שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  משפחתה החרדית של וינשטיין: "שופכים את דמנו"
  ככל שנודעו פרטים רבים יותר מספרה וצוואתה של אסתי וינשטיין, גברו המתקפות על בני משפחתה - ובנותיה החרדיות מצאו עצמן במשפט ציבורי עקב הנתק עם האם שיצאה בשאלה. עכשיו שוברת המשפחה שתיקה: "כל אמא הייתה נלחמת בציפורניים להשאיר את הילדים אצלה, והיא פשוט נטשה אותן"

   

  צילום: אבי חי אלי סגל ועופר מאיר

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  אסתי וינשטיין כתבה מסמך קורע לב על הסיבות שהובילו אותה לשים קץ לחייה. בצוואתה כמו בספרה, היא תולה את הקשיים והכאב הנפשי בניתוק הכפוי מבנותיה. "חיי האמהות שלי, הכואבים, המרוסקים לרסיסים, החבולים והפצועים", כתבה. "חיי אמא שוויתרה על התינוקות שלה, למען לא יגזרו אותן לשניים במשפט שלמה. ידעתי שהילדים לא יוכלו להתמודד עם אובדן אבא, לאחר שאבדו את אמא".

   

  <<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

   

  הצוואה והספר הפכו עד מהרה לוויראליים, ושש בנותיה של וינשטיין – במיוחד הגדולות שבהן – מצאו עצמן על ספסל נאשמים ציבורי, במשפט פומבי שבו הואשמו על חוסר מוכנותן לסלוח לאמן. "ילדיי קיבלו את המקסימום ממה שילד זקוק לו. רק חבל שאת אמא הם לא קיבלו. מאנו להבין שחייבת להיות סיבה מספיק מוצדקת שאמא כל כך טובה ומסורה, מחליטה לעזוב ולא מספרת את האמת על מה שקרה. לא שכחתי אותם לרגע. התייעצתי עם טובי הפסיכולוגים, ועשיתי כפי שייעצו לי: הנחתי להם, לתקופה. עד יעבור זעם. אבל הזעם לא עובר. הכעס שלהם הולך וגובר עם השנים, ואני מקבלת דרישות שלום שאין שום פריצת דרך, שתוביל לרצון שלהם להבין מה קרה".

   

  קראו עוד בערוץ היהדות  

   

  "איך אפשר לומר שהאהבה לבנות והניתוק מהן גרמו לה להתאבד?" אומר-שואל חתנה של וינשטיין, חסיד גור הנשוי לבתה הבכורה. "אני לא שופט את חמותי, ובוודאי שלא אחרי מותה, אבל עצם פרסום הספר, שמטיל קלון על בנותיה, היה מבחינתן שבר על שבר, אחרי כל השנים הקשות שעברו. ואז אומרים שהכל מאהבה אליהם? אי אפשר לתאר איזה מחיר כבד משלמים ילדים על דבר כזה".

   

  "מקרה גירושין מכוער"

  היום (ג'), שבו מובאת אמן למנוחת עולמים, שוברת המשפחה החרדית שתיקה ארוכה בלית ברירה, ומנסה להסביר את "הצד שלהם". "בשבע השנים האחרונות הבנות הפכו ליתומות-חיות אחרי שננטשו על ידי האמא. עכשיו מאשימים אותן שלא היו איתה בקשר ולכן התאבדה?! זה מקרה פרטי, אנושי, של בנות שכועסות על האמא שנטשה אותן", הוא קובע נחרצות. "הסיפור הוא בכלל לא על רקע דתי. אף גורם בחסידות גור לא התערב לנתק אותה מהמשפחה".

   

  לדברי החתן, "אנחנו מכונסים באבל שלנו. אשתי לא ישנה כבר כמה ימים. מדובר בעוד מקרה גירושין מכוער, אבל ארגוני היוצאים בשאלה תופסים עליו טרמפ ושופכים באכזריות את דמה של המשפחה אחרי הגיהנום שכבר עברו".

   

  "אני מדבר כאחד שהיה שם. מדובר באישה שרוב השנים הייתה אמא למופת, 'שם דבר' בקהילה בנושא חינוך הילדים, מקשיבה, מוכשרת, אישה מאוד טובה. בסך הכל היא ובעלה היו זוג נורמלי, דוגמה ומופת לשלום בית. הם חיו 30 שנה כזוג חסידי". על ההאשמות שהעלתה וינשטיין כלפי בעלה, אומר החתן: "הקשיים האישיים שלהם זה עניין פרטי ולא ציבורי. לאף אחד לא נעים שנכנסים לו לחדר המיטות".

   

  "הילדה בת ה-9 בכתה, אבל היא קמה ועזבה"

  חתנה של וינשטיין מספר על "אמא למופת", שיום אחד קמה ונעלמה בלי הסברים ובלי להביט אחור. "לפני כמה שנים היה לה מקרה אחד של אשפוז, שמה שנאמר לנו לגביו הוא שהיא איבדה נוזלים. בהמשך התברר שניסתה להתאבד. זה היה כשחיה בבית, והכל היה נראה בסדר. איך אפשר לומר שזה בגלל הניתוק מהילדים?"

   

  "אחרי שחגגה איתנו את ה'חלאקה' (תספורת גיל 3) של הבן הבכור שלנו - הנכד הראשון שלה - היא נעלמה
  פתאום בלי לומר מילה. לא ידענו לאן. אחרי שבועיים-שלושה, בהתערבות עסקנים בקהילה, היא חזרה. שמונה חודשים הייתה בבית והכל היה נורמאלי לחלוטין – ואז עזבה שוב. אמרה לבנות שהיא לא יכולה יותר לחיות איתן ולגדל אותן, ולכן היא תבוא פעם בשבוע והן ייפגשו ליד חנות פיצה מסוימת. הן מיררו בבכי, אבל היא לא הסבירה מה קרה. ילדה בת 9 בכתה 'אמא' – אבל היא לא נתנה תשובות. קמה ועזבה".

   

  בעלה של הבת הבכורה מספר על כעס רב בקרב הבנות: "כל אמא אחרת הייתה נלחמת בציפורניים להשאיר את הילדים אצלה, זה אינסטינקט - והיא פשוט נטשה אותן. זו התחושה של הבנות. לכן הן כל כך כעסו עליה. כל הניסיונות שלה לחדש את הקשר היו רק מול אשתי, שהיא בתה הגדולה, ובאמצעות מייל קצר ששלחה פעם בחצי שנה או שנה. היא לא התחננה, לא ניסתה לשכנע, לא הסבירה למה עזבה. אשתי פשוט התעלמה מהמיילים האלה. עם הבנות האחרות היא בכלל לא ניסתה ליצור קשר".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "משפחתה החרדית של וינשטיין: "שופכים את דמנו""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "איך אפשר להגיד שזה בגלל הניתוק מהילדים?" אסתי וינשטיין ז"ל
  מומלצים