שתף קטע נבחר

אחרי ההסכם עם ישראל: בפני רוסיה - טורקיה מתנצלת

שעות אחרי ההכרזה על ההסכם לנרמול היחסים בין טורקיה לישראל, שבמסגרתו נאלצה ישראל להתנצל על אירועי המשט לעזה ולשלם 21 מיליון דולר, הודיע הקרמלין שכדי לסיים את המשבר עם מוסקבה סביב הפלת המטוס הרוסי בשנה שעברה - דווקא הסכים ארדואן להתנצל בעצמו בפני רוסיה. הוא כתב לפוטין: "אני מצטער"

שעות אחדות אחרי שטורקיה וישראל הכריזו רשמית על נורמליזציה ביחסים ביניהן וסיום הסכסוך סביב המשט לעזה לפני שש שנים, הודיע אחר הצהריים (יום ב') דוברו של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, כי נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן עשה צעד משמעותי גם לסיום המשבר בין ארצו לבין מוסקבה, שהחל בשנה שעברה אחרי שצבא טורקיה הפיל מטוס קרב רוסי שחדר לדבריו מסוריה לשטח טורקיה, והטייס הרוסי שהיה בו נהרג.

 

דוברו של פוטין אמר כי ארדואן שלח לנשיא רוסיה מכתב שבו התנצל על הפלת המטוס הטורקי. הדובר הדגיש כי ארדואן כתב: "אני מצטער". לפי דובר הקרמלין ארדואן כתב לפוטין כי יעשה כל מה שאפשר כדי להחזיר את היחסים בין רוסיה לטורקיה לקדמותם, וכי טורקיה מוכנה לפעול יחד עם רוסיה מול המשבר באזור ולהילחם בטרור.

ארדואן ופוטין לפני המשבר בין המדינות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ארדואן ופוטין לפני המשבר בין המדינות(צילום: AFP)

לפי הרוסים, ארדואן כתב במכתבו שלטורקיה לא היה שום רצון ולא הייתה שום כוונה להפיל את המטוס טורקי, וכי הוא מבקש להביע צער עמוק בפני משפחת החייל הרוסי שנהרג בתקרית. הוא אמר גם שנפתחה חקירה נגד אזרח טורקי המואשם בהרג החייל הרוסי. בחלוף שעה קלה אישרה טורקיה כי ארדואן שלח מכתב לפוטין שבו הביע "צער עמוק" על הפלת המטוס, אמר כי הוא מקווה לחדש את היחסים עם רוסיה שבה רואה טורקיה ידידה, והדגיש כי הוא מקווה שמשפחת החייל הרוסי שנהרג בתקרית "תסלח לנו".

 

הפלת המטוס הרוסי בשנה שעברה פגעה קשות ביחסים בין טורקיה לרוסיה, ומוסקבה אף קראה לאזרחיה להימנע מנסיעות לא הכרחיות לטורקיה – עובדה שצפויה לפגוע משמעותית בכלכלה הטורקית, שענף התיירות בה נהנה מהמוני תיירים רוסים מדי שנה. בעקבות התקרית הטילה רוסיה הגבלות על הסחר עם טורקיה, ופוטין הבטיח כי הן לא יוסרו עד שארדואן יתנצל.

פעילי המשט לעזה תוקפים את חיילי צה"ל במאי 2010 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
פעילי המשט לעזה תוקפים את חיילי צה"ל במאי 2010(צילום: דובר צה"ל)

המשבר של טורקיה עם רוסיה בא אחרי שתחת כהונת ארדואן התערערו יחסיה של אנקרה עם שורה של מדינות באזור: פרט לסכסוך עם ישראל סביב אירועי "המרמרה"

ב-2010, השלטון הטורקי הסתכסך גם עם בן בריתו לשעבר משטר אסד בסוריה בשל מלחמת האזרחים. גם מול איראן יש לטורקיה יחסים של מתיחות וחשדנות, במיוחד בשל היות איראן השיעית פטרוניתו של משטר אסד בסוריה.

 

ההתנצלות של ארדואן בפני רוסיה באה אחרי שבהסכם בין ישראל לטורקיה שהיום הוכרז רשמית על גיבושו, נקבע בין השאר כי ישראל תתנצל בפני הטורקים על הרג 10 פעילים שהשתתפו במשט שניסה לפרוץ את המצור לעזה, אף שישראל הדגישה כי הם תקפו את חיילי צה"ל שניסו למנוע מהפעילים לפרוץ את המצור, וכי החיילים הפעילו נגדם כוח לצורך הגנה עצמית בלבד. במסגרת הסכם הפיוס תשלם ישראל 21 מיליון דולר לקרן מיוחדת, וזו תעביר בתורה את הכסף למשפחות הטורקים שנפגעו באירועי המשט ההוא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נשיא טורקיה ארדואן
צילום: AFP
מומלצים