שתף קטע נבחר

אבו מאזן סירב לפגוש את הנשיא ריבלין

יו"ר הרשות סירב להצעתו של נשיא הפרלמנט האירופי להיפגש עם הנשיא, שמצדו נענה להצעה. אתמול יצא ריבלין נגד יוזמת השלום הצרפתית

 

 

אבו מאזן וריבלין. לא ייפגשו בבריסל (צילום: אלכס קולומויסקי, EPA) (צילום: אלכס קולומויסקי, EPA)
אבו מאזן וריבלין. לא ייפגשו בבריסל(צילום: אלכס קולומויסקי, EPA)

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן סירב להצעתו של נשיא הפרלמנט האירופי מרטין שולץ להיפגש עם נשיא המדינה ראובן ריבלין, בעת שהותם של השניים כאורחי האיחוד האירופי בבריסל. כך נודע הבוקר (ה') ל-ynet.

 

אתמול, במהלך מסיבת עיתונאים משותפת בין ריבלין לשולץ בפרלמנט - לאחר נאומו של ריבלין בפני המליאה - נשאל שולץ על מאמצי התיווך שלו לקיים פגישה בין השניים. שולץ השיב שאבו מאזן ינחת בקרוב בבריסל והוא מקווה שדרכיהם של השניים יצטלבו במסדרונות המפוארים של הפרלמנט, ואף אחד לא יברח מהאחר. ריבלין הדגיש: "אל תדאג - אני לא אברח". אך למרות היענותו של ריבלין, תשובתו הסופית של אבו מאזן הייתה שלילית.

 

הנשיא ריבלין אמר בתגובה לסירובו של אבו מאזן: "ברמה האישית, אני חייב לומר כי תמוהה בעיניי העובדה שהנשיא מחמוד עבאס מסרב שוב ושוב להיפגש עם מנהיגים ישראלים, וכי בחר לפנות שוב שוב לקהילה הבינלאומית לקבלת תמיכה. בהזדמנות זו חשוב לי לומר כי נעניתי בשמחה ליוזמת גורמים באיחוד האירופי לקיים מפגש ביני ובין אבו מאזן המבקר בימים אלו בבריסל. אני מצר על כך שדחה את היוזמה למפגש. לא נוכל לבנות אמון בנינו אם לא נתחיל לדבר באופן ישיר, ללא מתווכים, כשאנו ממוקדים במה אפשר לעשות, ולא במה שאי אפשר לעשות - ואפשר לעשות הרבה".

 

בנאומו בפרלמנט אתמול התייחס ריבלין להנהגה הפלסטינית ואמר: "כדי להגיע להסדר קבע מלא נדרשת מנהיגות אפקטיבית. ההנהגה הפלסטינית מפוצלת היום, (לפחות) לשניים. הרשות הפלסטינית, השולטת ביהודה ושומרון ומנגד, חמאס, השולטת בעזה, מחויבת אידיאולוגית להשמדת ישראל, בדרג המדיני והצבאי שלה".

 

ריבלין התייחס גם למצוקה כלכלית קשה אשר מערערת את היציבות ומזינה את האלימות. הנשיא הוסיף שיש כמה תנאים הכרחיים לבניית אמון בין הצדדים. "פיתוח הכלכלה הפלסטינית, תשתיות בעזה וביהודה ושומרון. יש לשקם את עזה ולפתור את הטרגדיה האנושית שבמסגרתה מוחזקים כמיליון וחצי פלסטינים כבני ערובה בידי ארגון טרור. השקעה במיזמים משותפים שמהותם יצירת אינטרס משותף. ולבסוף - חינוך. הכשרת הלבבות בשני הצדדים לאפשרות של חיים בכבוד הדדי".

 

בנאום אתמול תקף הנשיא ריבלין את היוזמה הצרפתית: "היוזמה סובלת מפגמים מהותיים - הניסיון לשוב למשא ומתן לשם משא ומתן לא רק שהוא לא מקרב אותנו לפתרון המיוחל - אלא שהוא מרחיק אותנו ממנו", אמר הנשיא ריבלין בפנייה לראשי האיחוד האירופי, שרק לפני יומיים אימצו את היוזמה הצרפתית. "יש חוסר אמון טוטאלי בין ההנהגות ובין ישראל לפלסטינים".

 

מבית הנשיא נמסר בתגובה: "הנשיא ויו"ר הרשות לא ייפגשו בבריסל לאור סירובו של עבאס ליוזמה האירופית להפגיש בין השניים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
Photo: Alex Kolomoisky and EPA
אבו מאזן, ריבלין
Photo: Alex Kolomoisky and EPA
מומלצים