שתף קטע נבחר

מצעד הגאווה בב"ש בוטל והופך להפגנה לאחר שבג"ץ קיבל את עמדת המשטרה

"המידע המודיעיני מצדיק סטייה מרחוב רגר", קבע הרכב השופטים בבג"ץ שדחה את העתירה שביקשה לקיים את מצעד הגאווה ברחוב המרכזי בבירת הנגב. בעקבות ההחלטה הודיע הבית הגאה כי יקיים מחר בערב עצרת מחאה מול מבנה העירייה

בית המשפט העליון דחה אמש (יום ד') את העתירה של האגודה לזכויות האזרח והבית הגאה בבאר שבע בנוגע למסלול מצעד הגאווה בציר המרכזי בעיר, שדרות יצחק רגר. בעקבות ההחלטה הודיע הערב הבית הגאה על ביטול מצעד הגאווה וקיום עצרת מחאה מול עיריית באר שבע בשעה 18:00 ואלפים צפויים להגיע ולהשתתף בהפגנה.

 

האגודה לזכויות האזרח והבית הגאה בבאר שבע עתרו לבג"ץ נגד מפקד המחוז הדרומי של המשטרה, ניצב דוד ביתן, ובה בקשה לקבל צו על תנאי המורה למשטרה להסביר מדוע לא לתת רישיון לאלתר לקיום מצעד הגאווה בב"ש במועד ובנתיב שאושר בעל פה. לפי התכנון המקורי, במצעד שהיה צפוי להתקיים ביום חמישי הקרוב אמורים היו המשתתפים לצעוד במסלול שיתחיל בעיר העתיקה, יימשך בכביש המרכזי של באר שבע ויגיע עד לבניין העירייה.

 

המשטרה טענה כי הגיעו לידיה ידיעות מודיעיניות שקיים חשש לאלימות מצד חוגים המתנגדים לקיום האירוע וכן מצד משתתפים במצעד שמבקשים להגן על עצמם. על כן המשטרה החליטה שלא לאשר את הצעדה על הציר הראשי, בין היתר מכיוון שקיים "סיכון ממשי ברמת הסתברות של ודאות קרובה לפגיעה בחיי אדם במהלך האירוע אם יתקיים בציר רגר". המשטרה ציינה כי בצירים חלופיים היא תוכל להגן על המשתתפים באירוע בצורה טובה יותר.

 

עם זאת, אתמול התפרסם תיעוד שיחה טלפונית שבה מבטיח מפקד המשטרה בעיר, ניצב-משנה אפרים שימן, שהאירוע יתקיים כמתוכנן בתוואי הרחובות הראשיים. הוא אף חוזר ומדגיש באותה שיחה כי "מילה זו מילה".

מצעד הגאווה (ארכיון) (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מצעד הגאווה (ארכיון)(צילום: עידו ארז)

מפקד תחנת ב"ש נצ"מ אפי שימן (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
מפקד תחנת ב"ש נצ"מ אפי שימן(צילום: הרצל יוסף)

בימים האחרונים שינה נצ"מ שימן את דעתו. אתמול הוא הודיע כי מתוך שיקולים של "הפגיעה הקשה בסדר הציבורי, ברגשות הדת ובמרקם החיים בעיר", יש להסיט את הצעדה – שתוכננה לעבר דרך רחוב ויטמן הראשי עד לבניין העירייה – לרחוב חלופי וצדדי.  "לאחר ששקלנו את המכלול, השתכנענו כי המידע המודיעיני שהוצג לעיוננו, מצדיק סטיה חלקית מציר רגר, שאושר עקרונית על-ידי המשטרה", נכתב בפסק הדין של השופטים סלים ג'ובראן, חנן מלצר וענת ברון. "אנו סבורים כי אין בשינוי כדי לפגוע בחופש ההפגנה ובחופש הביטוי של העותרות... אלא איזון שהתבקש מחובתו של המשיב לדאוג לשמירה על הביטחון והסדר הציבורי, בנסיבות".

 

השופטים ציינו כי מה שהביא אותם להשתכנע כי יש לסטות מהציר המקורי הם בעיקר "המידעים המודיעיניים שהוצגו בפנינו ושיש בהם כדי לתמוך בשינוי האיזונים". בג"ץ קבע כי ניתן יהיה לקיים את מצעד הגאווה באחת החלופות שהוצעו על ידי המשטרה או בציר מתווה הפשרה שהעלה בית המשפט ולפיו המצעד יחל בחניון בית אבות השלום בבאר שבע, יעבור דרך שדרות שז"ר וימשיך דרך רחוב רגר עד כיכר העירייה שם תתקיים האסיפה. קיום המצעד הותנה בכך שהעותרות יודיעו אתמול עד השעה 21 על ההחלטה באיזה מסלול יבחרו למפקד מחוז הדרום במשטרה.

 

"אנו תקווה כי התהלוכה והאסיפה יעברו בשלום וללא אירועים חריגים," ציינו השופטים, "והכול תוך מימוש זכויות היסוד הטבועות באירוע מסוג זה וכיבוד הדדי".

 

הוועד המנהל של הבית הגאה הגיע להחלטה לבטל את המצעד לאחר דיונים ממושכים. עו"ד סמדר בונן אמרה כי "החלטת בג"ץ לימדה אותנו ששקרים, פוליטיקה, איומים, הומופוביה ואלימות מקבלים חיזוק. היום למדנו כי הקהילה הגאה בבאר שבע ובכל הארץ דמה הפך הפקר ומשטרת ישראל לא יכולה להגן עלינו עוד. היום למדנו כי עיריית באר שבע מפקירה את דמנו ואת דם ילדינו לפוליטיקה שנעשית בכוחנות במחשכים. המאבק הזה הוא רק תחילתה של דרך. הוא לא נגמר, הוא רק התחיל".

 

באגודה לזכויות האזרח אמרו עוד לפני ההחלטה: "לא הגיוני שבשנת 2016 ישנה התעקשות להפנות את הקהילה הגאה למצעד גאווה במסלול צדדי ולא ברחובותיה הראשיים של העיר. הדבר נכון במיוחד בבאר שבע, שבה הקהילה הגאה זוכה לתת-תקצוב ומעולם לא נערך בה מצעד גאווה. אנו גאים בעמידתנו לצד הבית הגאה בבאר שבע ולצד נציגותיו שבחרו שלא להיכנע ללהט"בופוביה ולאיומים. אם ישנם איומים, על המשטרה לטפל בהם גם ברחובות צדדיים וגם ברחובות ראשיים, ואין לקבל מצב שבו האיומים פוחתים רק לאחר העברת המצעד למסלול צדדי יותר".


פורסם לראשונה 13/07/2016 18:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים