שתף קטע נבחר

צילום: EPA, רויטרס

מנהיג הברקזיט התפטר: "עשיתי את שלי"

נייג'ל פראג', שהניף את ידיו לאות ניצחון לאחר שהבריטים בחרו לצאת מהאיחוד האירופי, הודיע שעשה את שלו ושימשיך לתמוך בתנועות עצמאות ברחבי האיחוד האירופי. "מעולם לא רציתי להיות פוליטיקאי. מטרתי הושגה"

 

 

אפקט הדומינו נמשך בפוליטיקה הבריטית: מנהיג "מפלגת העצמאות הבריטית" (UKIP) האירו-סקפטית והאנטי-מהגרים, נייג'ל פראג', הודיע היום (יום ב') שהוא מתפטר מתפקידו. "עשיתי את שלי", הוא אמר.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

פראג', שהיה ממובילי הקמפיין ליציאה מהאיחוד האירופי ושהניף ידיו משמחה לאחר פרסום תוצאות משאל העם, הודיע שימשיך לתמוך במפלגתו ויסייע לתנועות עצמאות אחרות ברחבי האיחוד האירופי. "מעולם לא הייתי ומעולם לא רציתי לעשות קריירה של פוליטיקאי. המטרה שבגינה הייתי בפוליטיקה הייתה להוציא את בריטניה מהאיחוד האירופי", אמר פראג'. "לכן אני חושב שזה נכון שאפנה את מקומי כמנהיג UKIP".

  

 

הפעם הוא פורש סופית. נייג'ל פראג' (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הפעם הוא פורש סופית. נייג'ל פראג'(צילום: רויטרס)

מנהיג המפלגה האירו-סקפטית סירב למסור באיזה מועמד יתמוך להחליפו בתפקיד, והוסיף שראש הממשלה הבא של בריטניה צריך לבוא ממחנה הברקזיט (Brexit), המחנה שתמך בפרישת הממלכה המאוחדת מגוש המדינות האירופי.

 

"רוצה את החיים שלי בחזרה"

זו הפעם השנייה שפראג' מתפטר מתפקיד מנהיג מפלגת UKIP, אך הפעם הוא הבהיר שלא ישוב עוד לפוליטיקה. הוא אמר שישמור על כיסאו בפרלמנטו האירופי כדי לראות איך מתקדם המשא ומתן בין בריסל לבין לונדון על יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי. "אמשיך לתמוך במפלגה, אתמוך במנהיג החדש. אצפה בהליך שיחות המשא ומתן בבריסל כמו נץ וככל הנראה אגיב מפעם לפעם בפרלמנט האירופי", הוא אמר. 

 

"זה כנראה לא קל לוותר על משהו שאתה מרגיש סוג של בעלות עליו. אבל זה מגיע במחיר, זה עלה לי במחיר, וכנראה לכל אלה שסבבו אותי. במהלך קמפיין משאל העם, כפי שאמרתי, אני רוצה את המדינה שלי בחזרה. מה שאני אומר היום זה שאני רוצה את החיים שלי בחזרה, וזה מתחיל ברגע זה".

 

הודיע שיתפטר בעוד כשלושה חודשים. דיוויד קמרון ורעייתו סמנתה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הודיע שיתפטר בעוד כשלושה חודשים. דיוויד קמרון ורעייתו סמנתה(צילום: רויטרס)

המתמודדים בקרב על ראשות השמרנים: שר ההגנה לשעבר ליאם פוקס (מימין) שר המשפטים מייקל גוב, שרת הפנים תרזה מיי, שר העבודה והפנסייה סטיבן קראב ושרת האנרגיה אנדריאה לידסום (צילום: AFP) (צילום: AFP)
המתמודדים בקרב על ראשות השמרנים: שר ההגנה לשעבר ליאם פוקס (מימין) שר המשפטים מייקל גוב, שרת הפנים תרזה מיי, שר העבודה והפנסייה סטיבן קראב ושרת האנרגיה אנדריאה לידסום(צילום: AFP)

התפטרותו של פראג' הגיעה לאחר שבוע סוער במיוחד שעבר על הממלכה המפולגת - תחילה היו אלה תוצאות משאל העם (52 אחוזים בעד פרישה מהאיחוד האירופי מול 48 אחוזים נגד) שהדהימו את הבריטים ואת העולם כולו ולאחר מכן הודיע ראש הממשלה דיוויד קמרון שהוא יתפטר מתפקידו בעוד כשלושה חודשים. מאותו רגע נפתח קרב הירושה על ראשות המפלגה השמרנית, שהמנצח בו יתמנה לראש הממשלה הבא של בריטניה.

 

ראש העיר לונדון לשעבר, בוריס ג'ונסון, שהיה הפנים של מחנה היציאה מהאיחוד האירופי ונחשב למועמד המוביל לרשת את קמרון, טלטל את המערכת הפוליטית בממלכה כשהודיע שלא יתמודד על הנהגת השמרנים ועל ראשות הממשלה. יש שטענו כי ג'ונסון פעל כך משום שלמעשה לא הייתה לו מעולם תוכנית סדורה להוצאת בריטניה מהאיחוד האירופי ושמשימה זו הייתה "גדולה עליו". ויש שטענו כי העובדה ששר המשפטים מייקל גוב, שהיה אמור לסייע לבחירתו של ג'ונסון לראשות השמרנים, בגד בו כשהודיע כי הוא מתמודד בעצמו על ראשות מפלגת השלטון הבריטית. 

 

במרוץ על הנהגת השמרנים מתמודדים חמישה מועמדים: שר המשפטים גוב, שרת הפנים תרזה מיי, שמועמדת לנצח בסופו של דבר, חברי הפרלמנט אנדריאה לידסום וסטיבן קראב ושר ההגנה לשעבר ליאם פוקס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים