שתף קטע נבחר

הרב הצבאי הראשי המיועד: מותר לאנוס במלחמה

הרב אל"מ אייל קרים צפוי להחליף את תא"ל רפי פרץ. ברבנות הצבאית הביעו סיפוק, אך דברים מזעזעים שכתב בעבר ופורסמו ב"ידיעות אחרונות" מעוררים סערה. "בעת מלחמה מותר לספק את יצר הרע באמצעות משכב עם גויות טובות מראה בניגוד לרצונן". דובר צה"ל: הוא השיב לשאלה פרשנית, לא התכוון שחייל רשאי לפגוע באישה

 (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)

 

הרב אל"מ אייל קרים ימונה לרב הצבאי הראשי: לאחר שש שנים בתפקיד, צפוי הרב תא"ל רפי פרץ לעזוב את תפקידו כרבצ"ר – ולהעביר את השרביט למי ששימש עד כה כראש מחלקת הרבנות ברבנות הצבאית הראשית, הרב אייל קרים.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

הרב קרים (59) התגייס לצנחנים, ועשה תפקידים פיקודיים שונים. בין היתר שימש בעברו כמפקד סיירת צנחנים. לאחר הפסקה באזרחות שב הרב לצבא, הפעם כראש ענף הלכה, ובהמשך – ראש מחלקת הרבנות, התפקיד שבו כיהן עד כה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות  

 

אחרי הטלטלה שעברה בשנה האחרונה הרבנות הצבאית עם מיזוגה של מחלקת התודעה היהודית לאגף כוח אדם והמחאה על פקודת הזקנים החדשה שביטלה את מרבית הפטורים מגילוח לחיילי צה"ל, גורמים ברבנות הצבאית הביעו סיפוק כי הפעם הוחלט למנות איש מתוך המערכת.

 

איש הלכה מובהק

הרב קרים הוא איש הציונות הדתית, בוגר ישיבת בני עקיבא נחלים, ובוגר ישיבת "עטרת כהנים" של הרב שלמה אבינר. פרסם הלכות רבות המסייעות לחייל הדתי להתארגן ליציאה לפעילות מבצעית בשבת, ואף ארבעה ספרים בנושא. 

 

 

בשנת 2011 עלה לכותרות לאחר שקבע בחוות דעת הלכתית, שפורסמה לראשונה ב-ynet, כי בטקסים צבאיים ראוי שיופיעו זמרים ולא זמרות, אך חייל דתי אינו צריך לעזוב טקס שבו יש שירת נשים, אם הוא נמנע ממבט בזמרת ומהקשבה לקולה.

 

בפסיקה ארוכה ומנומקת, על פני 28 עמודים, נקראו מפקדים לשחרר חיילים מאירועים שבהם יש

שירת נשים, אם הם מבקשים זאת. עמדת הרבנות הצבאית תומצתה במסמך כך: "ראוי ליצור אופי טקסי המכבד את השקפותיהם של כלל הנוכחים בטקס, ולשם כך להביא זמר ולא זמרת... כאשר הדבר אינו מתאפשר מסיבות שונות, יש לפטור את אלו שהדבר פוגע ברגשותיהם מהנוכחות בטקס ולמצוא להם תפקיד חילופי במידת האפשר. מי שנאלץ בכל זאת להיות נוכח בטקס, יימנע מהבטה בזמרת ומהקשבה לקולה, ובזה אינו עובר על שום איסור".

 

שנה לאחר מכן (בשנת 2012) חוללה תשובה הלכתית שנתן ב-2003, באתר "כיפה", סערה נוספת - לאחר שנטען כאילו הוא תומך באונס של שבויות מלחמה. בסופה של השאלה שעסקה בדין "אשת יפת תואר" בתורה, נשאל הרב "האם מותר בימינו לחייל צה"ל, לדוגמה, לאנוס בחורות בזמן לוחמה, או שדבר זה אסור?"

 

לפי הפרסום הבוקר ב"ידיעות אחרונות", הרב השיב כי ניתן "לפרוץ" את גדרות הצניעות ו"לספק את יצר הרע באמצעות משכב עם גויות טובות מראה בניגוד לרצונן, מתוך התחשבות בקשיי הלוחמים ולמען הצלחת הכלל". 

 

באתר מופיעה התשובה: "כך גם דוחה המלחמה צדדים מסוימים של גילוי עריות, אף שהתחברות אל גויה הוא דבר חמור מאוד, אלא שהוא הותר במלחמה (בתנאים שהוא הותר), מתוך התחשבות בקשיי הלוחמים. ומאחר והצלחת הכלל במלחמה עומדת לנגד עינינו, התירה התורה לפרט לספק את היצר הרע בתנאים שהתירה, למען הצלחת הכלל".

 

נגד הרב נטען כי לא יצא בתשובה ברורה שהדבר אסור, מה שהביא להבהרה מצד צה"ל והרב עצמו, כי תשובתו הוצאה מהקשרה, והתייחסה לדיני המלחמה בתקופת התנ"ך: "כמובן שמעולם לא התירה התורה אונס אישה", כתב. "דין 'אשת יפת תואר' נועד לגרום לחייל לחזור מכוונתו לקחת את השבויה לאישה, על ידי סדרת פעולות שמצניעות את יופייה ומדגישות את אישיותה ואת צערה".

 

תגובה נוספת חידדה: "אל"מ קרים מבקש להבהיר כי דבריו נאמרו בתשובה לשאלה פרשנית בלבד, אך בשום פנים ואופן לא לשאלה הלכתית מעשית. הרב קרים מעולם לא כתב, אמר או אפילו חשב שחייל צה"ל רשאי לפגוע פגיעה מינית באישה במהלך מלחמה - המפרש דבריו באופן אחר טועה ומטעה. על גישתו המוסרית של הרב קרים יעידו שנות פעילותו הצבאית בתפקידי פיקוד, לחימה ורבנות שבהן הפגין נאמנות מוחלטת לערכי צה"ל ולרוח צה"ל, וזאת בפרט לכבוד האדם באשר הוא אדם".

 

מחכים לאישור שר הביטחון

הרב הראשי, דוד לאו, בירך על מיניו של אל"מ אייל קרים, וכינה אותו "מינוי ראוי ביותר". על הרב קרים אמר

כי הוא "רב מסור ואהוב על הבריות, ואין לי ספק שהוא יקדם את הרבנות הצבאית בכל התחומים ויקדש שם שמים בפועלו".

 

הרב לאו קרא לשר הביטחון ולרמטכ"ל "לחזק את הרבנות הצבאית", כדבריו, "ולתת לה כלים להתמודד, לסייע, לחזק ולעודד את חיילי צה"ל הדתיים ושאינם, הרואים ברבנות הצבאית כתובת לחיזוק הרוח והזהות היהודית".

 

גם באיגוד ישיבות ההסדר קידמו בברכה את מינויו של הרבצ"ר הנבחר "אשר ידיו רב לו בסוגיות צבא והלכה". הם איחלו לו הצלחה בתפקיד, והודו "בשם רבני וחיילי ישיבות ההסדר" לרבצ"ר היוצא "על פועלו והנהגתו את הרבנות הצבאית הראשית בעת שלום ובעת מלחמה. מי ייתן והקב"ה ישלח מלאכו הטוב לפניו, ויזכהו להמשיך בפועלו בבריאות ובכשרון להאדרת עולם התורה". 

 

מלבד מינויו של הרבצ"ר, אושרו היום (ב') שורה של מינויים חדשים בצמרת צה"ל על ידי הרמטכ"ל, ובהם מינוי מפקד חטיבת כפיר אל"מ גיא חזות לפיקוד על עוצבת אדום שחולשת על גבול סיני והעלתו לדרגת תא"ל, מינוי תא"ל ערן יניב למפקד אוגדת איו"ש, ומינוי תא"ל רפי מילוא, שפיקד בעבר על שייטת 13, כמפקד אוגדת הגליל. עוד אושר כי אל"מ טריף בדר ימונה כקצין רפואה ראשי ויהיה הקצין הדרוזי הראשון בתפקיד זה. המינויים מותנים באישורו של שר הביטחון אביגדור ליברמן.

פורסם לראשונה 11/07/2016 19:07

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
הרב אל"מ אייל קרים
צילום: שאול גולן
מומלצים