שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  שקד מעריכה: "הפרוטוקולים של ילדי תימן יפורסמו עד סוף השנה"

  בראיון לאולפן ynet אמרה שרת המשפטים כי "אפשרי בכמה חודשים לעבור על החומר ולקבל את המסקנה לחשוף אותו". עוד אמרה שקד: "הסיפורים קשים וראוי שהמשפחות יידעו את האמת"

   

  שקד: "עד סוף השנה ייחשפו הפרוטוקולים"    (צילום: אלי מנדלבאום אורי דוידוביץ ואלי סגל)

  שקד: "עד סוף השנה ייחשפו הפרוטוקולים"    (צילום: אלי מנדלבאום אורי דוידוביץ ואלי סגל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  שלוש ועדות חקירה בדקו עד כה את הטענות על חטיפת ילדי תימן, האחרונה שמעה 850 עדויות, 27 מהן נותרו חסויות. בשבועות האחרונים הולכות ומתגברות הדרישות לחשוף את הפרוטוקולים הגנוזים. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר שהגיע הזמן לחשוף את האמת וגם שרת המשפטים איילת שקד תומכת בכך. שקד מאמינה שעם עבודה נכונה, עד לסוף השנה אפשר יהיה לשחרר את הפרוטוקולים לציבור.

   

  מה בעצם צריך לקרות כדי שהפרוטוקולים אכן ייחשפו?

  השרה שקד: "צריכים לקרות שני דברים. השר צחי הנגבי צריך להיות ממונה בהחלטת ממשלה לעסוק בדבר. אני מאוד מקווה שראש הממשלה יביא את המינוי בשבוע הבא או בשבוע לאחר מכן. זה השלב הראשון. אחר כך השר הנגבי צריך לקרוא את החומר. אני הצעתי לו והוא קיבל בשמחה כוח אדם שמבין בנושא הזה ממשרדי. הוא יעבור על החומר ואחרי שיסיים, אם הוא באמת יחליט שצריך לחשוף - כי על פניו נראה שזו ההחלטה הנכונה - צריך פשוט להגיש החלטת ממשלה ולהסיר את החיסיון".

  שרת המשפטים איילת שקד (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  שרת המשפטים איילת שקד(צילום: מוטי קמחי)

   מה את יכולה כשרת משפטים לעשות כדי שהדבר יקרה כמה שיותר מהר?

  "אני עשיתי, בעצם אני התחלתי את כל התהליך, פנתה אליי לפני כמה חודשים עמותה שעוסקת בנושא, אני פניתי למשרד ראש הממשלה ולגנזך המדינה כדי להבין מה צריך לעשות כדי לחשוף את החומר. אחרי כמה שבועות סוף סוף הבנתי את הפרוצדורה כי רציתי מלכתחילה לקרוא את החומר בעצמי. אני גם עומדת בראש הוועדה לחשיפת חומר ארכיוני ולכן אני בעצם הגשתי בקשה כדי שיחשפו בפניי את החומר. אח"כ התחלנו להבין שצריך פרוצדורה קצת יותר מסובכת, שכוללת שתי החלטות ממשלה. מה שצריך לעשות זה שרה"מ יגיש במהירות את החלטת הממשלה למינויו של צחי הנגבי, ושהוא יעשה עבודה מהירה ואז אפשר יהיה לחשוף את החומר".

  עולים מתימן בשנת 1950 (צילום: פריץ כהן, לע"מ) (צילום: פריץ כהן, לע
  עולים מתימן בשנת 1950(צילום: פריץ כהן, לע"מ)

  העובדה שגם רה"מ וגם את תומכים בחשיפת הפרוטוקולים בגלוי, בעצם מצביעה לאן נושבת הרוח?

   "כן, האמת שאני חושבת שבאמת הגיע הזמן שאפשר יהיה לראות את החומרים, גם רה"מ חושב ככה. שוב, צריך לקרוא את החומר, שנינו לא קראנו אותו, צריך לראות שאין שם משהו שפוגע פגיעה מאוד קשה בזכויות פרט או פוגע במדינה. שנינו חושבים,

  לפחות אני, שאחרי כל כך הרבה זמן אפשר לחשוף את החומר ובאמת לתת למשפחות האלו לדעת את האמת".

   

  כשאת שומעת את העדויות ונחשפת לסיפורים של כ"כ הרבה משפחות, מה את מרגישה?

  "הסיפורים מאוד מאוד עצובים והאמת מוזרים, קשה להאמין שקרו דברים כאלה במדינת ישראל למרות שזה היה בתחילת המדינה והיה כאן בלאגן לא קטן, אבל עדיין אלה סיפורים שמאוד קשים לשמיעה ולעיכול. אני רוצה לציין את חברת הכנסת נורית קורן שנרתמה מלכתחילה לעניין הזה וגם את העיתונאית רינה מצליח. במשך תקופה היינו רק שלושתנו בעניין הזה, ניסינו לעורר הד ציבורי, לנסות לנבור בגנזך המדינה ולהבין את הפרוצדורה, אז אני רוצה להודות לשתיהן. הסיפורים האלה קשים וראוי שהמשפחות יידעו את האמת".

   

  הערכה שלך, יש סיכוי שעוד השנה המשפחות יזכו לקרוא את העדויות מהפרוטוקולים?

   "אני חושבת שכן, זה אפשרי בכמה חודשים לעבור על החומר ולקבל את המסקנה לחשוף אותו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים