שתף קטע נבחר

סערת הרב קרים: מבין שעשה טעות, אבל לא חוזר בו

על פסקי ההלכה הבעייתיים: "הוא אמר את מה שאמר, והיום הוא חושב אחרת", וגם: "הוא עשה טעות שפרסם אותם ברשות הרבים, ומבין שהדברים לא היו צריכים להיאמר", ועל הסערה סביבו: "הוא מרגיש מאוד לא טוב". הרב אביחי רונצקי, מי שכיהן בעבר כרב הצבאי הראשי וחברו הקרוב של אל"מ הרב אייל קרים - בראיון לאולפן ynet

 

 

הסערה סביב מינויו המיועד של הרב אייל קרים לתפקיד הרב הצבאי הראשי, מסרבת לשכוח – ובסביבתו של הרב משוכנעים כי הדמות התורנית שהם מכירים רחוקה מאוד ממה שעולה מפסקי ההלכה שפרסם. "זה לא האיש", אומר הרב אביחי רונצקי, חברו הקרוב של הרב קרים ומי שכיהן בעבר כרב הצבאי הראשי. ומוסיף כי בשיחות שניהל עימו ביממה האחרונה, מאז התפוצצה הפרשה – "הוא מרגיש מאוד לא טוב".

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

"הוא עשה טעות שפרסם משהו ששייך לשיח ההלכתי-עיוני בבית המדרש", קובע הרב רונצקי. "לקחת היבט מסוים, צר, ולהוציאו לרשות הרבנים - זו הייתה טעות מצדו. אבל הוא לא אמר שצריך לעשות כך וכך לנשים". עוד הוסיף: "הוא מבין שהדברים לא היו צריכים להיאמר".

 

קראו עוד בערוץ היהדות  

 

עם זאת, הבהיר כי הרב קרים אינו חוזר בו: "אני מכיר אותו ומדבר איתו ביומיום. יש דברים שהוא לא חזור בו מהם. את מה שאמר על 'אשת יפת תואר' אמר בשיח תורני. הטעות היתה שהוציא את זה לרשות הרבים".

 

"שכח לעשות את ההפרדה בין ימי התורה לימינו"

בהתייחס לסערה הציבורית, אמר הרב רונצקי כי "לצערי הרוחות לא נרגעות. יש דברים שאני יכול להבין שמסעירים את הציבור בישראל, אבל מתוך היכרות קרובה עם הרב אייל במשך שנים ארוכות, והדברים שמתפרסמים בשמו – זה לא הוא. מדובר באדם סובלני מאוד, לא כפי שהצטייר".

 

גם ברבנות הצבאית נשמעו היום (ד') דברים דומים. שם הביעו גינוי ל"עליהום", לטענתם, שמבוצע באל"מ קרים. גורמים שמשרתים או שירתו עם הרבצ"ר המיועד, מכנים אותו "תמים מאוד, שלא מחפש קומבינות או תככים ולא כבוד".

 

"בניגוד לאחרים, הוא צדיק לפי אמונתו. סתם נפלו עליו כי הוא לא מאלה שמחפשים בלאגן. הוא בא נטו לעבודה, והולך מתחושה של שליחות. הבעיה היא שהוא שכח שהוא בצבא, וכל מה שאמר בעבר נרשם. הוא לא פוליטיקאי אז הוא לא עשה את ההפרדה בין ימינו לתקופת משה רבנו, ופה הוא טעה".

 

בהתייחסות לשאלה האם הרב לא אמר את הדברים שיוחסו לו, השיב כי "הדברים נאמרו מתוך הכתובים, אבל סוגיות כמו 'אשת יפת תואר' והיחס לנשים לא יהודיות במלחמה – זו סוגיה ששייכת לבית המדרש, ולא הלכה לשעה".

 

"השמירה על ההלכה מעוגנת בפקודות צה"ל"

באשר לציות לפקודה אל מול הציות להלכה, הבהיר הרב רונצקי כי מדובר באמירה המתיישבת עם פקודות המטכ"ל: "אם עכשיו מפקד יורה דבר שמנוגד להלכה, ברור שלא מקיימים את זה", קבע. "השמירה על ההלכה מעוגנת בפקודות צה"ל. אי אפשר לעשות דבר שאינו הלכתי בעליל".

 

עם זאת, הבהיר כי פקודות כגון פינוי יישובים, "יש בזה דעות שונות. לדוגמה, לגבי גוש קטיף - הרב אייל לא אמר שזה שאסור. ממש לא. כי יש דעות רבניות שונות". הרב רונצקי סיפר כי גם הוא ספג התקפות, ולכן מבין ללבו של הרב קרים. "כשמישהו עולה לתפקיד בצמרת, אז נוברים בעברו, וזה לא קשור דווקא לאנשים דתיים, אבל יש כאן 'אובר 'בעיניי".

 

"הוא הוציא הבהרות, אמר את מה שאמר, והיום הוא חושב אחרת. צריך לתת לו להתחיל לעבוד. והיה אם בהתמודדות שלו כרבצ"ר יתברר שהוא עושה דברים שלא ייעשו, או אומר דברים שלא ייאמרו - אז יצטרכו להתמודד עם זה".

 

"זו עוגמת נפש גדולה", הוסיף הרבצ"ר לשעבר. "זה אדם בן 58, שהיה מפקד יחידה בסיירת צנחנים, מפקד בסיירת מטכ"ל, והקדיש את כל חייו לבטחון ישראל. צריך לתת לו להיכנס לתפקיד כמה שיותר מהר, ולבחון אותו לפי מעשיו. מעשיו יקרבוהו ומעשיו ירחיקו אותו. ואני משוכנע שהם יקרבו אותו".

 

"חששנו ששוב תהיה הנחתה מבחוץ"

קרים נחשב במסגרת תפקידו כראש מחלקת רבנות, ליועץ של הרבצ"ר בנושא הלכות, וכן ליועצו לפיתרון סוגיות הלכתיות מול מציאות מבצעית שאותה הכיר היטב מנסיונו הקרבי והתורני. כך למשל, בשנים האחרונות היה זה הרב קרים שקבע למעשה את מותו של אורון שאול ז"ל ב'צוק איתן' מחד גיסא - ומאידך אישר להטיס כלב מיחידת עוקץ לניתוח ביום שבת, כדי להציל את חייו.

 

גורם ברבנות הצבאית ששירת לצידו של קרים, הסביר כי "כל בר-דעת יודע שהזמנים השתנו. אתה לא יכול לסקול

מחלל שבת בפרהסיה בגלל שזה רשום בתורה. כל פעם יש חידושים ביהדות, ולכן יש את המשנה ואז הגמרא. מה עוד שהוא משחק לידי האויב עם ה'היתר' הזה".

 

קצין אחר מהרבנות הביע סיפוק מהבחירה באל"מ קרים: "חששנו ששוב תהיה הנחתה מבחוץ, כמו שהיה עם תא"ל פרץ שלא הצליח לבלום את העברת המחלקה לתודעה יהודית לאכ"א, ובכך הפסיד בקרב לגורמים בחיל החינוך. אנשים מתעלמים מספרים שכתב הרב קרים בשנים האחרונות, ובהם ידע למזג באופן ממלכתי ומפייס בין פקודות להלכות. מבין כל האופציות, הוא הבחירה הטובה ביותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
אדם סובלני, לא כמו שהצטייר. הרב אל"מ אייל קרים
צילום: שאול גולן
צילום: צביקה טישלר
"צריך לתת לו להיכנס לתפקיד". הרב אביחי רונצקי
צילום: צביקה טישלר
מומלצים