שתף קטע נבחר

ראש ה-FBI: "קלינטון שלחה חומר סודי ביותר - אך אין מקום לאישום"

ארבעה חודשים לפני הבחירות, ראש ה-FBI הודיע כי הילרי קלינטון "התרשלה" בטיפול במיילים שבהם הועבר גם חומר סודי ביותר - אבל המליץ לא להעמיד אותה לדין. הקמפיין של קלינטון: "מרוצים מההחלטה, היא הודתה בטעות שלה". טראמפ: "קלינטון מושחתת - והמערכת מושחתת"

 

 
ימים ספורים לאחר שסוכניו תשאלו את הילרי קלינטון בנוגע לפרשת המיילים, הודיע הערב (ג') ראש ה-FBI ג'יימס קומי במסיבת עיתונאים כי חקירתה של מזכירת המדינה לשעבר הסתיימה וכי "לא נמצאה כל כוונה פלילית במעשיה של הילרי קלינטון בפרשה". עם זאת שרטט ראש ה-FBI תמונה חמורה לפיה קלינטון לא העבירה את כל המיילים המדוברים לגורמי החקירה, מיילים נמחקו מהשרת הפרטי שלה, היא ועוזריה פעלו "ברשלנות ובפזיזות", וכי בכמה שרשורי הודעות מתוך עשרות האלפים שנבחנו - נמצא חומר שסווג בזמנו כסודי ביותר.

 

אף שקומי הצביע על מחדלים רבים בטיפולה של המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב בפרשת המיילים ובהתנהלותה בזמן ששימשה מזכירת המדינה, אמר: "לא מצאנו כוונה פלילית אצל קלינטון ויועציה, ולא מצאנו רצון לעבור על החוק. אני לא רואה פרקליט אחראי שבאמת יגיש אישום נגד קלינטון". אך הוא הבהיר כי קביעה זו של ה-FBI לא אומרת שלא יהיו השלכות לממצאי החקירה וכי ההחלטה הבאה נמצאת בידי משרד המשפטים האמריקני.

ג'יימס קומי והילרי קלינטון (צילום: AP) (צילום: AP)
ג'יימס קומי והילרי קלינטון(צילום: AP)
 

 

 

מסיבת העיתונאים של ראש ה-FBI, ג'יימס קומי (צילום: AP) (צילום: AP)
מסיבת העיתונאים של ראש ה-FBI, ג'יימס קומי(צילום: AP)
 

יריבה של קלינטון במרוץ לנשיאות, המועמד הרפובליקני דונלד טראמפ, מיהר להגיב לדברים והתבטא נחרצות נגד הממשל האמריקני. "המערכת מושחתת", צייץ בטוויטר. "הגנרל פטראוס נכנס לצרות עבור הרבה פחות (ממה שקלינטון עשתה). זה מאוד לא הוגן! כרגיל, השיפוט מוטעה". בציוץ נוסף כתב: "ראש ה-FBI אמר שקלינטון המושחתת ערערב את הביטחון הלאומי שלנו. אבל אין אישום. וואו!"

 

על פי ממצאי החקירה, אמר קומי, קלינטון השתמשה בכמה שרתים פרטיים, ואף השתמשה בשרתים פרטיים גם בשהות במדינות אחרות, וכי יכול להיות שהמידע עבר לגורמים עוינים. מבין עשרות אלפי המיילים שנבחנו, "שמונה שרשורים הכילו חומר שבזמנו היה מסווג סודי ביותר".

 

 

 

הוא הסביר כי נקראו במסגרת החקירה יותר מ-30 אלף מיילים שהעבירה קלינטון, שבהם נמצאו 110 עם חומר מסווג. אך עם זאת, נמצאו עוד מיילים רבים שהיא לא מסרה בעצמה, וחלק מהם אף נמחקו מהשרת הפרטי שלה. על פי קומי, ייתכן שעורכי הדין שלה מחקו חלק מהמיילים המדוברים. "הילרי ויועציה טיפלו באופן רשלני במיילים והם לא היו צריכים להישלח בשרתים פרטיים", הצהיר קומי.

 

על רקע הדברים הבהיר ראש ה-FBI כי הארגון השלים את החקירה על שימושה הפרטי של קלינטון במערכת המיילים של משרדה, וכי "הנושא כעת יועבר למחלקת המשפטים עבור החלטה על המשך ההליך המשפטי". "אני לא רואה איזה תובע אחראי יגיש את התיק הזה נגד קלינטון", הבהיר קומי את עמדתו. "לא מצאנו כוונה ממשית להסתיר מידע או למחוק מידע. אנחנו ממליצים למשרד המשפטים לא להעמידה לדין".

 

הקמפיין של קלינטון: "אנחנו מרוצים"

דובר מטעמה של הילרי קלינטון מסר לכלי תקשורת בארה"ב בעקבות דבריו של קומי כי "הקמפיין מרוצה מהחלטת ה-FBI לא להמליץ להעמיד את המועמדת לדין לאחר חקירת פרשת המיילים". עוד מסר הדובר כי קלינטון בעצמה אמרה כי השימוש במייל לצרכים פרטיים בזמן שכיהנה כמזכירת המדינה היה "טעות", וכי מבחינתה הנושא כעת בא על סיומו.

 

בשבת תושאלה קלינטון במשך יותר משלוש שעות בנוגע להרגלי כתיבת המיילים שלה כמזכירת המדינה האמריקנית. הודעתו של קומי נמסרת שעות ספורות לפני שקלינטון ונשיא ארצות הברית ברק אובמה יחלו את הקמפיין המשותף שלהם בשרלוט, צפון קרוליינה.

 

פרשת המיילים הסודיים מלווה את קלינטון כבר יותר משנה, ומתנגדיה מקווים שהחקירות בעניינה יאלצו אותה בסופו של דבר לפרוש מהמרוץ לנשיאות. הפרשה התפוצצה כשסוכנות הידיעות AP גילתה שהיא נהגה להשתמש בעודה מכהנת כמזכירת המדינה בשרת אימייל ביתי במרתף של בית משפחתה בניו יורק. קלינטון עצמה הודתה לאחר זמן מה כי הייתה זו טעות מצדה.

 

במרס אשתקד טענו קלינטון ומחלקת המדינה כי המיילים לא כללו שום מידע הנוגע לעניינים שמוגדרים "סודיים ביותר". הם הדגישו גם כי החשבון שלה מעולם לא נפרץ.

 

בסוף חודש מאי פורסם דו"ח ביקורת פנימית של מחלקת המדינה בעקבות פרשת המיילים הסודיים של הילרי קלינטון. הדו"ח האשים אותה בהתעלמות מהנחיות שנועדו למנוע סיכונים הקשורים לביטחון מידע ברשת. בדו"ח מואשמים קלינטון ואישים קודמים שכיהנו בתפקיד מזכיר או מזכירת המדינה, בניהול לא אחראי מספיק של מידע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
ראש ה-FBI ג'יימס קומי , הערב
צילום: AP
מומלצים