שתף קטע נבחר

דרמה בבריטניה: היריבה פרשה, תרזה מיי תהיה רה"מ

השרה תרזה מיי תהפוך מחרתיים לראש ממשלת בריטניה, אחרי שהיריבה האחרונה שלה במרוץ, אנדריאה לידסום, פרשה והסבירה - "אין לי תמיכה מספקת". מיי תהיה האישה הראשונה בתפקיד מאז תאצ'ר

שרת הפנים של בריטניה תרזה מיי תוכרז כמנצחת במרוץ לראשות המפלגה השמרנית ולראשות הממשלה, אחרי שיריבתה היחידה שנותרה במרוץ, אנדריאה לידסום, הודיעה בצהריים (יום ב') על פרישתה מההתמודדות. דקות אחרי הודעת לידסום על פרישתה מסרה הוועדה במפלגה השמרנית שאמונה על ניהול הבחירות הפנימיות, כי אין שום צורך בפתיחתו מחדש של המרוץ למועמדים נוספים, והוועדה צפויה לאשר את ניצחונה של מיי, שתתמנה כנראה לראשות הממשלה כבר בעוד ימים אחדים. "תרזה מיי חשה כבוד עצום על האמון שזכתה לו", נמסר מצוות הקמפיין שלה. ראש הממשלה הנוכחי דיוויד קמרון הודיע כי יעזוב מחרתיים את תפקידו, ומיי תחליפו באותו יום אחר הצהריים.

 

בהודעת הפרישה שלה בצהריים הודיעה לידסום כי היא אינה חושבת שיש לה די תמיכה להוביל ממשלה חזקה ויציבה, והביעה תמיכה במועמדותה של תרזה מיי – היא אמרה שמיי נמצאת בעמדה הטובה ביותר לנהל בשם בריטניה את המשא ומתן עם האיחוד האירופי על פרישת בריטניה מהאיחוד. הפרישה של לידסום באה שעות אחרי שנאלצה להתנצל בפני מיי, אחרי שאמרה כי העובדה שהיא עצמה אימא – בניגוד למיי חשוכת הילדים – הופכת אותה ראויה יותר לתפקיד.

תרזה מיי, מי שצפויה להפוך לראש ממשלת בריטניה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
תרזה מיי, מי שצפויה להפוך לראש ממשלת בריטניה(צילום: EPA)

לידסום (מימין) ותרזה מיי (צילום: gettyimage, רויטרס) (צילום: gettyimage, רויטרס)
לידסום (מימין) ותרזה מיי(צילום: gettyimage, רויטרס)

לידסום אמורה הייתה להתמודד על הנהגת המפלגה השמרנית מול מיי ב-9 בספטמבר, והמנצחת ביניהן אמורה הייתה להתמנות לאישה הראשונה בראשות ממשלת בריטניה מאז מרגרט תאצ'ר. הבחירות במפלגה השמרנית הוכרזו אחרי שראש הממשלה היוצא דיוויד קמרון, מנהיג המפלגה השמרנית, התפטר כדי להראות שהוא מקבל אחריות לכישלון הניסיון שלו לשכנע את הציבור הבריטי להצביע נגד פרישה מהאיחוד האירופי.

 

לפי חוקת המפלגה השמרנית, ועדה מיוחדת של חברי פרלמנט מהמפלגה – ועדה 1922 – תצטרך להחליט אם להמשיך בקיום הבחירות או לקבוע פשוט שתרזה מיי היא מחליפתו של קמרון בראשות הממשלה. אלא שיו"ר הוועדה הזו כבר מיהר להודיע כי ההתמודדות לא תיפתח מחדש, וכי ניצחונה של תרזה מיי יוכרז רשמית "בקרוב מאוד". מרגע שיוכרז ניצחונה של מיי – היא תהפוך מיד לראש המפלגה השמרנית ולראש הממשלה.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

סקרים שונים הראו שלתרזה מיי יש יתרון גדול מאוד בקרב 150 אלף מצביעי המפלגה השמרנית, שאמורים היו להצביע בבחירות להנהגת המפלגה בספטמבר הקרוב,

ושלידסום נמצאת בנחיתות ברורה. נותר עוד זמן לא קצר עד למועד הבחירות, והתמונה עשויה הייתה להשתנות, אבל בהודעת הפרישה שלה בצהריים אמרה לידסום כי בריטניה זקוקה כעת לוודאות, ולא להתמודדות ארוכה של תשעה שבועות על ההנהגה.

 

מייקל גוב, שהיה אחד המועמדים בשלבים המוקדמים של המרוץ להנהגת המפלגה השמרנית, הביע אחר הצהריים תמיכה במיי ואמר שיש לקדם מהר את מינויה לראש המפלגה ולראש הממשלה: "יש לה את מלוא התמיכה שלי כראש הממשלה שלנו", הצהיר. בוריס ג'ונסון, שנחשב גם הוא למועמד בולט ערב ההתמודדות, אמר: "אין לי ספק שתרזה תהיה מנהיגה מצוינת למפלגה וראש ממשלה מצוינת". הוא קרא להעביר לה את התפקיד מיד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
תרזה מיי. בדרך לראשות הממשלה
צילום: AFP
מומלצים