שתף קטע נבחר

הסוהר שזרק ספסל בלינץ' זוכה - וזכה לשבחים

חנניה שבת, הסוהר שהואשם בשימוש בכוח באירוע הלינץ' באזרח הזר הפטום זרהום, זוכה מכל האישומים המשמעתיים נגדו - ואף זכה לשבחים מהשופט: "הסוהר שם את עצמו להגנת האחרים. אתרע מזלו שטעותו של מי שירה במנוח הובילה בסופו של דבר להעמדתו לדין"

 

 

בית הדין המשמעתי של שב"ס ניקה היום (ג') מאשמה את חנניה שבת, שזרק ספסל על האזרח הזר הפטום זרהום באירוע הלינץ' בבאר שבע שהתרחש בפיגוע בתחנה המרכזית בעיר באוקטובר בשנה שעברה. נגד שבת הוגש כתב אישום משמעתי בגין שימוש בכוח כלפי אדם במסגרת מילוי תפקיד בלא סמכות כדין ובלא הצדק סביר, מעבר למידה הנדרשת, וכן בגין התנהגות שאינה הולמת סוהר או שיש בה כדי לפגוע בתדמית השירות. 

 

הסוהר שבת זוכה מכל האישומים נגדו, ואב בית הדין גונדר-משנה עו"ד טל שוורץ אף כתב כי שבת "התנהג באופן המצופה ממנו כסוהר, ושיש בו כדי לתרום לתדמיתו החיובית של השירות". שוורץ ניתח את הסרט שבו תועד הלינץ' וציין כי ניתן ללמוד שהירי נמשך דקות ארוכות והסוהר, בשונה ממרבית הנוכחים במקום, לא בודד עצמו מהסכנה ולא חיפש מחסה. "תחת זאת הרהיב עוז בנפשו ונשאר במקום האירוע תוך שהוא שואף לרתק את מי שהוצג לו כמחבל, שאף שנורה טרם נוטרל, ותנועותיו היוו באותה עת איום של ממש".

 

זוהה בטעות כמחבל והותקף. הפטום זרהום ז"ל ()
זוהה בטעות כמחבל והותקף. הפטום זרהום ז"ל
תיעוד הלינץ' בהפטום זרהום (צילום: חוסני קומבז) (צילום: חוסני קומבז)
תיעוד הלינץ' בהפטום זרהום(צילום: חוסני קומבז)

שבת לא היה במקום האירוע כשהפיגוע החל. בפסק הדין קובע שוורץ כי "מה שהוביל אותו לחרף את נפשו ולהיכנס ללב זירת הפיגוע היה הרצון לעזור, עליו לרוץ ולעשות כל שביכולתו כדי לסייע, ובהיותו לא חמוש - לעזור להרחיק אנשים, לטפל בפצועים ולפנותם". שוורץ קבע כי הסוהר חשב כי זרהום אכן היה מחבל, והפעולה שהוא נקט, בנסיבות האירוע, לא חרגה מגדר תגובה סבירה, ראויה ואף נחוצה לשם הדיפת הסכנה, הרחקתה והשליטה בה.

 

"הסוהר שם את עצמו להגנת האחרים. הוא לא פעל מתוך תאוות נקם, כוחנות, או מניע פסול אחר, כפי שלכאורה פעלו אחרים". עוד נכתב כי "הסוהר פעל בהתאם לערכי הארגון, כשהוא מפעיל שיקול דעת, ופועל בקור רוח, אחריות, מקצועיות, ממלכתיות, תוך דאגה לחיי אדם לנוכח המוני העוברים והשבים במקום, ומעל לכול - תוך מתן דוגמה אישית לעמיתיו ולציבור כולו".

 

בפיגוע בתחנה המרכזית בבאר שבע, שבו חטף מחבל נשק מחייל וירה לכל עבר, נהרג סמל עומרי לוי, לוחם גולני ממושב שדי חמד שבשרון, ועשרה נפצעו. הפטום זרהום, מקש מקלט מאריתריאה, נורה בשוגג על ידי קב"ט התחנה שחשד כי הוא מחבל, אך הוא לא היה מעורב בפיגוע. עוברי אורח ביצעו לינץ' באזרח הזר, יידו בו חפצים ובעטו בו. בהמשך הוא מת מפצעיו בבית החולים סורוקה בעיר. המחבל הצליח לברוח מחוץ לתחנה וניהל קרב יריות עם שוטרים ואנשי יס"מ שבמהלכו נפצעו חמישה שוטרים. 

 

 (צילום: עידן משה) (צילום: עידן משה)
(צילום: עידן משה)

קב"ט התחנה, שירה באזרח הזר, שחזר את הירי שהתברר בדיעבד כירי בשוגג: "הייתי בתוך הרציף, שמעתי צרורות של ירי. רצתי לשם, היה בחור שהיה על הרצפה ופשוט מאוד הייתי בדרך כבר עם נשק שלוף, כי יש יריות בשטח התחנה. היה חייל דקור ליד המפגע (בדיעבד התברר שזה האזרח הזר, א"ק). פשוט מאוד יריתי כדור אחד והוא נוטרל. ברגעים ששמעתי את הירי, ניסיתי להבין מאיפה מקור הירי. היו כל כך הרבה אזרחים וחיילים שאתה לא יודע בדיוק מאיפה יורים. קודם כול וידאתי שאותו בן אדם ששוכב על הרצפה, המפגע, שלא יזוז ממקומו".

 

השופט סג"ד רגב דחרוג ונציג הציבור עו"ד דרור טיטונוביץ', החברים בהרכב השיפוט, הצטרפו לפסק דינו של שוורץ. הם קבעו כי לא מצאו כל פסול בחלקו של הסוהר בהשלכת הספסל לעבר מי ש"נחזה כמחבל".

"טעות לראות את האירוע מתוך חכמה שלאחר מעשה", נכתב. אם היה שוכב מחבל של ממש במקום זרהום, כתבו, ניתן לשער כי פעולותיו היו זוכות להוקרה והערכה, "כאלה שלהן זכו סוהרים אחרים שפעלו בפיגועים קודמים שבהם סייעו בנטרול מפגעים. אתרע מזלו של הסוהר, שטעותו של מי שירה במנוח הובילה בסופו של דבר להעמדתו לדין".

 

עורך הדין דן גרובס, המייצג את הסוהר שבת, אמר: "ניתנה הכרעת דין חד-משמעית של בית הדין המשמעתי של שב"ס, שלא נפל שום פסול במעשים שלו, והם אף היו ראויים ונחוצים. זו פעם ראשונה, בהליך המתנהל זה כמה חודשים, שערכאה שיפוטית בוחנת לעומק את סרט הווידיאו. חבל שזה נעשה רק בערכאה הזו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפטום זרהום, האזרח הזר שנהרג בלינץ' בבאר שבע
צילום: דן מילר
עו"ד גרובס, המייצג את הסוהר
צילום: דן מילר
מומלצים