שתף קטע נבחר

שינוי סטטוס: הופכים לאבות ונכנסים לדיכאון

כל אישה מודעת לקשיים ולאתגרים הרבים שיהיו לה ברגע שתהפוך לאמא, אבל מה עם האבות? עד כמה הם מוכנים לחיים שמשתנים ברגע? יש דבר כזה דיכאון אחרי לידה לגברים, וברגע שמודעים למצב אפשר גם לטפל בו

עבור לא מעט מהגברים, האבהות מגיעה כהפתעה. הם ראו את הבטן הגדלה, לעתים הלכו גם לבדיקות אצל הרופא ובאופן כללי הבינו שהתינוק עומד להגיע, אולם ברמה הרגשית השינוי הוא גדול ממה שציפו. קורסי ההכנה ללידה מוכוונים בעיקר לנשים ולתהליך הלידה וכך גם רוב הספרים הנכתבים כיום. כל אלו מביאים לכך שמבחינה רגשית גברים רבים חשים כאילו ביום בהיר אחד נולד להם ילד והעולם השתנה לבלי היכר ומבלי שהיו מוכנים לכך.

 

כיום, הגבולות בין התפקידים המסורתיים מטושטשים. שינויים חברתיים בתפקיד האב הביאו לשינוי בציפיות מגברים, ואבות מצופים כיום לקחת חלק יותר ויותר גדול בטיפול בבית ובילדים. יש בכך יתרונות: נשים יכולות להגשים את עצמן גם מחוץ לבית וגברים זוכים לקרבה רבה יותר לילדים. יחד עם זאת, יש בכך גם משהו מבלבל, שכן בבתים רבים עדיין מצופים הגברים להיות המפרנסים העיקריים. ריבוי המטלות והאחריות הרבה מביאים לכך שאבות רבים מוצאים את עצמם תחת עומס גדול, מותשים ועייפים.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

מרגישים מוזנחים ומבולבלים

אבות רבים מתקשים למצוא את מקומם בתפקיד החדש שיועד להם, מפני שברוב המקרים אין להם דמות גברית משמעותית אשר יוכלו לקחת ממנה דוגמה, שכן בדור של אבותיהם רוב האבות היו אחראים על פרנסת הבית והאמהות היו אחראיות על הטיפול בילדים. כאבות הם נדרשים להיות רכים, רגישים ולהכיל תחושות של בלבול, כאב וחוסר אונים. אלו תכונות שונות בתכלית מאלו שלמדו שמצופות מהם כגברים - להיות אסרטיבים, משימתיים, חזקים והגיוניים. הניגוד בין הדרישות יוצר בלבול.

 

בתוך כל זה מתרחשים שינויים משמעותיים בזוגיות, בין אם מדובר בילד הראשון או בלידתם של ילדים נוספים. בני הזוג נדרשים לשנות את ההרגלים הזוגיים ולהסתגל לחדשים. האישה שעוברת טלטלה רגשית והורמונלית פונה פעמים רבות להתמסרות טוטאלית לילדים והגבר מרגיש לא פעם נזנח, דחוי ומתגעגע לקשר האינטימי והמיני שהיה לו לפני כן. בתווך הזה, מתקשה לעתים בת הזוג לעזור לגבר להתגבר על הקושי שלו.

 

אולי יעניין אותך גם:

- לשים סוף לבכי לפני השינה

- דברים שלמדתי מהבנות שלי

- כשהילד לא מצליח לשלוט בעצמו

 

מה ניתן לעשות?

כדאי להתערב עוד לפני שהסימפטומים שצוינו מופיעים. עוד בזמן ההריון יש להתחיל לאמץ דפוס תקשורת זוגי פתוח ומאפשר, שבו ניתן יהיה להעלות כל דאגה ומחשבה שעולה ולדון בה. כאשר יש מרחב זוגי מאפשר וקשוב, הוא מסייע גם בזמנים קשים יותר עם הגעת הרך הנולד והתמעטות שעות השינה וחיי המין. תיאום ציפיות חשוב עבור שני ההורים ודפוס תקשורת זוגי פתוח יאפשר אותו וינמיך את הלחצים.

 

אחת הציפיות שברוב המקרים אינה מתממשת היא שאחרי הלידה החיים יהיו מאוד דומים למה שהיה קודם, רק עם ילד. למרות שאולי זה עשוי להיראות כמובן מאליו, הורים רבים (ובעיקר אבות) מופתעים ומאוכזבים שאין הדבר כך - הפנאי, הספונטניות, המיניות ושעות השינה אינם חוזרים לקדמותם. האכזבה והציפיה שכך יהיה גורמת לחלק לא קטן מהלחצים והקושי.

 

הסיבה לכך שגברים מופתעים יותר היא שעם תחילת ההריון נשים מתייעצות עם נשים אחרות - אמהות, אחיות חברות, ובנוסף, הן ראו את האמהות שלהן מתפקדות כהורה נוכח. לגברים יש פחות עם מי להתייעץ, מפני שברוב המקרים אבא שלהם היה דמות שדאגה לפרנסה והייתה נוכחת פחות כהורה. התוצאה היא שאין להם עם להתכונן להורות שלהם, ששונה מאוד מזו שהורגלו וראו בבית שבו גדלו. הם ניגשים להורות באופן שונה מזה שהיו ניגשים לראיון עבודה או פרויקט גדול, ואנו ממליצים להתכונן להורות באופן זהה.

 

נשארים בעבודה

כאשר מתחילים להופיע חלק מהסימפטומים שצוינו ומתחילה לעלות תחושה של בדידות, עצב ומועקה לא מוסברים, חשוב לשתף ולדבר על הדברים כמה שיותר מהר. הנטייה פעמים רבות היא לשקוע בעבודה ובשעות נוספות, להתנתק ולחכות שדברים ייעלמו - אך ההיפך בדרך כלל מתרחש. פנייה לבת הזוג, חבר קרוב, אח, רופא, בני משפחה ולעתים מעגלי גברים אשר מיועדים למצבים אלו ממש, יכולים לעזור לצאת ממצב זה.

 

לכתבות נוספות - היכנסו לפייסבוק הורים של ynet

 

התעלמות בדרך כלל מובילה להחרפה. נכון שגברים מעדיפים לפתור דברים בעצמם (למשל, לא אוהבים לבקש הוראות הגעה ממקומיים למרות שהלכו לאיבוד ומתברברים בדרך לאירוע יותר מחצי שעה), אבל זהו מצב חדש ורוב הגברים צריכים לעשות דבר שלא למדו קודם לכן. על כן, פנייה לעזרה ושיתוף עם הסביבה ואף עם גורם מקצועי יכולים להיות הצלה אמיתית.

 

נעם ישראלי, פסיכולוג מטפל זוגי ומשפחתי מוסמך ועינב שפר-יולביץ׳, פסיכולוגית קלינית, מתחילים להעביר קבוצה לזוגות בהורות צעירה.

 

עוד בנושא - עושים סקס כשהתינוק ישן בחדר? צפו בבייבי טוק:

 

 

  

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
לגברים יש פחות עם מי להתייעץ
צילום: shutterstock
מומלצים