שתף קטע נבחר

כבוד הרב בא לגן

הוא היה בלוט"ר, עבר לעולם הפרסום ולהייטק - אבל כיום זאבי רוט הוא סוג של סלב. ואם לא שמעתם עליו, זה כנראה משום שעברתם את גיל חמש, או שאין לכם ילד באחד משישים הגנים (הדתיים והחילוניים!) המפעילים את פרויקט "רב גן" - יוזמה שהפכה לטרנד

 

שום דבר לא הכין את זאבי רוט (38) תושב כפר סבא, נשוי ואב לארבעה, לקריירה בגן ילדים. הוא התגייס לסיירת מטכ"ל, שירת בלוט"ר, ולאחר השחרור עבד כקופרייטר במשרד פרסום וכיזם אינטרנט. לפני כשש שנים, כשבנו הגדול למד בגן חובה, הוא הוזמן להעביר פעילות בגן, וגילה שהלב שלו נמשך לעולם הילדים.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

כביצועיסט קרבי, רוט החליט להפוך את התחביב למקצוע שאידיאל מאחוריו: "כל מערכת החינוך בגיל הרך מבוססת על נשים", הוא אומר. "הבעיה היחידה, היא שגם ילדים בגיל הרך זקוקים גם לדמות אב".

 

קראו עוד בערוץ היהדות  

 

האימפריה הקטנה של רוט מונה כיום 60 גני ילדים - מבאר שבע שבדרום, ועד היישוב טל מנשה שבצפון השומרון. כאשר ראה שהוא לא עומד בביקוש, החליט לפתוח "קורס רבני גנים" ראשון מסוגו, שאליו נרשמו עשרות. שמונה החלו ללמוד בפועל, ורק שבעה סיימו בהצלחה. בשבוע שעבר נערך בבית הרב קוק שבירושלים טקס סיום הקורס הראשון, ומי שחתמו על תעודות הגמר הם שלושה רבנים מוכרים ובכירים בציונות הדתית: הרב חיים דרוקמן, הרב שלמה אבינר והרב יצחק שטיינברג.

 

 

על השאלה מה כל כך רע באבות שמדי פעם מבקרים בגן או בבית הספר בהתנדבות, ומעבירים תכנים יהודיים - משיב רוט: "זה מעולה, אבל ברוב המקרים הדגש הוא על התוכן, ולרבים אין את הידע, היכולת או הכישורים ללמד ילדים. בתחום הזה קריטי שתהיה לך רגישות לילדים, ומאחר וגם אני לא יודע איך מודדים רגישות לילדים, כל מי שביקש להתקבל לקורס עבר בדיקה גרפולוגית".

 

דמות האב

רוט עצמו הלך להשלים השכלה במשחק, ולקורס שלו חיפש אנשים עם

כישרון וידע בתחום. "ללמד ילדים זו הופעה לכל דבר ועניין: תלבושות, שירים, מוזיקה, הפעלת בובת יד ועוד. כל הזמן מדברים על זה שהילדים בדור שלנו חשופים למסכים, ואין להם קשב וריכוז. כאשר אתה מביא מישהו ללא רקע בתחום לספר להם סיפור, זה לעג לרש. אבל כאשר הלימוד מועבר כחוויה, הילדים בהחלט מקשיבים, ורוצים לשמוע וללמוד. זו הסיבה שבקורס לימד גם פסיכיאטר הילדים, ד"ר מיכאל אבולעפיה".

 

לא עדיף שיהיו רבניות גן?

 

"זאת שאלה טובה. היו גם נשים שביקשו להתקבל לקורס, ונענו בשלילה משתי סיבות: אני לא רבנית גן, אז אני לא יודע להכשיר רבניות גן. והתשובה השנייה והכנה יותר, היא שהיום כל מערכת החינוך בגיל הרך מבוססת על נשים. זה עולם של נשים, וזה כנראה הדבר הנכון. אבל ילדים זקוקים גם לדמות אב גם במערכת החינוך... לילדים יש צורך גם בדמות גברית, ולכן הם מטפסים על הגדרות כשאני בא לגן".

 

ולמה שילדים חילונים ירצו רב גן?

 

"ברוב הגנים החילוניים עורכים טקסים דתיים של הדלקת נרות וקידוש ביום שישי, אבל יש רצון לתכנים לאורך השנה כולה, למשל, מישהו שיתקע להם בשופר, או יכין איתם מצות לפני פסח".

 

חב"ד עושים את זה בהצלחה כבר שנים בגני ילדים ממלכתיים.

 

"חב"ד עושים עבודת קודש, אבל חשוב שתהיה גם הכשרה מקצועית. האגדה מספרת שכאשר רש"י לימד את נכדו לקרוא, הוא מרח על האותיות דבש ונתן לו ללקק. הנכד גדל והפך לרב 'בעל התוספות'. רש"י הבין שלא מספיק ללמד, צריך גם את החוויה המתוקה.

 

"אם אתה מגיע כדי ללמד ילדים סיפור או דקלום, אתה פשוט חוטא למטרה. אם הדבר החשוב ביותר הוא שהילד יתרגש ויאהב אותך, זו תהיה חוויה שהוא ייקח איתו כל חייו. הוא יזכור שרב זו דמות מכובדת, ולא מישהו ממגדל שן. והוא גם ירגיש שהיהדות היא משהו מעניין ויפה. כשילדים מחכים לרב הגן, כשהם מטפסים על הגדר של המקום, אתה רואה את הצורך בעיניים שלהם. הם רוצים חיבור ורוצים אהבה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים