שתף קטע נבחר

הכנסת קנסה את לפיד ב-6,000 שקל עקב היעדרויות בלתי מוצדקות

אף שלטענתו נעדר מהמשכן כיוון שיצא "לייצג את ישראל במאבק ב-BDS", לא קיבלו זאת כסיבה מוצדקת ויו"ר יש עתיד נקנס. היעדרויותיהם של הח"כים טלב אבו עראר ושל מיקי רוזנטל נמצאו מוצדקות

 

 

לפיד במשכן. היעדרויות בלתי מוצדקות  (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
לפיד במשכן. היעדרויות בלתי מוצדקות (צילום: גיל יוחנן)

ועדת האתיקה של הכנסת קנסה את יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, בשלילת שכר של ארבעה ימי עבודה בגין היעדרויות בלתי מוצדקות מישיבות הכנסת. בדו"ח שפרסמה אמש (ב') בנושא היעדרויות ח"כים מישיבות הכנסת במושב החורף, נמצא כי 117 חברי כנסת, שרים וסגני שרים מילאו את חובת הנוכחות המוטלת עליהם. ואולם שלושה חרגו ממכסת ההיעדרויות המותרת, והוועדה בחנה אם ההיעדרות מוצדקת.  

 

בכנס החורף, פירטה הוועדה, קיימה הכנסת 75 ישיבות ולפיכך היעדרות של חבר כנסת מיותר מ-25 מהן, היעדרות סגן שר מיותר מ-30 ימי ישיבות ו-38 ישיבות עבור שר נחשבת חריגה ומחייבת מתן הצדקה סבירה.

ח"כ לפיד, שאותו קנסה הוועדה, נעדר מ-32 ישיבות, שהן שמונה מעל המותר. הוא טען בפני הוועדה כי הוא רואה חשיבות עליונה בשמירה על מעמדה של ישראל בזירה הבינלאומית ובייצוגה זאת בעיקר נוכח פעילות תנועת ה-BDS המנסה לפגוע בישראל. "בהתאם לזאת נתבקשתי להופיע בפרומים בינלאומיים רבים ולייצג את ישראל במאבק בתופעת הדה לגיטימציה בעולם", טען לפיד שציין כי נפגש עם שורה של שרי חוץ אירופאים ונאם בהפגנה נגד מועצת זכויות האדם של האו"ם, ולפיכך נעדר מהמליאה.

 

ועדת האתיקה קבעה כי מכסת ההיעדרויות הקבועה בחוק נועדה ממילא לאפשר לחברי הכנסת סיורים, הרצאות ופעילויות שונות בארץ ובחו"ל וקבעה כי היעדרויות מעבר למכסה זאת לא יהוו הצדק סביר להיעדרויות מהמשכן. "בראש ובראשונה מחויב חבר הכנסת לפעילות פרלמנטרית בכנסת, לכל הפחות בימי פעילות המליאה ובמכסה שנקבעה".

 

לפיכך קבעה הוועדה כי לפיד לא הציג הסבר סביר להיעדרויות. "על אף החריגה המשמעותית, נוטה ועדת האתיקה להתחשב בעובדה שזו הפעם הראשונה", נכתב. "לפיכך החליטה בהתאם לחוק החסינות, להטיל על חבר הכנסת לפיד שלילת שכר של ארבעה ימים בלבד".

 

באשר לחברי כנסת נוספים: טלב אבו עראר נעדר מ-26 ישיבות, שתיים מעל המותר. הוא נימק זאת בסדרת טיפולי שיניים שעבר ובחלק מהמקרים טען כי לא נרשם עם כניסתו למשכן והעיר כי ייתכן שהרישום אינו מדויק. אבו עראר מסר כי הוא שואף להשתתף בכל ישיבות המליאה ולמלא עבודתו נאמנה ובשל העובדה שזו הפעם הראשונה בכנסת ה-20 החליטה הוועדה להסתפק באזהרה.

 

במקרה של ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) שנעדר גם הוא משתי ישיבות מעל למותר, הוא הבהיר כי ההיעדרות נבעה מסיבות בריאותיות ואף הציג לוועדה מסמכים מתאימים. הוועדה קיבלה זאת כהצדקה סבירה להיעדרות.

פורסם לראשונה 20/06/2016 22:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים