שתף קטע נבחר

מהומה בכנסת כשחנין זועבי האשימה את צה"ל ברצח במרמרה

נאומה של ח"כ חנין זועבי מהרשימה המשותפת שאמרה כי "ההסכם עם טורקיה הוא הודאה ברצח" הצית אש במליאה. חברי הכנסת מיקי לוי מיש עתיד ומיקי רוזנטל מהמחנה הציוני הוצאו מהמליאה. ח"כ לוי כינה את זועבי: "טינופת"

  

 

 

דחיפות, צעקות ואיבוד רסן: מהומה גדולה על סף תגרה פרצה אחר הצהריים (יום ד') במליאת הכנסת לאחר שח"כ חנין זועבי מהרשימה המשותפת אמרה בהתייחסה להסכם הפיוס עם טורקיה כי "מי שרצח הוא זה שצריך להתנצל. אתם צריכים להתנצל". חברי הכנסת מיקי לוי מיש עתיד, מיקי רוזנטל מהמחנה הציוני, באסל גטאס מהרשימה המשותפת וזהבה גלאון ממרצ הוצאו מהמליאה. ח"כ לוי הטיח בח"כ זועבי: "טינופת".המהומה התרחשה בעת שביציע ישבו קצינים וחיילים.

 (צילום: ערוץ הכנסת) (צילום: ערוץ הכנסת)
(צילום: ערוץ הכנסת)

 (צילום: ערוץ הכנסת) (צילום: ערוץ הכנסת)
(צילום: ערוץ הכנסת)

 (צילום: ערוץ הכנסת) (צילום: ערוץ הכנסת)
(צילום: ערוץ הכנסת)

המהומה התגברה לאחר שזועבי סיימה לנאום. היא ביקשה לעלות לדוכן כדי להתנצל אלא שאז חזרה שוב על אותם דברים. זועבי אמרה מעל הדוכן: "כל עוד יש מצור אני אתנגד מול המצור וצריך לארגן עוד משטים". ח"כ אורן חזן (הליכוד) התעמת איתה: "חברים שלך רוצחים, את שותפה לטרור. את חצופה, נגמר הזמן. לא ישתמשו בדוכן הזה כדי לדבר נגד חיילי צה"ל". זועבי הגיבה: "רצחתם! רצחתם! תשתקו". ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) דרשה מזועבי להפסיק ובתגובה לכך אמרה לה זועבי: "בואי תרביצי לי עליזה, בואי תרביצי לי".

 

בשלב זה הגיע ח"כ מיקי לוי פיזית לדוכן וניסה להפסיק את הנאום של זועבי. חלק מחברי הכנסת צעקו לעברה: "שקרנית, טינופת, מקומך בעזה".

 

ח"כ חזן צעק לעברה של זועבי: "תומכת טרור, מעודדת טרור, יש לך דם על הידיים". יו"ר הישיבה, ח"כ חמד עמאר (ישראל ביתנו) דרש מח"כ זועבי לחזור בה מדבריה: "אם את לא מתנצלת אני מוריד אותך". זועבי המשיכה בשלה: "מי שרצח הוא זה שצריך להתנצל. נרצחו תשעה פעילים, אתם צריכים להתנצל ולסיים את המצור על עזה".

 

ח"כ לוי זעק לעבר זועבי: "חלאת אדם!". היו"ר עמאר דרש מסדרניות הכנסת להוציא את זועבי מהמליאה ובשל סירובה נאלצו הסדרניות להשתמש בכוח. "להוציא את חברת הכנסת זועבי החוצה! להוציא אותה החוצה!", קרא היו"ר עמאר. ח"כ לוי התקרב כמה מטרים מזועבי וצעק לעברה: "חלאה החוצה! חלאת אדם!".

 

אקוניס: "חנין זועבי מחבלת" 

השר אופיר אקוניס (הליכוד), שהשיב בשם הממשלה, אמר: "הבמה הזו, סמל הריבונות של העם היהודי בארצו, הופכת לבמה של הסתה מטורפת. ניאו פשיסטית של אישה אחת שכל מה שמוביל אותה בחיים זה הרצון להשמיד את ישראל כמדינת העם היהוד. היא יחד עם ח"כ זחאלקה, תלמידיו של המרגל עזמי בשארה, וגם בוגד, חנין זועבי המחבלת, מחבלת! שהשתתפה במשט הטרור של המרמרה, שמנעה טיפול בפצועים, שהסיתה נגד מדינת ישראל וקיומה כמדינה יהודית, אנחנו גאים בחיילים שלנו, מצדיעים בחיילים שלנו, גאים בכוח שהשתלט על המרמרה ומנע את פריצת המחסום על עזה, וגם בהסכם המצור על עזה נמשך".

 

אקוניס אמר עוד כי "בסוף הכנסת ה-18 פניתי לוועדת הבחירות המרכזית ויזמתי את פסילתה של ח"כ זועבי מלכהן בכנסת. מי שפועל נגד ישראל במאבק מזוין לא יכול להיות בכנסת, כך קובע הסעיף, והיא נפסלה! את זה אני אומר בצער כבד, שגיאה היסטורית חסרת תקדים של אנשים שאני מכבד, של מוסד שאני מעריך, בית המשפט העליון החזיר אותה על ידי ביטול החלטת ועדת הבחירות המרכזית שזו החלטת כנסת. גם אז נציגי מרצ הצביעו כמובן נגד ההרחקה, נגד הפסילה. אין כל סיבה לראות את ח"כ זועבי בכנסת ה-21".

 

ח"כ מירב בן ארי (כולנו) אמרה כי "זה אירוע חריג בעוצמתו, זה כמעט הגיע למכות. היה צריך להוריד אותה מהדוכן ולא לתת לסיים". גם ח"כ אילן גילאון (מרצ) הורחק מהמליאה לאחר שאמר: "כל הכנסת הזו פח".

 

אחרי שח"כ זועבי הורדה מהדוכן אמר היו"ר עאמר: "חברת הכנסת זועבי שיקרה לי, היא אמרה לי 'אני רוצה להתנצל', היא אמרה לי את זה באופן ברור. היא שיקרה ליושב ראש הדיון בכנסת".

 

"אנחנו מגנים גם עליכם" 

אחר כך עלה לדוכן ח"כ חיים ילין (יש עתיד) שאמר: "איך אנחנו יכולים להבין את הסבל של שני מיליון עזתים, ואתם עדיין מעזים לקרוא לחיילים, לילדים שלי, לילדים של כולנו 'רוצחים'? הפיוס לא צריך להיות מול טורקיה, הפיוס צריך להיות פה, אתם לא מוכנים לקבל דעה אחרת. אנחנו מגנים גם עליכם. אתם עוברים כל גבול אפשרי".

 

יו"ר הקואליציה ויו"ר סיעת הליכוד, ח"כ דוד ביטן, אמר כי "מה שראינו היום זה המשך לפרובוקציה של חברת כנסת אחת שעושה אותו כל הזמן, היא חיה מזה, בצורה כזו היא פגועת בדו-קיום בינינו ובין הערבים. אנחנו צריכים לדאוג שהיא לא תישאר בכנסת. היא לא מייצגת אתכם כמו שצריך, תפסיקו לתת לה גיבוי. אי אפשר לקרוא לחיילי צה"ל 'רוצחים', ואנחנו לא נאפשר את זה". בתום הדיון אמרה יו"ר מרצ גלאון ליו"ר הישיבה ח"כ עמאר: "בושה בשבילך שניהלת את הישיבה הזאת, בושה וחרפה, תתבייש".

 

מוקדם יותר היום אישר הקבינט המדיני-ביטחוני את הסכם הפיוס עם טורקיה. השרים אביגדור ליברמן, נפתלי בנט ואיילת שקד הצביעו כצפוי נגד ההסכם, אך ראש הממשלה בנימין נתניהו השיג את הרוב המבוקש ושבעה הצביעו בעד: נתניהו, השרים ארדן, דרעי, כחלון, גלנט, שטייניץ וישראל כץ.

 

בדיון לא היו עימותים. חלק מהשרים אמרו כי היה דיון די רגוע, רציני ומעמיק. אפילו זאב אלקין, ששימש משקיף, אמר שהוא היה תומך בהסכם לו הייתה לו זכות הצבעה. שר הביטחון ליברמן לא ניסה בכלל לשכנע נגד ההסכם ולנמק. הוא דיבר בקצרה, הציג את עמדתו נגד ההסכם, השאיר פתק הצבעה והלך כי נקבע לו דיון צבאי.

 

הקבינט החליט על הקמת צוות שרים שימצא מנופי לחץ שיאיצו שחרור השבויים והגופות. לבקשת השר לביטחון פנים גלעד ארדן, בחודש הקרוב יהיו דיון והכרעה על תנאי אסירי חמאס שבידי ישראל כל עוד לא יחזרו החיילים והנעדרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ הכנסת
המהומה בכנסת
צילום: ערוץ הכנסת
מומלצים