שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  המכה של הקיץ: איך להיפטר מהכינים

  כינים שזוחלות על ראשי הילדים, היא תופעה נפוצה ממה שחושבים, בעיקר בחודשי הקיץ. למה זה קורה, מה הקשר שלהן להרגלי ההיגיינה שלנו ואיך להיפטר מהן?

  בשיתוף סופר-פארם

   

  קייטנות בי"ס, גלישה או רכיבה, מחנות קיץ במדעים או ביצירה, חופשה משפחתית– אלו הם המרכיבים העיקריים של חופשת הקיץ שלנו מדי שנה. שנת הלימודים מסתיימת ואנו שולחים את ילדינו להנעים את ימי הקיץ החמים בקייטנות השונות, בהן הם נחשפים למגוון של ילדים וחברויות חדשות, וכן, גם לג'ונגלים של כינים. 

   

  פרופ' קוסטה מומצ'וגלו, מומחה לפרזיטולוגיה, מסביר: "כינים הן טפיל רב שנתי והן מלוות אותנו לכל אורך השנה, מה שאומר שהן לא יוצאות לפגרה בעונת הקיץ. להפך, זו תקופה עמוסה בשבילן, והן לא נחות לרגע, זוחלות מראש לראש, מתרבות ונהנות משפע השיער הצמוד זה לזה".

   

  לדבריו, אף אחד מהמוצרים הטיפוליים נגד כינים אינו מונע הידבקות חוזרת ולכן הילד עלול לחזור עם כינים כבר למחרת הטיפול, מאחר שנדבק שוב מילד אחר. כיום ישנם מוצרים ייעודיים המאושרים על ידי משרד הבריאות למניעת התרבות של כינים על הראש.

   

  כיצד למנוע הידבקויות חוזרות:

  1. לאסוף את השיער לילדים עם שיער ארוך

  2. לידע את הגננת/ המורה שהילד נדבק בכינים

  3. חשוב שהגננת/ המורה תבקש משאר ההורים לבדוק את הילדים ולטפל באלו שנמצאו נגועים בכינים

  4. לבדוק את שאר בני המשפחה ולטפל אם יש צורך

  5. לכבס בגדים ומצעים שבאו במגע עם הכינים

   

  הוא מוסיף ואומר כי מומלץ להשתמש במוצר שמשמיד כינים וביצי כינים בטיפול אחד. זאת מכיוון שביצי כינים שלא הושמדו בטיפול הראשון בוקעות תוך 9 ימים ולכן יש צורך לעשות טיפול שני.

   

  לאחר הטיפול שמשמיד ביצי כינים עדיין ניתן יהיה לראות את הביצים המושמדות וקליפות הביצים הריקות, שיכולות להישאר עד 6 חודשים דבוקות לשיער. באופן כללי, ביצים שרחוקות מהקרקפת בס“מ אחד או יותר הן ביצים ריקות שאינן מצריכות טיפול. ביצים אלו כבר לא ייבקעו לכינים אך ייתכן ומהוות מפגע אסתטי. כדי להסיר אותן יש להשתמש במסרק כינים, בזמן שהשיער רטוב עם מרכך, במשך כמה שבועות.

    

  קיראו עוד כתבות במדור פארם נט

   

  מה אפשר לעשות כדי לשמור על ראש נקי?

  אליעז רז, רוקח סופר-פארם, אומר כי בארץ כיום אין פתרונות תרופתיים/כימיים. כל התכשירים שהכילו חומרי הדברה ירדו מן המדפים מטעמי בטיחות, וכיום יש בעיקר תכשירים המבוססים על נגזרות של סיליקון נוזלי, ותכשירים המבוססים על שמנים אתריים או תמציות צמחים.

   

  תכשירים המבוססים על נגזרות סיליקון נוזלי

  הרכיב הפעיל הוא DIMETHICONE או CYCLOMETHICONE - זהו רכיב שמנוני, ממשפחת הסילקיון, שאינו נספג בעור ואינו גורם לגירויו. הוא חוסם את איברי הנשימה של הכינה ומסיר ממנה את שכבת השעווה שעוטפת אותה, ובכך חונק ומייבש אותה. מדובר במנגנון פעולה פיזיקלי, ולכן בלתי אפשרי למעשה לפתח נגדו עמידות.

   

  המוצרים הפופולרים המבוססים על חומרים אלה:

  הדרין - סדרת מוצרים המבוססים על חומרים אלה, כגון: מוס, ספרי ותמיסה.

  ריזאלטס – מוצר המגיע בצורה של תרסיס ותמיסה.

  נחמה קאר (מכבי קר)

  N -כינים (לייף)

  זבנג (לייף) – תרסיס היעיל גם נגד ביצי הכינים – ממיס את הדבק שבעזרתו דבוקות הביצים לשיערה.

  קמומילו מכסח כינים – תכשיר בריכוז גבוה במיוחד של סיליקונים.

   

  אופן השימוש

  את התכשירים יש לפזר על שיער יבש, הכי חשוב באיזור הקרקפת, אבל גם לאורך השיער כולו, להשאיר בין 10 דק ל-30 דק' (בהתאם להנחיות היצרן) לסרק בעזרת מסרק צפוף, ולהסיר.

   

  טיפ: כיוון שהחומר שמנוני, קל יותר להסירו לאחר שימוש במרכך שיער תחילה, ורק אחר כך עם שמפו. חשוב מאוד לחזור על הטיפול אחרי 10 ימים.

   

  כדאי לסרק בעזרת מסרק צפוף יום יום. למגר את הכינים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  כדאי לסרק בעזרת מסרק צפוף יום יום. למגר את הכינים(צילום: shutterstock)

   

  תכשירים טבעיים

  שמפו מורז נגד כינים (מורז) - מדובר על שמפו המכיל תמציות צמחים. יש לחפוף ולהשאיר 20 דקות על הראש ולשטוף. ניתן להשתמש בשמפו באופן יומיומי, ויום בשבוע להשאירו על השיער כדי להשמיד את הכינים במידה שנדבקנו במהלך השבוע.

   

  קמילוטרקט קיד (דר' ראב) – שמפו טיפולי להיגיינת ראש הילד.

   

  תכשירים המבוססים על שמנים אתריים

   

  צ'יק צ'אק (טבע) - פרי פיתוח האוניברסיטה העברית. זהו תכשיר המבוסס על שמנים אתריים של קוקוס, ילנג ילנג ואניס. השמנים הללו פועלים באופן דומה לזה של נגזרות הסיליקון. גם כאן, יש לפזר על שיער יבש, להשאיר כ-15 שעה, לחפוף ולסרק. לחזור על הטיפול אחרי 10 ימים.

   

  סרקל אקטיב (דר' פישר) - תרסיס המבוסס על שמנים כגון רוזמרין, עץ התה, שמן נים, גרניום, שמן אנדירובה ולמון גראס. לרסס על שיער יבש, להשאיר חצי שעה, לשטוף ולחפוף. לחזור על הטיפול אחרי 10 ימים.

   

  OUT (קידס קאר) – תרסיס שמני להגיינת השיער. תכשיר המכיל שמנים ובינהם שמן זרעי נוני, הידועים ביכולתם להרחיק כינים.

   

  חזרתן של הכינים – לא בהכרח טיפול לא יעיל

  חשוב להבין שלתכשירים לטיפול אין אפקט מגן, לכן, אם הכינים חזרו - אין זה אומר דבר לגבי חוסר יעילות התכשיר בו השתמשתם. לדברי רז, מטרת התכשיר

  הוא להיפטר מהכינים שנמצאות באותה העת על השיער.

   

  על מנת למנוע הידבקות מחודשת, יש להשתמש בתכשירים למניעה. לכן גם המשך הגרד אינו בהכרח מעיד על כישלון הטיפול, שכן, לא נוכחות הכינים היא זו שמגרדת, אלא העקיצות הקטנטנות שהן עושות על מנת למצוץ את הדם.

   

  המשך הגרד – גם הוא לא אינדיקציה מובהקת לאי יעילות הטיפול - גם אחרי סילוק הכינים, נותרים הפצעונים בקרקפת, ולכן יתכן שילדכם ימשיך להתגרד לאחר הטיפול. האינדיקציה העיקרית ליעילות הטיפול היא התבוננות וסקירה של הקרקפת לאתר את הכינים החיות.

   

  תרופות סבתא

  חומץ - היה פופולרי ביותר בשימוש בארץ בשנות ה-80, והאמת היא שהוא יעיל מאוד. לדלל חומץ הדרים עם כמות זהה של מים, לפזר על שיער לח אחרי שנחפף, להשאיר חצי שעה או ללילה שלם.

   

  מומלץ לעטוף את השיער עם מגבת למשך ההמתנה, במיוחד אם ישנים איתו, כדי למנוע כניסת החומץ לעיניים. לאחר ההמתנה, יש לשטוף ולחפוף. לחזור אחרי 10 ימים.

   

  שמן קוקוס - שמן קוקוס פועל בדומה לנגזרות הסיליקון בכך שגורם לחנק הכינים. לפזר על שיער יבש, להשאיר כחצי ולשטוף. לחזור על הטיפול אחרי 10 ימים.

   

  תערובת של שמן עץ התה/זית - ניתן לערבב כפית שמן עץ התה, עם 3 כפות שמן זית, להוסיף לזה כמות זהה של מרכך שיער ולערבב. לפזר על שיער יבש, להשאיר 30 דקות, לחפוף ולשטוף. לחזור על הטיפול אחרי 10 ימים.

   

  האם ניתן למנוע?

  כדאי לסרק בעזרת מסרק צפוף יום יום, וכך להוציא את הכינים החדשות לפני שהתחילו בהטלת הביצים.

   

  חשוב - אין להשתמש בשמן האתרי הנקי של רוזרין כיוון שהוא מרוכז וחריף ועשוי לגרום לגירויים בעיניים ובעור. יש לדללו עם שמן בסיס, וזו לא מלאכה נוחה - עדיף להשתמש בתכשירים המוכנים לעניין הזה.

   

  כימט (תמר שיווק) - תרסיס מוכן המבוסס על שמנים אתרים ובראשם שמן הרוזמרין. כדאי להתיז על השיער, במיוחד באיזורים של העורף, צידי הראש, וקדמת הראש, לסרק היטב ולא לשטוף. מומלץ לחזור על הפעולה לפני כל יציאה מהבית.

   

  מורז ספריי - שימוש דומה.

   

  הדרין פרוטקט - מונע התרבות כינים על הראש

   

  מורז מרכך שיער – מרכך המועשר בשמן הרוזמרין.

   

  זבנג (לייף) שמפו ומרכך – מועשרים בשמן עץ התה ושמן נים להרחקת כינים.

   

  MYLEE – סיכת ראש עם חלק סופג. הערכה מגיעה עם סיכות ותערובת שמנים ייעודית אותה נית לטפטף על הסיכה, וכך מפיצה את השמנים במשך שעות היום.

    

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  איך להיפטר מהכינים
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים