שתף קטע נבחר

נחשף: מחבל שלישי בחוליית שרונה, תכננו רצח המונים ברכבת

בהשראת דאעש: הם קנו רעל עכברים כדי לטבול בו את הסכינים, רכשו חליפות ושעונים ב-2,600 שקל ותכננו ירי בתוך הקרונות. בני הדודים מחאמרה מיטא מואשמים ברצח ארבעה, מהמחבל השלישי הם מנעו להשתתף בפיגוע. כך נראה מסלול הרצח. תיעוד: מעצר הסייענים ע"י דובדבן

 

 
 
אחד הפיגועים הרצחניים ביותר שנעשו בתקופה האחרונה היה יכול להיות עוד יותר קטלני: כתב האישום שהוגש היום (ב') נגד מוחמד מחאמרה וחאלד מחאמרה, המחבלים שרצחו ארבעה בני אדם ופצעו 41 בפיגוע במתחם שרונה בתל אביב, חושף כי יחד איתם היה אמור לפעול מחבל נוסף. למעשה, התכנון המקורי שלהם היה לפתוח באש בתוך הרכבת ולבצע רצח המוני. השלושה נאשמים ברצח ובעבירות נוספות. במקביל עצורים כרגע שמונה שותפים וקרובי משפחה של השלושה, וייתכן שיוגשו נגדם כתבי אישום על סיוע בהשגת אמל"ח, בהסעה, בחציית גדר ההפרדה ובשהייה בישראל. צפו במעצר הסייענים על ידי לוחמי דובדבן.

 

לקריאת כתב האישום המלא נגד המחבלים משרונה - לחצו כאן

 

חקירת שב"כ העלתה כי המחבלים - בני דודים בני 21 מהעיירה יטא שליד חברון - ביצעו בהשראת דאעש את הפיגוע שבו נרצחו עידו בן ארי (42) מרמת גן, אילנה נבעה (39) מתל אביב, מיכאל פייגה (58) מרמת גן, ומילה מישייב (32) מראשון לציון.

 

מימין: חאלד מחאמרה, יונס זין ומוחמד מחאמרה (צילום: מוטי קמחי ) (צילום: מוטי קמחי )
מימין: חאלד מחאמרה, יונס זין ומוחמד מחאמרה(צילום: מוטי קמחי )

 
 
מעצר הסייענים על ידי כוח דובדבן (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
מעצר הסייענים על ידי כוח דובדבן(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)
בשנה שעברה יצא מוחמד מחמארה לתקופה ממושכת של לימודים בירדן, שם הושפע מתכני הסתה של המדינה האיסלאמית. ההחלטה לבצע את הפיגוע התקבלה לאחר שובו לדרום הר חברון בינואר האחרון. בכל מקרה, מהחקירה עולה כי המחבלים לא אומנו או שולחו על פעילי דאעש, אלא החליטו לפעול באופן עצמאי.

 

בכתב האישום נכתב כי השניים פנו לחברם, יונס זין, אף הוא תושב יטא, כדי לבצע את הפיגוע. הם תכננו לבצע אותו בתוך הרכבת, ולשם כך אספו מידע על לוחות זמנים, מסלולים, כניסות ויציאות, שערי הכניסה וכמויות הנוסעים בתחנות השונות. בעקבות זאת החליטו כי יבצעו את הפיגוע בקו רכבת הנוסעים מתל אביב לחיפה.

 

כחלק מההכנות לפיגוע קנו השניים סכינים באורך 30 ס"מ. בנוסף רכשו חליפות, שעונים, תיקי עור, נעליים ומשקפיים ב-2,600 שקל. פרט לכך הם קנו רעל עכברים כדי שיוכלו לעשות שימוש בסכינים הטבלות ברעל ולדקור באמצעותן ישראלים נוספים כדי להעצים את הנזק ההמוני. תמורת שניים מכלי הנשק הם שילמו 4,000 שקל.

 

הם ערכו אימוני ירי שנועדו לבדוק את תקינות כלי הנשק והחביאו אצל יונס זין את כלי הנשק, התחמושת, הסכינים, הרעל והציוד. בסופו של דבר, עם זאת, הם מנעו ממנו לצאת לפיגוע עקב חובות כספיים, שעל פי האמונה המוסלמית מונעים ממנו להיות שהיד.

 

הם רכשו שני רובי קרל גוסטב מאולתרים שיוצרו במחרטה לייצור נשק בעיירה יטא שבה הם התגוררו, והוכנסו לתחומי הקו הירוק על ידי סאלים מוגנה, מסיע שב"חים תושב המקום. הוא העביר אותם במכוניתו דרך פרצה בגדר קו התפר בדרום הר חברון, ליד היישוב מצודות יהודה, עד לדירת שב"חים בישוב הבדואי שגב שלום.

 

לאחר כמה שעות של התארגנות בדירה נסעו השניים לבאר שבע בקו 53 והתכוונו לעלות על רכבת, אך שינו את תוכניתם בגלל הבידוק הקפדני. הם נסעו במונית מבאר שבע לתל אביב במטרה לבצע פיגוע ביעד מרכזי והומה אדם. נהג המונית לא יואשם מאחר שלא ידע או חשד שמדובר במחבלים. הם סיפרו בחקירתם כי בחרו להתלבש בהידור רצו להיטמע בקלות כ"אנשי עסקים" או "עורכי דין". בתל אביב ירדו סמוך לתחנת רכבת השלום ושאלו אנשים היכן יש מסעדות ובתי קפה, ולאור המידע שקיבלו צעדו לשרונה.  

 (צילום: דני מכליס, אוניברסיטת בן גוריון) (צילום: דני מכליס, אוניברסיטת בן גוריון)
(צילום: דני מכליס, אוניברסיטת בן גוריון)

 (צילום: gettyimges) (צילום: gettyimges)
(צילום: gettyimges)

כתב האישום בעניינם של בני הדודים מחאמרה ויונס זין הוגש על ידי פרקליטות מחוז ת"א לבית המשפט המחוזי בעיר. בנוסף הוגש כתב אישו גם נגד יונס זין, אף הוא תושב יטא. מלבדם נעצרו על ידי צה"ל עוד שמונה חשודים במעורבות בפיגוע, והדיונים בעניינם יתקיימו בבית דין צבאי.

 

המסיע שלהם נעצר אף הוא במסגרת החקירה כסייען ויוגש נגדו כתב אישום. בהמשך יואשמו שבעה תושבי יטא שמעורבים בייצור הנשקים המאולתרים ובמכירתם לשני המחבלים. אך בשב"כ לא מייחסים להם ידע מוקדם על הכוונה לבצע פיגוע. לשני המחבלים אין עבר ביטחוני או שיוך ארגוני לאחד מארגוני הטרור.

 

הפיגוע בוצע ב-8 ביוני: המחבלים מוחמד מחאמרה וחאלד מחאמרה הגיעו למתחם שרונה לבושים חליפות ונושאים נשק. הם סיפרו בחקירתם שבחרו להתלבש בהידור כי רצו להיטמע בקלות כאנשי עסקים. בסביבות 21:00 הם התיישבו במסעדת מקס ברנר במתחם שרונה וכעבור זמן קצר פתחו באש לעבר הסועדים. בהמשך הם נמלטו בריצה לרחובות הסמוכים. אחד מהם נורה ונפצע בינוני. השני התחזה לאזרח מבוהל והסתתר בדירתם של בני זוג המתגוררים בסמוך, עד שהתבררה זהותו וגם הוא נעצר.  

 

סנגור המחבלים, עו"ד חאלד מחאנג'ה, טען שהשלושה מכחישים שהם משויכים לדאעש. כשנשאל לגבי התמונה שבה תועדו עם דגל הארגון אמר: "לא ראיתי את הדגל, אבל הם עשו את זה על דעת עצמם בלי להתייעץ עם אף אחד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
מימין: חאלד מחמארה, יונס זין ומוחמד מחאמרה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים