שתף קטע נבחר

הפגנת ענק בלונדון: "אנחנו חלק מאירופה"

עם דגלי האיחוד, בלב בירת בריטניה: אלפים, רבים מהם צעירים, צעדו ליד ווסטמינסטר במחאה על תוצאות משאל העם. "זה לא סוף פסוק, להפסיק את ההשמדה העצמית", אמר מארגן המחאה

 

 

שבוע אחרי ההצבעה שהדהימה את בריטניה, יצאו היום (שבת) המונים כדי להפגין נגד יציאתם מהאיחוד האירופי. אלפים מוחים במרכז לונדון וקוראים "אנחנו חלק מאירופה", בעקבות תוצאות משאל העם, שהובילו את בריטניה למערבולת פוליטית.

 

רוב המפגינים הם צעירים, ורבים מהם הביאו עמם את דגלי האיחוד האירופי, שבעקבות משאל העם בריטניה לא תהיה שייכת אליו. הם נשאו שלטים שעליהם נכתב "אני עם האיחוד האירופי" או בקיצור "ורקסיט" - בניגוד לתנועת ה"ברקסיט" שניצחה בבחירות ביום שישי שעבר.  

אלפים צועדים ליד ווסטמינסטר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אלפים צועדים ליד ווסטמינסטר(צילום: EPA)

עם דגלי האיחוד (צילום: EPA) (צילום: EPA)
עם דגלי האיחוד(צילום: EPA)

המוחים קראו: "מה אנחנו רוצים לעשות? להישאר באיחוד", בזמן שהציפו את אזור ווסטמינסטר. "הייתי פשוט בהלם בבוקר שאחרי הבחירות", אמר נתניאל סמסון, בן 25, שהגיע מהרטפורדשיר נורת' שבלונדון כדי להשתתף במחאה ההמונית. "אני מאוד מודאג לגבי עתידי, ואני צועד כדי להביע זאת. אנחנו מקבלים את התוצאה, אבל אנחנו צועדים כדי להראות שאנחנו לא מקבלים אותה בשקט".   

 

כ-52% מהמצביעים בבריטניה תמכו בעזיבת האיחוד, אבל בלודון עצמה 60% העדיפו להישאר באירופה. בקרב הצעירים הייתה תמיכה גדולה בהישארות בגוש האירופי, ואילו בקרב המבוגרים היה רוב ברור לעזיבת האיחוד. בשבוע האחרון חתמו מיליונים על עצומה לקיום משאל עם חוזר.

 

מארגן ההפגנה, קיירין מקרדמוט, אמר: "אנחנו יכולים למנוע את הברקסיט - עזיבת בריטניה - בכך שנסרב לקבל את הטענה שתוצאות משאל העם הן סוף פסוק, ונוריד את האצבע שלנו מכפתור ההשמדה העצמית". הוא קרא לחברי הפרלמנט להצביע נגד ההחלטה.

"אנחנו ה-48%". ההפגנה בלונדון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"אנחנו ה-48%". ההפגנה בלונדון(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

התוצאות ביום שישי הקודם הובילו להודעה הדרמטית של ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון כי לא ימשיך בתפקידו. בוריס ג'ונסון, ראש העיר לונדון לשעבר שהוביל את המחנה שתמך בעזיבה והיה המועמד הבולט להחלפתו של קמרון, הודיע במפתיע כי לא יתמודד על התפקיד - וכעת שרת הפנים תרזה מיי נחשבת לפייבוריטית לרשת את קמרון.

 

במקביל, גם במפלגת האופוזיציה המרכזית הלייבור החל כאוס לאחר ההצבעה. מרבית חברי ממשלת הצללים של ג'רמי קורבין התפטרו, במחאה על כך שקורבין נשאר בתפקידו למרות הכישלון הגדול שלו למנוע את עזיבת בריטניה את האיחוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים