שתף קטע נבחר

אי מלאכותי מול עזה: כץ דוחף להכרעה בקבינט

התקשורת הבינלאומית מביעה עניין בתוכניתו של שר התחבורה כץ להקים אי מלאכותי עם נמל מול חופי הרצועה. "התוכנית תתרום להקלת הלחץ על תושבי עזה", אמר השר שמנסה לקדם את אישור התוכנית בקבינט המדיני-ביטחוני

תוכניתו של שר התחבורה ישראל כץ להקים אי מלאכותי מול חופי עזה קיבלה באחרונה תהודה תקשורתית בינלאומית עם עשרות פרסומים בעיתונים ורשתות טלוויזיה באירופה ובארה"ב. בין היתר פורסמה התוכנית בוושינגטון פוסט, ניו יורק טיימס, פוקס ניוז ובדיילי מייל.

 

כץ ערך אתמול (יום ב') תדרוך לכתבים זרים ואף העניק ראיון לוושינגטון פוסט, שבו הציג את התוכנית השאפתנית. השר ציין כי התוכנית תקל משמעותית על המצב הקשה בעזה, ותחבר אותה לשאר העולם מבלי לפגוע בביטחון ישראל. הפלסטינים מצדם מתייחסים לתוכנית של כץ בחשדנות, וחוששים שמטרתה האמיתית היא להרחיב את הנתק בין עזה ליהודה ושומרון.

הדמיית האי המלאכותי ()
הדמיית האי המלאכותי

התוכנית כוללת הקמת אי מלאכותי בגודל 8 קמ"ר שיחובר לעזה בגשר באורך ארבעה קילומטרים וחצי, ועליו תהיה נקודת בידוק ביטחונית. האי, שהקמתו מוערכת ב-5 מיליארד דולר, יכלול נמל ובעתיד אף אולי גם נמל תעופה. כץ, חבר הקבינט המדיני-בטחוני, אמר שלישראל לא תהיה התנגדות להקל על המצור על עזה כל עוד צרכיה הביטחוניים יתממשו.

 

"האי המלאכותי הבינלאומי, אשר יחובר אל החוף באמצעות גשר שעליו עמדת ביקורת ביטחונית, ייתן לרצועת עזה מוצא הומניטארי ומסחרי מבוקר לעולם, מבלי לסכן את ביטחונה של ישראל ומבלי להפר את זכויותיה החוקיות", אמר כץ לכתבים זרים. "תוכנית זו יכולה לתרום רבות להקלת הלחץ על תושבי הרצועה, גם תוך קידום המשך התנתקותה מישראל".

השר ישראל כץ (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
השר ישראל כץ(צילום: אוהד צויגנברג)
 

כץ אמר עוד כי האי יוקם במים בינלאומיים ויוכל לספק עצמאות כלכלית לפלסטינים בזמן שיאפשר לישראל לשמור על הביטחון. "אני מקווה שהממסד הביטחוני הישראלי יתמוך בתוכנית ושהוא יבוא בקרוב להצבעה בקבינט. אחרי

זה גורמים בינלאומיים יוכלו להיות מעורבים בבניית ובמימון הקמת האי".

 

מערכת הביטחון תומכת בתוכנית, וגם באיחוד האירופי מגלים בה עניין רב. שר התחבורה דוחף להביא את התוכנית בקרוב להכרעה בקבינט ואם תאושר - כץ יקים צוות שיטפל בהקמת האי מבחינת מימון, הקמה, סידורי ביטחון וכדומה.

 

בוושינגטון פוסט צוטט יועצו של אבו מאזן, חוסאם זומלוט, אומר שהתוכנית מפוקפקת ותוביל לניתוק המלא של עזה מיהודה ושומרון. עם זאת, צוטטו גם גורמים שונים בעזה ובהם אנשי אקדמיה – שהביעו תמיכה בתוכנית ורואים בה תקווה ודבר חיובי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים