שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  כשהגוף כואב - והבדיקות לא מגלות למה זה קורה

  רבים מתלוננים על כאבים ממושכים שהבדיקות לא מצליחות למצוא להן הסבר פיזי, אבל לפני שאומרים להם ש"הכל בראש", עכשיו מסתבר שיש לזה הסבר הגיוני ואבחנה מאוד ברורה

  ש' בן ה-40 הגיע למרפאה עם כאבי גב ממושכים. כחמש שנים הכאבים טורדים אותו והמצב אינו משתפר. מה שמוסיף לבלבול הוא שבבדיקות ה-MRI 'רואים גב כמו של צעיר בן 20', כפי שאמר פרופסור שבדק אותו.

   

  הוא ניסה טיפולים רבים, ביקר אצל מומחים, ואף נאלץ לעזוב את עבודתו מכיוון שכל ניסיון ישיבה גרם להתלקחות הכאבים. אז אם אין בעיה פיזית מבנית בבדיקות ההדמיה וכל הבדיקות תקינות, מה בכל זאת קורה כאן?

   

  מה קורה בגוף

  סובלים מכאבים נוירופתיים: האם זה מסוכן?

  הסימנים הקטנים שמעידים: יש לך בעיה רפואית קשה

  ישן וקם עייף? מתי תשישות צריכה להדליק אור אדום

   

  רבים סובלים מתסמונות כאב בהן אין בעיה מבנית שמסבירה אותן במדויק. הבעיה נפוצה במיוחד בכאבי גב וצוואר ובפיברומיאלגיה. דוגמאות נפוצות הן פריצת דיסק לצד אחד של עמוד השדרה וכאבים ברגל הנגדית, גובה בלט דיסק שאינו תואם לסימפטומים, כאבים שנמשכים מעבר למה שהיינו מצפים ביחס לאבחנה (פריצת דיסק חולפת ב-90% מהמקרים תוך שבועיים עד ששה) או כמו אצל ש'- כשהבדיקות תקינות.

   

  לאחר שעברו שלל מומחים ובדיקות ומוצו אפשרויות הטיפול, אנשים אלו יחוו את חוסר האמון סביבם שיש להם בעיה ממשית, ורבים ישמעו את המשפט: "הכל בראש שלך".

   

  אבל האמת היא שהבעיה אינה 'בראש' אלא בהבנה החלקית שלנו את תסמונות הכאב; אילו היינו מבינים אותן היינו יודעים לרפא אותן, ולא היה מתאפשר להן להגיע לממדי המגיפה של ימינו.

   

  לא מבינים את הכאב. זה לא אומר שהוא לא קיים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  לא מבינים את הכאב. זה לא אומר שהוא לא קיים(צילום: shutterstock)

   

  האבחנה החסרה בספרי הרפואה

  בעיון בספרי רפואה חוזרת על עצמה המילה 'אידיופתי'. משמעותה בפשטות - אנחנו לא יודעים את הסיבה. ברפואה של ימינו יש חורים רבים של ידע, וכך הוא הדבר גם בתסמונות הכאב.

   

  מציאות זו פגש רופא אמריקני לרפואת משפחה וכאב לפני מספר עשורים. כמו רופאים רבים הוא חווה הצלחה חלקית בטיפול בכאבים, וידע שאין בידיו הכלים לרפא אותם.

   

  הוא תהה מדוע כה רבים אינם מבריאים. בניסיונו להבין זאת הוא שם לב לעובדה מעניינת, לרבים היו בעברם בעיות עם קשרי גוף-נפש מובהקים: בעיות בקיבה, שינויי קצב לב, התקפי חרדה, מעי רגיש, הפרעות שינה ותכיפות בהשתנה, כולן ידועות כנגרמות או מוחמרות על ידי גורמים רגשיים.

   

  ואז האסימון נפל, הטיפולים שנתן לכאבי גב שהתבססו על אבחנות מבניות (שחיקה, תזוזה, בלט, זיז ושינויים ניוונים) לא הובילו לריפוי, ולרבים כל כך היה רקע של בעיות גוף-נפש. המסקנה המתבקשת הייתה שחלק מתסמונות הכאבים נובעות ממקור שאינו מבני-גופני, אלא רגשי דווקא.

   

  מצויד בהבנה זו הוא פיתח אסטרטגיות טיפול חדשות עבור מטופליו, ופריצת הדרך לא איחרה להגיע - אחוזי ההצלחה בטיפולים החלו לעלות.

   

  תסמונת TMS - כאבים ממקור רגשי

  הרופא הוא ד"ר ג'ון סרנו, והאבחנה היא TMS- תסמונת כאבים תלוית מתח. טענתו היא שכשאנחנו מדחיקים רגשות, המוח יכול להמיר אותם לכאבים. המנגנון הגיוני מבחינה פיזיולוגית - המוח הרגשי ומערכת העצבים מחוברים באופן הדוק, ומערכת העצבים שולטת על הגוף ועל תחושות הכאב שמגיעות מהאברים.

   

  כאשר המוח נותן פקודה דרך מערכת העצבים לכווץ כלי דם, נגרמת ירידה זמנית של חמצן ברקמות. שריר שסובל מחוסר חמצן חלקי ישדר אותות של כאב. הסבר זה תואם גם לתוצאות מחקרים שמצאו רמות חמצן נמוכות בשרירים של חולות פיברומיאלגיה.

   

  גם כשהתיאוריה הגיונית, מבחן המציאות הוא הקובע. סקרים במרכז הרפואי בניו-יורק בו עבד ד"ר סרנו, דיווחו על כ-90 אחוזי הצלחה בטיפול. סרנו כתב על אבחנת TMS - ארבעה ספרים שהפכו לרבי מכר בארצות הברית ובעולם.

   

  זה גם האופן שבו אני עצמי הכרתי את עבודתו - לפני כשלוש שנים סבלתי מכאבי גב עם הקרנה לרגל שנמשכו 10 חודשים, בהם כל הטיפולים שניסיתי עזרו רק חלקית. לאחר שקראתי את ספרו והבנתי את המקור הרגשי לכאבים, החלמתי לגמרי הודות ליישום המלצותיו.

   

  אבל סרנו לא רק ריפא עשרות אלפים ממטופליו, אלא גם השלים חלק חסר בפאזל ההבנה שלנו. כיום, יש לנו אבחנה נוספת בסל האבחנות של תסמונות הכאבים.

   

  TMS היא אמנם אבחנה שנויה במחלוקת בין הרופאים, אך מי שמיישמים אותה במרפאות רואים ברכה גדולה בתהליכי הריפוי - תסמונות כאב ממושכות נרפאות הודות לטיפול שממוקד בפן הפסיכולוגי - רגשי.

   

  הפתרון לכאבים

  חשוב לומר כי כבכל בעיה גופנית, יש לאבחן כאבים רפואית. לאחר שנעשו הבדיקות המתאימות ונשללו אבחנות מסוכנות (גידול, דלקת, זיהום, פריצת דיסק חריפה ועוד) ניתן לחשוב על TMS.

   

  בבדיקה, יש מספר מאפיינים ל-TMS: האחד הוא שבהיסטוריה הרפואית יש תסמונות גוף-נפש נוספות. השני הוא שבהפעלת לחץ על שרירי השכמות, הגב התחתון וצדי העכוזים תתעורר תחושת כאב מועצמת. השלישי קשור לאישיות - אלו אנשים פרפקציוניסטים, מרצים וטובים - מבנה שמועד יותר להדחקה והפנמה רגשיות.

   

  אך גם ללא קשר למבנה האופי והאישיות כאבים ממקור רגשי יכולים להופיע כמעט אצל כל כולם. בזמן אירועי חיים מלחיצים כמו משברים בזוגיות ובחיים האישיים, אובדן של אנשים קרובים או קשיים כלכליים.

   

  מפתיע ככל שזה נשמע, הפתרון לתסמונת זו הוא ידע.

   

  אחרי האבחנה במרפאה, ד"ר סרנו העביר הרצאות למטופליו, בהן הוא לימד אותם מה קורה בגוף וכיצד נוצרים כאבים שמקורם במוח הרגשי.

   

  מכיוון שזהו תהליך שפיר והפיך אין סיבה לחשוש מהכאבים, והצפי הוא לשיפור הולך וגדל. מעבר לזה כאשר המקור הוא רגשי, למידה של טכניקות פשוטות להתבוננות עצמית וניהול נכון של מתחים ורגשות בחיים, יכולים להקל משמעותית.

   

  זה נכון בתיאוריה, ולמרבה השמחה גם במעשה - עשרות אלפי אנשים החלימו בדרך זו, תוך שהם חווים שינויים דרמטיים ומהירים ביכולתם להשתלט על הכאב ולהירפא.

   

  כרופא, לאחר שעברתי בעצמי החלמה בדרך זו וראיתי במו עיניי עשרות אנשים נוספים שמצבם השתפר עד לריפוי, אני משוכנע בכך שאבחנה זו היא אמיתית לגמרי וסוללת את הדרך לפתרון עבור אנשים רבים.

   

  אך אליה וקוץ בה - אבחנה זו לא מוכרת עדיין, ורבים מהסובלים ממנה לא יידעו זאת ויתקשו למצוא את הטיפול הנכון עבורם. מי שכן שומעים על אפשרות זו, יכולים סוף סוף לכוון את עצמם לאבחנה הנכונה ולטיפול הנכון שישחררו אותם מהכאבים.

   

  זה בדיוק מה שקרה עם ש', אותו בדקתי במרפאה ועל סמך מספר קריטריונים נקבעה האבחנה של TMS. הוא כתב לי את המילים הבאות ארבעה שבועות בלבד לאחר פגישתנו במרפאה:

   

  'ד"ר שלום רב...אפשר להגיד שהכל מאחוריי. כיום אני בדהרה להשלים פערי מקצוע ולמצוא עבודה. יושב כמה שמתחשק לי. מתאמן חזק. הולך עם נעליים כפי שמתחשק לי וכלל לא מתעסק יותר בבריאות... אין כיום בנאדם לידי שאינו יודע מה זה TMS. אין מילים. עד לפני חודש שקלתי באופן רציני שינוי מקצוע למשהו שלא יכלול ישיבה או עמידה ממושכת וחוויתי את עצמי כסוג של נכה. כיום אני מתאמן ויושב במשרד שעות והקרובים אליי חושבים שקרה לי נס רפואי...'

   

  אבל האמת חייבת להיאמר: מרשימים ככל שיהיו תהליכי ריפוי אלו, אין כאן נסים אלא אבחנה רפואית נכונה. וכשהאבחנה נכונה, אפשר להציע טיפול נכון. המפתח לכך הוא כפי שד"ר סרנו עצמו חזר ואמר: 'תחשבו רגשית!'.

    

  ד"ר ניר ברוש הוא רופא MD והומאופת, מטפל ברפואה משלימה וטבעית במגוון בעיות רפואיות ובתסמונות כאבים ממקור רגשי

   

  ומה אתם יודעים על משככי כאבים?

   

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  כשאין הסבר פיזי לכאב
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים