שתף קטע נבחר

משרד הבריאות שוקל להכניס לחם מקמח מלא לפיקוח

מנהל השירותים לבריאות הציבור במשרד הבריאות אמר כי המשרד מעוניין ביוזמה חדשה בה מחירו של לחם מלא ייכנס לפיקוח, וציין כי "ההחלטות על הפיקוח צריכות לקחת בחשבון גם את ההיבט הבריאותי". הוא ציין את הדברים בתגובה לשאלת הבעלים של לחם אנג'ל. לטענתו המשרד שוקל להוציא מפיקוח "לחם רגיל", ולדעתו יש להוציא מפיקוח גם שמנת מתוקה

מנהל השירותים לבריאות הציבור במשרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו רוצה להכניס לפיקוח את מחיר הלחם המלא ולהוציא מפיקוח שמנת מתוקה. גרוטו אמר את הדברים היום (ב') בכנס מזון בעידן החדש, בתשובה לדברי בעלי מאפיית לחם אנג'ל, ירון אנג'ל שטען נגד החתירה של משרד הבריאות להכניס לחם מלא לפיקוח (מה שיגרום לו להפסדים). אנג'ל התנגד, למרות שהמאפיה שיתפה פעולה עם המשרד במסגרת הקמפיין המתמשך "אפשרי בריא" ("חתירה לחיים בריאים ופעילים יותר"), והקפידה על סימון רכיבים מובלט והפחיתה רכיבים כמו נתרן בלחמיה.

 

כתבות נוספות בערוץ הצרכנות

 

"כן, אנחנו רוצים שהמחיר של לחם מלא ייכנס לפיקוח. זה עומד על הפרק 6-5 שנים", אמר גרוטו. "אנחנו חושבים שההחלטות על הפיקוח צריכות לקחת בחשבון גם את ההיבט הבריאותי".

 

לגבי השאלה האם המשרד גם יוציא מוצרים מפיקוח כמו לחם אחיד, ענה, "כן, אני חושב שהכי נכון להחליף בין הלחם הרגיל ללחם המלא. או להוציא מפיקוח מוצרים כמו שמנת 38% למשל".

 

בקשתו של משרד הבריאות כוללת כי המחיר המומלץ ללחם מקמח מלא יהיה 6.40 שקלים. על הלחם לעמוד בקריטריונים ידועים מראש: לפחות 80% קמח מלא, לא יותר מ-400 מ"ג נתרן ו-250 קלוריות ל-100 גרם. יש לציין כי ההמלצה להכניס את הלחם לפיקוח היא של פרופ' גרוטו, אבל הפיקוח על מחירי הלחם נמצא בידי משרד הכלכלה.

 

 

פרופסור איתמר גרוטו ()
פרופסור איתמר גרוטו

 

נזכיר כי ב-2014 שר האוצר לשעבר יאיר לפיד ביקש לערוך בדיקה לגבי הכנסת לחם מלא לפיקוח, לצד מוצרים אחרים כמו שמן קנולה ויוגורט. כיום, בין המוצרים שנמצאים תחת פיקוח מחירים ישנם שמנת חמוצה 15%, חמאה ולחם אחיד, שנחשבים לפחות בריאים מלחם מלא ויוגורט.

 

בשיחה עם ynet ירון אנג'ל אמר כי "נודע לי היום שמשרד הבריאות פנה בבקשה חתומה לוועדת המחירים של משרד האוצר, להכניס את הלחם המלא לפיקוח, עם פירוט של איזה לחם ובאיזה מחיר. אני לא יודע איזה מחיר כי לא שיתפו אותי".

 

ירון אנג'ל (צילום: תומי הרפז) (צילום: תומי הרפז)
ירון אנג'ל(צילום: תומי הרפז)

 

ואם אכן כפי שאמר, יכניס לחם מלא לפיקוח ויוציא לחם אחיד, זה טוב לך?

"שום פיקוח לא טוב לי. כל המוצרים המפוקחים הם של מונופולים חוץ מהלחם. בלחם אין מונופול - יש מאות מאפיות וזה לא קשור לקרטלים, כי הפתרון לקרטל הוא לא פיקוח".

 

משרד האוצר אמר בתגובה לדברים כי "העבודה של משרד הבריאות היא לא עבודה שעל בסיסה אפשר לקבל החלטות. נצטרך לערוך בחינה מקצועית שלה. לאור פנייתו של המשרד סוכם כי תיערך פגישה בין נציגי משרד הכלכלה, הבריאות והאוצר במטרה ללמוד את הנושא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: shutterstock
לחם מ קמח מלא
צילום: shutterstock
מומלצים