בדוק".

   

  ברץ לא הסתפק בכך וגם הגן על משפחת נתניהו מול הפרסומים על נהנתנות ובזבוז כספי ציבור בבית ראש הממשלה. הוא לעג לשרי הממשלה וליריביו הפוליטיים של נתניהו. על גלעד ארדן, סילבן שלום וגדעון סער אמר: "עסקנים פוליטיים שלא משאירים שום מורשת ושום דבר לא חתום על שמם"; על אריה דרעי אמר: "שמאלן, חסר אחריות, תחמן, ערמומי, לא אמין, עבריין מורשע, נזק לאומי"; על השרים בנט ושקד: "הסוציאליזם החזירי של השרים הקפיטליסטים של הבית היהודי שהספיק להם חודש בתפקיד כדי לספסר בכספי ציבור במיליארדים כאילו אין מחר לפופוליזם; בושה אידיאולוגית לימין". ועל השר אורי אריאל אמר: "רשלן, או אהבל, או מחפש צומי".

   

  שרים מתנגדים? תפקיד חדש לא דורש אישורם

  לאחר ההודעה על המינוי פעלו מקורבים לריבלין לשכנע שרים בממשלה להתנגד לו. ואכן, חמישה שרים לפחות התבטאו בעבר שיצביעו נגד אם יגיע לאישור הממשלה.

   

  בחמשת החודשים האחרונים הבהירו בסביבתו של נתניהו שהוא נחוש להביא את מינויו של ברץ ורק מחכה לעיתוי המתאים. ואכן, בסוף חודש מרס החליט נתניהו לחדש את הליכי המינוי ופנה לנציבות. אך הדברים רק הלכו והסתבכו. נציב שירות המדינה משה דיין סירב בתוקף לאשר זאת, בטענה שברץ לא עומד בתנאי הסף כפי שמופיעים בהחלטת הממשלה, לרבות ניסיון בהסברה עם אוריינטציה מדינית.

   

  נתניהו טען שלברץ יש מומחיות וניסיון בהסברה כמי ששימש עורך אתר מידה, ואולם לדעת גורמים בנציבות אין כל קשר בין עריכת אתר אינטרנט לבין ניסיון מוכח בהסברה ובהופעה בפני קהל ותקשורת.

   

  בשל הקשיים שהתעוררו בהליך אישור המינוי, נערכה פנייה גם לפרקליטות המדינה כדי לבחון את העניין, למקרה שבו בסופו של דבר מינויו של ברץ יאושר הוא יעורר קשיים משפטיים ואפילו עתירות לבג"ץ.

   

  בכל מקרה נתניהו הבין שהוא לא יוכל לעבור את המשוכה של דיין, ולכן בצעד נדיר החליט להכניס את ברץ כיועץ בכיר, שפוטר אותו מהצורך להביא את המינוי לאישור הממשלה.

   

  גורמים ממשלתיים בכירים מותחים ביקורת חריפה על החלטתו של נתניהו ואומרים כי ראש הממשלה "עושה צחוק מהחוקים בשירות הציבורי ומעביר מסר לשרים שהם יכולים להתנהג כמוהו". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים