שתף קטע נבחר

מפת הסרטן של חיפה והקריות

מפות שפרסם כתב עת יוקרתי בינלאומי מוכיחות כי באזורים הסמוכים למפעלים יש הרבה יותר מקרים של סרטן ריאה וסרטן מסוג לימפומה שאינה הודג'קין - פי שלושה מהממוצע הארצי. מקומות אחרים בחיפה דווקא יותר בטוחים מרוב המדינה

 

 


 

מפת הסרטן של חיפה והקריות נחשפת: לידי "ידיעות אחרונות" הגיע פרסום מכתב עת יוקרתי בינלאומי, שבו הוצג חלק ממחקר ישראלי שבחן את הקשר בין זיהום האוויר באזור לבין מספר מקרי הסרטן. בין היתר, המחקר מציג מפות המפרטות באילו חלקים בחיפה ובקריות נתגלו הכי הרבה מקרי סרטן ריאות וסרטן מסוג לימפומה שאינה הודג'קין.

 

משרד הבריאות קבע בשנים האחרונות שיש קשר בין היקפי התחלואה במפרץ חיפה לזיהום האוויר באזור, שמקורו, בין היתר, בתעשייה הפטרוכימית ששוכנת בלב המפרץ. במשרד להגנת הסביבה מציינים כי לזיהום אוויר שמקורו בתחבורה יש כיום חלק מרכזי לא פחות בפליטת המזהמים המסוכנים באזור זה.

 

אולם בעוד שבין הגורמים השונים הייתה הסכמה כי רמת הזיהום באזור קיצונית, בין המומחים נתגלעו מחלוקות בנוגע לשאלה האם התושבים משלמים על כך בבריאותם, באיזו צורה, והיכן נמצאים המקומות הכי מועדים לפורענות.

 

מחקר "הראש הקטן"  

לפני כמה חודשים פורסמו תוצאות מחקר שביצעו חוקרים מאוניברסיטת חיפה בראשותו של פרופ' בוריס פורטנוב. הם טענו באופן נחרץ כי זיהום האוויר אחראי לרמות גבוהות של תחלואה באזור, ואחד הממצאים מהדו"ח שלהם - זה שגרר גלי ביקורת נגד החוקרים ואיכות עבודתם - היה כי תינוקות באזורים בחיפה ובקריות שבהם יש זיהום אוויר גבוה נולדים עם היקף ראש קטן מהרגיל. משרד הבריאות מיהר להגיב על הפרסום עם שורה של נתונים שסתרו לכאורה את הממצא הזה. בעקבות הסערה, הועבר המחקר לאחריות ישירה של המשרד להגנת הסביבה. החוקרים מסרו סיכום ראשון שלו למשרד כעבור כמה שבועות, והוא נבחן בידי ועדה מדעית משותפת למשרדי הגנת הסביבה והבריאות.

 

רק בשבועות האחרונים הודיע המשרד להגנת הסביבה כי בדרך שבה בוצע המחקר יש שורה של בעיות. המשרד מסר כי החוקרים סיפקו תשובות לשאלות שהועלו בפניהם, והוסיף כי בכוונתו לפרסם את המחקר במלואו במקביל לפרסום דו"ח על איכות המחקר - כפי שבמשרד התרשמו ממנו. ארגוני הסביבה טענו כי המשרד מסתיר את המחקר ומנסה לשנותו.

 

אולם בימים האחרונים "הוטלה פצצה": חלקים מאותו מחקר פורסמו בירחון המדעי הנחשב Environmental Research, שהוא אחד המובילים בעולם. החלק שפורסם הוא זה שמשווה בין שיטות סטטיסטיות לאיתור מוקדי זיהום אוויר, ובמסגרתו פורסמו כמה מפות שמציגות נתונים לגבי מספר מקרי סרטן הריאות וסרטן מסוג לימפומה שאינה הודג'קין באזור חיפה - שני סוגי סרטן שהתחלואה בהם מקושרת לזיהום אוויר.

 

בחלק שפורסם הציגו החוקרים שיטות מחקר שונות שמטרתן לנטרל השפעות של גורמים כמו מצב כלכלי, מצב חברתי, מצב תעסוקתי, עישון וכולי על נתוני התחלואה, ולהבטיח הפקת נתונים שקושרים בין מקרי הסרטן לזיהום הסביבתי.

 

המפות מראות במפורט באילו אזורים בחיפה ובקריות יש הרבה יותר סרטן מהממוצע הארצי. לעומת זאת, הן גם מצביעות על אזורים שבהם הנתונים דווקא נמוכים מאותו ממוצע. מהמפות ניתן לראות כי ישנם "אזורים חמים" של תחלואה במורדות הכרמל - מול הנמל, מול האזור שבו עומדת תחנת הכוח, בנשר, על הכרמל ובמורדותיו. שכיחות גבוהה מהממוצע של סרטן ריאות, אם כי לא ברמות הגבוהות ביותר, יש גם בחלק מהאזורים בקריית חיים וקריית אתא. כשמדובר בלימפומה שאינה הודג'קין ישנם אזורים חמים גם בקריית טבעון וקריית ביאליק. הנתונים שמוצגים במפות מבוססים על נתוני רשם הסרטן הישראלי.

 

קרבה מסוכנת  

המפות מראות, בין היתר, כי במקומות שפונים לאזורי התעשייה, לבתי הזיקוק, לתעשייה הפטרוכימית, לאזור הנמל שבו ניצבת תחנת הכוח של חברת החשמל ולמכלי הדלק הגדולים יש כמות גדולה יחסית של מקרי סרטן - מה שאמור כביכול לתמוך בטענה שיש לתעשייה השפעה על היקף התחלואה.

 

האם משרד הבריאות יוכל לחלוק על הממצאים ועל המפות האלה? בין החוקרים החתומים על המחקר נמצאת גם פרופ' ליטל קינן בוקר, סגנית מנהלת המלב"ם - המרכז הלאומי לבקרת מחלות של משרד הבריאות - הגוף שאחראי בין היתר לבדוק את ניהול הרישום הלאומי לסרטן וניטור תחלואה זיהומית חריגה. לאור זאת, לא יהיה פשוט לערער את תוצאותיו.

 

לנוכח הנתונים החדשים, נשאלת השאלה אם יש מה לעשות, חוץ מלעבור דירה. המשרד להגנת הסביבה טוען כי הפעולות שהוא מבצע בשנים האחרונות הביאו לירידה משמעותית בהיקפי המזהמים שנפלטים מתעשייה באזור מפרץ חיפה, וכי תנאים חדשים שהציב למפעלים השונים של בתי הזיקוק אמורים להביא להפחתה נוספת. עם זאת, במשרד הודו רק לאחרונה שהזיהום כתוצאה מתחבורה, שגורם לחלק ניכר מהסכנה לבריאות, לא עומד להשתנות.

 

פעילי סביבה באזור חיפה והצפון פסימיים אף יותר. הם טוענים כי הדרישות שהציב המשרד לבתי הזיקוק אינן מספקות. לדבריהם, חלק מאותן דרישות כלל לא יביאו לירידה בפליטת המזהמים, והצעדים שכן אמורים ליצור שינוי יימשכו עוד מספר גדול של שנים וממש לא בטוח שאכן ייושמו.

  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפת הסרטן של חיפה והקריות
מומלצים