שתף קטע נבחר

השחקנית הערבייה סמאר קופטי היא כל מה שלא ציפיתם

סמאר קופטי לא ידעה שהיא שחקנית, אבל איכשהו היא הגיעה לתפקיד הנשי הראשי בסרט הישראלי "ג'נקשן 48". עם פירסינג באף, לוק אופנתי ואפילו סצנת אמבטיה היא מנפצת דעות קדומות. "מאוד קל לקבוע איך אישה ערבייה צריכה להיראות", היא אומרת בראיון. ומה הסיכוי לזוגיות עם גבר יהודי?

 

את העבודה על הסרט "ג'נקשן 48" התחילה סמאר קופטי בצוות של הבמאי אודי אלוני, אבל אחרי שניסתה את מזלה באודישן לתפקיד הנשי הראשי - היא התקבלה. כשמסתכלים עליה וגם שומעים אותה שרה ומדברת, אפשר להבין למה. למרות שזוהי ההתנסות הראשונה שלה כשחקנית ראשית, היא מגלמת בהצלחה את מנאר - פעילה פוליטית צעירה מלוד, וגם זמרת מוכשרת. בין מאבק נגד הריסת בית פלסטיני בשכונת העוני בה היא גרה לבין קריירת השירה שלה, היא מנסה לנהל מערכת יחסים עם גיבור הדרמה המוזיקלית הזאת, בגילומו של תאמר נפאר.

 

סמאר קופטי כמנאר  ב"ג'נקשן 48" (צילום: אמנון זלאייט) (צילום: אמנון זלאייט)
סמאר קופטי כמנאר ב"ג'נקשן 48"(צילום: אמנון זלאייט)

כפי שאפשר לזהות בסרט, כשהיא מופיעה בסצנת אמבטיה אחת בכתפיים חשופות ומגבת לגופה, וגם בחיים האמיתיים, קופטי בת ה-26, ילידת נצרת, אינה נענית לדעה הקדומה המקובלת בציבור הישראלי - היהודי והערבי, לגבי איך אישה ערבייה צריכה להיראות. הפירסינג באפה ובסנטרה מעידים על כך שהשמרנות המיוחסת לנשים הערביות ממנה והלאה. בראיון היא אומרת שזהו סטריאוטיפ מקובל בארץ ובכל העולם, אבל החברה ממנה באה מגוונת ויש בה הרבה זרמים, וגם דור חדש של צעירים.

 

סמאר קופטי. מייצגת דור חדש של ערבים וערביות (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
סמאר קופטי. מייצגת דור חדש של ערבים וערביות(צילום: ירון ברנר)
 

"קל מאוד לקבע איך אישה ערבייה צריכה להיראות, תכונות שמקטינות את האישה", היא אומרת, "קיבלתי פריבילגיה מסוימת, אז חשבתי שיש לי תפקיד של לדבר בקולן של אחרות שלא יכולות לדבר". בסרט מנאר מתמודדת עם איומים על רקע כבוד המשפחה בגלל רצונה להופיע על הבמה לצד אהובה, איתו היא מנהלת זוגיות ללא נישואין, ולמרות שהיא לא נתקלה בקשיים כאלה בחייה האישיים, היא מכירה מקרים מסביבתה הקרובה. "אני רואה את זה ביום יום, וקשה לי לראות את זה", היא מעידה ומספרת שהסרט הוא הזדמנות להיאבק בתופעה הזאת. אז מה הסיכוי שתהייה לה מערכת יחסים עם יהודי? "אהבה היא הדבר הכי חופשי, בלי גבולות".

 

קופטי עם אודי אלוני, תאמר נפאר וסלווה נאקרה-חדד בברלין (צילום: GettyImages) (צילום: GettyImages)
קופטי עם אודי אלוני, תאמר נפאר וסלווה נאקרה-חדד בברלין(צילום: GettyImages)

"ג'נקשן 48" - בכיכובם של סמאר קופטי, תאמר נפאר, סלווה נאקרה-חדד, סעיד דסוקי וסאמח סאז זאקות ובבימויו של אודי אלוני - זכה בפרס הקהל בפסטיבל ברלין בחורף, ובפרס הסרט הבינלאומי הטוב ביותר בפסטיבל טרייבקה הניו יורקי באביב. הקיץ הזה הוא מופץ בבתי הקולנוע בישראל ולרגל חג עיד אל פיטר מוצעים הכרטיסים לסרט במחיר מוזל של 20 שקלים בסינמה סיטי גלילות וביס פלאנט חיפה עד שבת הקרובה.

 

כדאי להכיר - סמאר קופטי (צילומים: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
כדאי להכיר - סמאר קופטי (צילומים: ירון ברנר)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
סמאר קופטי
צילום: ירון ברנר
לאתר ההטבות
מומלצים