שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מותר להתקין מזוזה בתוך הבית בשל אנטישמיות?

  שאלה:

  מפאת חשש מאירועים אנטישמיים, האם ניתן להתקין מזוזה בחלקו הפנימי של הבית כך שלא תראה מבחוץ?

   

  האם ניתן להתקין אותה בצדו השמאלי של הקיר? ומה יש לאמר כאשר מתקינים מזוזה? (ניר, בואנוס איירס).

   

   

  << לכל השו"תים במדור החדשו"ת >>

   

  תשובה:

  מזוזה היא אחת המצוות המלוות את האדם באופן קבוע. חיובה נכתב בפרשיות התורה המבטאות קבלת עול מלכות שמים – פרשיית "שמע ישראל" (דברים, פרק ו') ופרשיית "והיה אם שמוע" (דברים, פרק י"א). בשתי פרשיות אלו נאמר: "וּכְתַבְתָּם עַל מְזוּזוֹת בֵּיתֶךָ וּבִשְׁעָרֶיךָ".

   

  וכך מסביר הרמב"ם בחובת הזהירות במצווה: "חייב אדם להִזהר במזוזה, מפני שהיא חובת הכל תמיד, וכל זמן שייכנס וייצא יפגע ביחוד השם שמו של הקדוש ב"ה, ויזכור אהבתו, ויֵעור משנתו ושגִיותָיו בהבלי הזמן, ויֵדע שאין דבר העומד לעולם ולעולמי עולמים, אלא ידיעת צור העולם, ומיד הוא חוזר לדעתו והולך בדרכי מישרים" (הלכות תפילין ומזוזה, פרק ו, י"ג).

   

  בגלל מיקומה של מצווה זו בצד החיצוני של הפתח, נחשבת קיום מצוות המזוזה סגולה לשמירה על הבית. עם ישראל הקפיד מאד בכל הדורות, גם כאשר הדבר היה כרוך בסיכון, לקיים מצווה זו שיש לה, כאמור, ערך של שמירה, וכן כותב ר' מאיר מרוטנברג: "מובטח אני, שכל בית מתוקן במזוזה כהילכתו אין שום נזק יכול לשלוט בו..." (שו"ת מהר"מ מרוטנברג חלק ב, קסא).

   

  מהו מיקומה של המזוזה?

  "איזהו מקום קביעתה? בתוך חלל של פתח, בטפח הסמוך לחוץ, בתחילת שליש העליון גובה השער. ואם קבע למעלה מזה - כשרה, והוא שירחיקנה מהמשקוף טפח. וצריך לקבעה על ימין הנכנס" (שולחן ערוך, יורה דעה, הלכות מזוזה סימן רפט). כלומר, בתוך השליש העליון של הפתח, עד למרחק של טפח (כעשרה ס"מ) מהמשקוף, בצד ימין של הנכנס.

   

  מקום זה נועד להביא למטרה של המצווה – ראייתה בזמן כניסה ויציאה. למרות זאת, אם יש חשש וסכנה

  כמתואר בשאלה, אפשר להניחה בחלק הפנימי, מעבר לדלת, אולם בצד ימין ולא בצד השמאלי של הקיר.

   

  לפני קביעת המזוזה מברכים: "בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלֹקינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִוָּנוּ לִקְבוֹעַ מְזוּזָה". כל טוב (משיב: הרב שמואל שפירא, רבה של כוכב יאיר).

   

 1. לבירורים ושאלות אפשר לפנות למענה הטלפוני של צהר בענייני בהלכה. ימים א'-ה', בין השעות 19:00-23:00, בטלפון 1-800-200-377.
 2.  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים