שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  קריסת "איציק אברהם": המדינה מנסה לבטל תשלומי התלמידים
  בעקבות חשיפת ynet על ביה"ס לנהיגה שהמשיך לגבות תשלומים מלקוחות אחרי שקרס, משרדי התחבורה, הביטחון והכלכלה נכנסים לתמונה בניסיון לעצור את המשך גביית הכספים. מה אומרים בביה"ס לנהיגה?
  האם תלמידי בית הספר לנהיגה איציק אברהם, שקרס בחודש שעבר, ימצאו פתרון לעניין הכספים ששילמו ולא קיבלו עבורם שיעורים? ל-ynet נודע כי משרדי התחבורה, הביטחון והכלכלה נכנסו לתמונה בניסיון לעצור את המשך גביית הכספים של לקוחות נוספים, ובכלל זה הקפאת השימוש בכספי הפיקדון של חיילים משוחררים.

   

  כפי שפורסם ב-ynet לפני כשבועיים, בית הספר לנהיגה איציק אברהם קרס תחת העומס שנוצר, לטענת בית הספר, בעקבות שביתת הבוחנים, ולקוחות ששילמו כסף עבור שיעורי נהיגה וטסטים חוו המתנה לשיעורי נהיגה שלא מתקיימים ונתקלו בחוסר מענה מצד החברה ובסניפים סגורים.

   

  כעת מתברר שלאחרונה מנסה משרד התחבורה לאתר את הבעלים של רשת בתי הספר, יצחק אברהם, על מנת לסייע ללקוחות במצוקתם. "בית הספר ללימוד נהיגה של איציק אברהם הוא עסק פרטי ואינו חלק ממשרד התחבורה", נמסר ממשרד התחבורה, "למרות זאת, עם היוודע הנושא למשרד התחבורה פעל אגף הרישוי לאתר את הבעלים המקצועיים של בית הספר בניסיון לסייע לתלמידים שנפגעו ככל הניתן".

   

  עוד נודע ל-ynet, שבעקבות חוסר מענה מבית הספר שחוו תלמידי נהיגה שהינם חיילים משוחררים, שמשלמים על השיעורים באמצעות כספי הפיקדון, התערבו משרדי הביטחון והכלכלה על מנת לחסום מבית הספר את המשך מימוש הפיקדונות.

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  דנה שמיאן, חיילת משוחררת, מבין הפונים למשרד הביטחון, פנתה לסניף תל אביב של בית ספר איציק אברהם. "רציתי לשלם, כמו כל החיילים המשוחררים, בכספי הפיקדון. בית הספר איציק אברהם מפרסמים את עצמם בכנסים לחיילים משוחררים של הצבא, ודרך כנס כזה הגעתי אליהם. בכספי הפיקדון ניתן להשתמש למטרות מוגדרות, ואחת מהן היא רישיון נהיגה".

   

  "מיד עם השחרור עוד לא מגיעים כספי הפיקדון, בסך כ-15 אלף שקל, אבל לחשבון נכנס מענק שחרור, אצלי בסך כ-10,000 שקל, וכחיילת משוחררת, זה הסכום הראשון והיחיד בחשבון. עד שייכנסו לי כספי הפיקדון, התבקשתי על ידי בית הספר למסור צ'ק ביטחון, אבל הם חייבו לי אותו בלי ליידע אותי, וזה מכספי המענק שישבו בחשבון. החבילה שעליה שילמתי היא ל-40 שיעורים ושני טסטים, בסך 3,700 שקל".

   

  שמיאן התחילה להיתקל בבעיות כשניסתה לקבל את כספי הפיקדון לצורך שיעורי הנהיגה מבנק הפועלים ומבנק לאומי. כדי לממש את כספי הפיקדון למטרה שנבחרה על ידי המשתחרר יש להציג לבנק העתק רישיון נהיגה בתוקף של מורה הנהיגה, טופס ירוק שמאשר מעבר של מבחן התיאוריה של התלמיד ואישור אופטומטריסט וחשבונית מס מקורית עבור השיעורים כולל חתימת בית הספר.

   

  התשלום מהפיקדון אמור להתבצע לאחר ביצוע השיעורים בפועל

  חשבונית המס אמורה לכלול פירוט מספר השיעורים שבוצעו בפועל עד להגשת החשבוניות ועלותם, כך שלפי הנהלים, התשלום לבית הספר לנהיגה מהפיקדון אמור להתבצע לאחר ביצוע השיעורים בפועל.

   

  "היה קושי להוציא את כספי הפיקדון לבית הספר לנהיגה בבנק הפועלים ובבנק לאומי", אומרת שמיאן, "כי נטען שהטפסים שבית הספר נתן לי לא היו כל כך תקיניים. חשבונית המס לא היתה כתובה נכון – היה צריך להופיע פירוט של השיעורים, התאריכים, והעלות של כל אחד, שום דבר לא היה מפורט. שם המורה שנכתב שם לא היה המורה שלי."

   

  שמיאן ממשיכה ואומרת כי "אחרי כמה זמן שראיתי שלא חוזרים אליי בעניין הפיקדון, רציתי לבטל. כבר לקחתי 16 שיעורים, ורציתי את הכסף על היתר, אבל בבית הספר ביקשו 25% דמי ביטול, וזה אחרי שכבר חייבו לי את כל הסכום. בינתיים בנק הפועלים כבר אישר לי את הפיקדון והפקידה באיציק אברהם אמרה שאם אתן את כספי הפיקדון יחזירו לי את כל הסכום, אבל לא רציתי שייצא שאשלם כפול. בינתיים לא שמעתי מהם שביטלו לי לבקשתי".

   

  כנרת כהן, חיילת משוחררת, פנתה גם היא לסניף תל אביב לאחר שראתה דוכן של בית הספר בכנס משתחררים והחליטה לממש את הפיקדון לצורך רישיון נהיגה. היא רכשה חבילת שיעורים עם שלושה טסטים בסך 3,700 שקל. כהן שילמה את החבילה, לדבריה, מכספי הפיקדון באמצעות צ'ק שניתן לה למטרה זו מבנק הפועלים.

  חשבונית התשלום של כנרת כהן (כנרת כהן) (כנרת כהן)
  חשבונית התשלום של כנרת כהן(כנרת כהן)

   

  "לא זז כלום, התחילו לבטל לי שיעורים"

  לאחר שכהן לקחה חמישה שיעורים היא הבחינה פתאום שהחברה החלה להתנער ממנה: "לא זז כלום, התחילו לבטל לי שיעורים", היא אומרת, "אמרו לי שיש פנצ'ר ושיש בלגן. ביקשתי לבטל את השיעורים ולצאת משם והפקידה אמרה לי שאי אפשר לצאת ושיש דמי ביטול. אבא שלי הגיע לצעוק והיא הסכימה לבטל אבל אמרה שייקח 30 יום עד שהביטול ייכנס לתוקף, ובינתיים הפיקדון שלי אצל איציק אברהם וגם הטופס הירוק".

   

  ארי סגל, לקוח נוסף, אמנם קיבל את הטופס הירוק ואת כספו בחזרה, אבל מספר שבמשרד הרישוי היה כאוס גדול שבו תלמידים מחו על כך שלא קיבלו את הכספים ואת הטופס הירוק בחזרה. כמו כן, הוא מספר שעסקים שכנים לסניף פתח תקווה של בית הספר סיפרו כי הבעלים של בית הספר, יצחק אברהם, עזב בסוף השבוע האחרון את הארץ.

   

  כזכור, לפני כשנתיים נעצר אברהם בחשד להעלמת הכנסות. כתב אישום הוגש נגדו לבית משפט השלום בנצרת בחודש מאי בגין העלמת הכנסות בסך 22 מיליון שקל ולבקשת הסניגור, דחה בית המשפט את הדיון בהקראת כתב האישום לחודש אוקטובר.

   (כנרת כהן) (כנרת כהן)
  (כנרת כהן)

  לדברי פרקליטות מחוז צפון, היות שלא מדובר בתיק מעצר נגד אברהם, לא קיים נגדו צו עיכוב יציאה מהארץ, ומאחר שהוא מתחייב להגיע להקראת כתב האישום באוקטובר, אין מניעה שייצא מן הארץ.

   

  על רקע פניות של חיילים בנושא כספי הפיקדון פנה משרד הביטחון למשרד הכלכלה והאחרון הקפיא את המשך השימוש של בית הספר בכספי הפיקדון. מהקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים במשרד הביטחון נמסר ל-ynet: "הקרן והיחידה העבירו באופן מיידי את המידע אודות הבעיות שבהן נתקלים חיילים משוחררים הלומדים נהיגה בבית ספר איציק אברהם, לידיעת משרד הכלכלה, המעניק לבית הספר את אישור ההכרה ללימודי נהיגה על רכב משא".

   

  משרד הכלכלה החליט להקפיא את האישור שניתן לבית הספר

  "בעקבות פנייתנו, החליט משרד הכלכלה להקפיא את האישור שניתן לבית הספר עד לקבלת מידע אודות מצבו. הקפאה זו מונעת אפשרות של המשך מימושי פיקדונות לנהיגה על רכב משא בבית הספר. יודגש, כי התשלום לבית הספר לנהיגה מכספי הפיקדון מתבצע אך ורק לאחר ביצוע כל השיעורים בפועל. כלומר לא ייתכן מצב שבו כספי הפיקדון הועברו לבית הספר בגין שיעורי נהיגה שלא בוצעו".

   

  במשרד הכלכלה מסרו כי "בעקבות תלונות שהתקבלו במשרד הכלכלה מתלמידים הלומדים בבית הספר לנהיגה, הנוגעות לעמידה בהתחייבויות כלפיהם ואופן הלימודים, ובמקביל פניית בית הספר לשנות את שמו תוך יצירת חברה חדשה בחודש מאי - פתח המשרד בבדיקה תוך הקפאת ההכרה בקורס נהיגת משא כבד, עליו מפקח המשרד. הנושא דווח למשרד הביטחון וכשיושלם הבירור, לרבות בקרה כי לא יפגעו התלמידים, יוחלט נושא חידוש ההכרה".

   

  איציק אברהם: "קריסתו של בית הספר נבעה מנסיבות אובייקטיביות"

  עו"ד פז גולדהורן, המייצג את איציק אברהם, אמר בתגובה כי "קריסתו של בית ספר איציק אברהם נבעה מנסיבות אובייקטיביות וכל המדינה יודעת שהיתה שביתה ארוכה של בוחני הטסטים בישראל. רשת איציק אברהם הפעילה הרבה נותני שירות במרווחי רווח נמוכים על מנת להעניק שירות וכתוצאה מהשבתת המערכת במשך שלושה חודשים נקלעה הרשת ואיציק אברהם באופן אישי לבעיה תזרימית מאוד קשה, שהביאה הלכה למעשה למצב שבו העסק לא יכול היה לעמוד בהתחייבויות השוטפות שלו, וכתוצאה בין השאר גם לפרסומים שלא היטיבו עם הרשת וחטאו לאמת".

   

  גולדהורן ממשיך ואומר כי "בנסיבות הללו נוצר מצב שהרשת לא יכלה להמשיך לפעול ולא יכלה להמשיך לשלם לספקים שלה, ואיציק אברהם בעצמו ספג מפלה אישית קשה מאוד, שכן הוא היה הרוח החיה מאחורי בית הספר והסתבכות הרשת מלמדת על הסתבכות אישית של איציק בעצמו. בשלב זה מנסים ברשת לאסוף את השברים ולראות מול מה אנחנו מתמודדים ולפתור את הבעיות בצורה הטובה ביותר.

   

  "איציק אברהם לא ברח מאף אחד ואנחנו בשלב זה מנסים לבחון את היקף הנזק שנגרם כתוצאה מסיבות אובייקטיביות שלא קשורות לניהול הרשת, אלא מהשבתה כללית של המערכת, כאמור, במשך שלושה חודשים. הרשת הפעילה מספר רב של סניפים ומורים ואופרציה מאוד מורכבת מתוך רצון לתת שירות מיטיב עם כל הלקוחות. הנזק הזה הוא בלתי הפיך והרשת קרסה".

   

  באשר לטענה שאברהם עזב את הארץ, משיב עורך הדין כי "איציק לא ברח מאף אחד והוא מתמודד עם בעיותיו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  מומלצים