שתף קטע נבחר

הערעור לא עזר: איוונקה טראמפ לא תוכר בישראל כיהודייה

בית הדין הרבני לא קיבל את גיורי הרב יחזקאל לוקשטיין, ובהם זה של בת המועמד הרפובליקני לנשיאות ארה"ב. ק', שעתרה בעניין לאחר שנאלצה לדחות את נישואיה לישראלי, נדרשה לעבור גיור חוזר: "איבדתי אמון בממסד הרבנות"

עדיין לא יהודייה: בית הדין הרבני הגדול בחר שלא לקבל לעת עתה את גיוריו של הרב יחזקאל לוקשטיין, ממנהיגי האורתודוכסיה המודרנית בארה"ב, ובהם זה של בת קהילתו איוונקה טראמפ, בתו של המועמד הרפובליקני לנשיאות ארה"ב - והאישה החזקה בעסקיו ובקמפיין הבחירות שלו.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

הדיינים שדנו בערעורה של ק', גיורת העומדת ערב נישואיה ליהודי ישראלי, בחרו שלא להכריע עקרונית בסוגיה: הם שכנעו את האישה להסכים לעבור בכל מקרה הליך חוזר מקוצר ("גיור לחומרא"), ובכך לפתור את המקרה הפרטי שלה מבלי להידרש לעניינו של לוקשטיין.

 

קראו עוד בערוץ היהדות  

 

ההחלטה התקבלה כביכול בהסכמתה של ק', לאחר שהובהר לה כי דיון והכרעה בשאלה העקרונית עלולים לארוך כמה חודשים ולעכב את חתונתה (שכבר נדחתה). היא נאותה לעניין, אך הדגישה: "אני מרגישה מושפלת. בעצם אומרים שלא מכירים ביהדות שלי. אני אוהבת את הרב לוקשטיין, הוא הרב שלי, הוא הכניס אותי לעולם היהודי, ואני לא רוצה שהגיורים שלו לא יהיו מוכרים".

 

בית הדין: האישור של הרב הראשי אינו מספיק

הדיינים - הרב נחום גורטלר, הרב יצחק אלמליח והרב מימון נהרי - הסבירו בדיון את הקושי של בית הדין לאשר את תעודת ההמרה: "אני לא יודע מה טיב הגיורים של הרב לוקשטיין, האישור של הרב הראשי אינו מספיק... אין רשימת רבנים ואין סדר. כל גיור צריך לעבור את בית הדין הרבני". בכך דחה הדיין את העמדה מקצועית של מחלקת האישות והגירות ברבנות, ולפיה יש להכיר במסמכי הרב האמריקני. 

 

 

ק' השיבה להם: "אני מבקשת שגם אם אני אעבור את התהליך היום, תכירו בגיורים של הרב לוקשטיין. אם לא תכירו בגיורים של הרב לוקשטיין, אז תדעו לכם שאני ועוד אנשים כמוני יאבדו את האמון ברבנות".

 

בהחלטת בית הדין הרבני הגדול נכתב: "המבקשת הצהירה בפני בית הדין על קבלת עול מצוות והאמונה בייחוד השם, וניכרין דברי אמת. לאור הצהרת המבקשת, ולאחר שבית הדין שוכנע שאכן המבקשת כנה בהצהרתה(...) בית הדין מאשר את הצהרת המבקשת, והיא רשאית להינשא כדת משה וישראל".

 

"המאבק שלנו לא תם"

הרב ד"ר שאול פרבר, יו"ר ארגון עתים שייצג את ק' ואת הרב לוקשטיין (באמצעות עו״ד אלעד קפלן והטוענת הרבנית ג׳ני ברנר), אמר: "בית הדין הטיל היום עננה כבדה על

גיוריהם של אלפי מתגיירים של רבנים אורתודוכסים בארה"ב. זה יום עצוב למתגיירים ויום עצוב ביחסי מדינת ישראל ויהדות ארה"ב. הדיינים השפילו בהחלטתם את המתגיירת, אבל לא רק אותה. הם השפילו גם מאות רבנים בתפוצות, ואת חברי קהילותיהם".

 

"המאבק שלנו לא תם", הוסיף פרבר. "בכוונתנו להמשיך ולהיאבק עד אשר הרבנות הראשית תכיר ברבנים בארה"ב, ותפעל לגישה מסבירת פנים כלפי מתגייריהם. אילו הרבנות הייתה נעתרת לדרישתנו ומסדירה רשימה שבה מופיעים כל הרבנים המוכרים בארה"ב, לא היינו מגיעים למצב הזה".

 

לפני כשלושה שבועות נחשף ב-ynet לראשונה כי דיון מקרי בבירור יהדות של כלה ערב נישואיה, חשף כי בית הדין הרבני אינו מכיר ברב יחזקאל לוקשטיין מניו-יורק, שגייר את איוונקה טראמפ, בתו של המועמד לנשיאות ארה"ב. המשמעות: יהדותה לא תוכר בישראל, וילדיה לא יוכלו להירשם כאן לנישואים.

 

ראשית הפרשה לפני כמה חודשים, כשאישה בשם ק' ניגשה לבירור יהדות בבית הדין הרבני האזורי בפתח תקווה, לקראת נישואים ברבנות. מדובר בהליך מקובל שאותו נדרשים לעבור רבים שהעבר המשפחתי שלהם אינו ברור ויהדותם מוטלת בספק, כגון עולים, מתגיירים וצאצאיהם. ק' הסבירה כי היא אכן איננה מזרע ישראל, אך התגיירה כהלכה בבית דין אורתודוכסי בניו יורק - והציגה מסמכים המעידים על כך.

 

גם התערבות הרב לאו לא עזרה

הרב לוקשטיין הוא רב קהילה אורתודוכסית גדולה במנהטן ("ישורון"), ואיש חינוך מוכר מאוד ביהדות ארה"ב, אשר אין עוררין על מחויבותו להלכה. ולמרות זאת, לפני כשלושה חודשים דחה בית הדין הרבני האזורי בפתח תקווה את בקשתה של ק', ונימק כי אינו מכיר בגיורי הרב לוקשטיין ובהצהרותיו לגבי מעמדו האישי של אדם.

 

בעקבות הפסיקה שנחשפה ב-ynet והשפעתה על מעמדה האישי בישראל של בתו של המועמד הרפובליקני לנשיאות ארה"ב,

דונאלד טראמפ - האישה החזקה בעסקיו ובקמפיין הבחירות שלו – מתח הרב הראשי, דוד לאו, ביקורת על ההחלטה, ואמר: "איני יודע על סמך מה קבע בית הדין את החלטתו".

 

הודעת הרב דוד לאו באה כמענה לפנייתם של יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין ויו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג, שדרשו את התערבותו להפיכת ההחלטה. הרב הזכיר להם כי חוות הדעת של הרבנות דווקא מצדדת ברב לוקשטיין אל מול בית הדין, ולכן אין לראות בו את הכתובת לעניין.

 

לאו הבהיר כי הרבנות הראשית לישראל ובתי הדין הרבניים הם שני גופים נפרדים וכי חוות הדעת המקצועית של מנהל מחלקת האישות והגירות קבעה כי יש להכיר ברב האמריקני הבכיר ובתעודות שהנפיק. הרב הראשי הביע תקווה כי בית הדין הגדול יקבל את עמדת הרבנות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
איוונקה טראמפ והרב לוקשטיין
צילום: רויטרס
מומלצים