שתף קטע נבחר

רבני ארה"ב: הממסד הדתי מתעמר במתגיירים

הפדרציות היהודיות ואיגוד הרבנים האורתודוכסים בארה"ב - בהודעת גינוי בעקבות בעקבות חשיפת ynet, כי בית דין קבע שאין להכיר ביהדותם של האנשים שגויירו בידי הרב לוקשטיין - ובהם איוונקה טראמפ: "הדחייה של בית הדין את אחד הרבנים האורתודוכסים המובילים באמריקה, היא עלבון לכל יהודי המדינה"

רבנים ומנהיגים יהודים בארה"ב מותחים ביקורת על החלטת בית הדין הרבני בישראל שלא להכיר בגיורים שערך הרב יחזקאל לוקשטיין, מבכירי האורתודוכסיה המודרנית, ומאשימים את הממסד הדתי בישראל בהתעמרות במתגיירים.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

בעקבות חשיפת ynet כי בית הדין האזורי בפתח תקווה קבע שאין להכיר ביהדותם של האנשים שגויירו בידי הרב לוקשטיין - ובהם איוונקה טראמפ, בתו של המועמד הרפובליקני לנשיאות ארה"ב - פרסמו הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה (JFNA) הודעת גינוי, ולפיה הן "מוטרדות עמוקות מההכרזה".

 

קראו עוד בערוץ היהדות  

 

"התורה מלמדת אותנו לכבד את הגר שבסביבתנו", אמר ריצ'רד סנדלר, יו"ר מועצת הנאמנים של הפדרציות. "הדחייה של בית הדין הרבני בפתח תקווה את הלגיטימיות של הגיורת המדוברת, שאומצה על ידי העם היהודי ובחרה בחיים יהודיים מלאים, פוגעת בעיקרון בסיסי זה".

 

סנדר הוסיף כי "הדחייה של בית הדין את אחד הרבנים האורתודוכסים המובילים באמריקה היא עלבון לכל יהודי המדינה". על רקע המחלוקת בעניין בין בתי הדין הרבניים (כערכאה השיפוטית המכרעת) לבין הרבנות הראשית (הזרוע המבצעת), אמר היו"ר כי הוא משבח ומעודד את ניסיונות הרבנות להפוך את ההחלטה.

 

"מצטערים על המצוקה שנגרמה לגיורת הצדק"

גם ארגון הרבנים האורתודוכסים של אמריקה (RCA) פרסם הודעה בעניין, ולפיה הוא "מעריך את המאמצים של הרבנות הראשית לישראל להפוך את ההחלטה של בית הדין הרבני בפתח תקווה, שסירב לקבל את המלצת הרבנות להכיר בתקפות הגיור של הרב יחזקאל לוקשטיין". 

 

 

נשיא ה-RCA, הרב שלום באום, הוסיף: "אנו מצטערים על המצוקה שנגרמה לגיורת הצדק, כמו כן על הפגיעוּת שאותה חשים גרי צדק רבים שמרגישים כי המעמד הלגיטימי שלהם כיהודים הופך לנושא לביקורת מתמדת. אנו קוראים לרבנות הראשית ולבתי הדין הרבניים לוודא שבעתיד פונים כאלה יטופלו מתוך כבוד והערכה".

 

באום הביע דאגה משיתוף הפעולה הלקוי בין הרבנות הראשית להתאחדות הרבנים של אמריקה, והביע תקווה כי הוא ישתפר ויתחזק על מנת "לשרת טוב יותר את הקהילות ולייצג ולסייע טוב יותר במאמצי חבריהן", כדבריו.

 

מדיניות הרבנות - "בדלנית ומזלזלת"

הרב ד"ר שאול פרבר, יו"ר ארגון "עתים" המייצג את הרב לוקשטיין בבית הדין הרבני, פנה בעניין לשר נפתלי בנט

בישיבת ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות של הכנסת שנערכה הבוקר (ב'), ודרש ממנו לפעול להכרה בגיורים.

 

"משרד התפוצות מוציא מאות-מיליוני שקלים בכדי לחבר אנשים לישראל", אמר פרבר לשר, "אך המדיניות הבדלנית והמזלזלת של ממשלת ישראל - כפי שזו באה לידי ביטוי במיוחד במדיניות של הרבנות - מחבלת בכל מאמץ שנועד לגרום ליהודים להרגיש בבית. הגיע הזמן לשים לזה סוף".

 

בנט השיב: "מדינת ישראל עושה שגיאות חמורות מאוד. האירוע האחרון רק ביטא תופעה רחבה יותר. אנחנו במערכה לא פשוטה בעניין הזה. מדובר פה על גיורים כהלכה, בלי פשרות, לא על משהו שהוא חצי-רציני. אני לא מצליח להבין מה המטרה של מי שעוצר את הדברים האלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הרב יחיאל לוקשטיין ואיוונקה טראמפ
צילום: רויטרס
מומלצים