שתף קטע נבחר

ארדואן: "המרד - מתנה מאלוהים. נטהר את הצבא"

ביום שאחרי ממשיכה טורקיה בגל מעצרים של המעורבים בניסיון ההפיכה שכשל, והנשיא ארדואן מבהיר שזו רק ההתחלה. בינתיים סגרה טורקיה את בסיס חיל האוויר שמשמש את ארה"ב לתקיפות נגד דאעש, במה שנראה כאמצעי לחץ אחרי הדרישה להסגיר את איש הדת שנאשם בתכנון ניסיון ההפיכה. תומכי ארדואן יצאו לרחובות, עיתונאים הותקפו באנקרה

ביום שאחרי ניסיון ההפיכה ממשיכה טורקיה לנקוט צעדים נגד המעורבים בה. בצהריים נעצרו עשרה חברים במערכת בתי המשפט המנהליים שחשודים במעורבות בניסיון ההפיכה, לאחר ש-2,745 שופטים כבר הודחו מתפקידם. נגד 140 חברים במערכת בתי הדין לערעורים הוצאו צווי מעצר. הערב נעצר שופט מבית המשפט העליון על מעורבתו בפעילות.

 

הנשיא ארדואן וממשלתו מאשימים את מתכנני ההפיכה בניסיון להתנקש בחייו כשהיה בחופשה במרמריס. "הם הפציצו מקומות שהייתי בהם מיד אחרי שהלכתי. הם כנראה חשבו שאני עדיין שם", אמר. עם שובו לאיסטנבול, לקול תשואות תומכיו, אמר על מתכנני ההפיכה: "הם ישלמו על הבגידה הזו מחיר כבד. ההתקוממות הזו היא מתנה מאלוהים בגלל שזו סיבה לטהר את הצבא שלנו".

חיילים עצורים (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
חיילים עצורים(צילום: gettyimages)
 

תמונה שפורסמה ברשת בטורקיה, שבה לכאורה נראים חיילים שמוחזקים במעצר ()
תמונה שפורסמה ברשת בטורקיה, שבה לכאורה נראים חיילים שמוחזקים במעצר

לפי הדיווחים 2,840 אנשי צבא נעצרו עד כה במהלך ניסיון ההפיכה. לפנות ערב נעצר גנרל אדם חודוטי, מפקד הארמיה השנייה של טורקיה - איש הצבא הבכיר ביותר שנעצר עד כה. הרמטכ"ל, אומיט דונדאר, אמר כי 104 "מתכנני הפיכה" נהרגו. הממשלה מסרה כי מניין האזרחים ואנשי כוחות הביטחון שנהרגו עומד על 161.

 

סוכנות הידיעות הממלכתית "אנטוליה" דיווחה אחר הצהריים כי חמש אוניות קרב שיצאו מנמל צבאי בצפון המדינה במהלך ניסיון ההפיכה חזרו לבסיס. שר החוץ, מלבוט צ'בוסלו, אמר כי שמונת החיילים שנמלטו ליוון במטרה לקבל מקלט "יוחזרו לטורקיה בהקדם האפשרי". יוון עצרה אותם אחרי שנחתו בעיר אלכסנדרופוליס.

 


ארדואן היום באיסטנבול (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ארדואן היום באיסטנבול(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

דיון החירום בפרלמנט הטורקי (צילום: EPA) (צילום: EPA)
דיון החירום בפרלמנט הטורקי(צילום: EPA)

עיתונאים מותקפים היום בהפגנת תמיכה בארדואן באנקרה (צילום: AP) (צילום: AP)
עיתונאים מותקפים היום בהפגנת תמיכה בארדואן באנקרה(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

טורקיה דורשת מארה"ב את הסגרתו פתהוללה גולן, שלטענתה עומד מאחורי ניסיון ההפיכה. אחר הצהריים היא השביתה את בסיס חיל האוויר שמשמש את הצבא האמריקני באזור. גורם ביטחוני בארה"ב אמר ל-CNN כי בסיס חיל האוויר באינג'ירליק, שממנו יוצאים בשנתיים האחרונות מטוסי ארה"ב והקואליציה לתקיפות נגד דאעש בסוריה ובעיראק, הושבת.

 

לדברי הגורם, וגורמים ביטחוניים אחרים, המרחב האווירי באזור הבסיס נסגר והבסיס נותק מחשמל. הגישה לבסיס והיציאה ממנו נחסמו. גורם אמריקני הודיע כי בעקבות סגירת המרחב האווירי הופסקו התקיפות של ארה"ב נגד דאעש באזור.

 

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי אמר מוקדם יותר כי ארה"ב אמנם מזמינה את טורקיה לחלוק ראיות לכך שמאחורי ניסיון ההפיכה עומד פתהוללה גולן, איש הדת הגולה שחי בארה"ב, אך ארה"ב לא קיבלה מטורקיה שום בקשת הסגרה. בצהריים אמר ראש ממשלת טורקיה, בינאלי יילדרים, כי כל מדינה שתעמוד לצדו תהיה במלחמה עם טורקיה.

 

גולן הודיע היום כי הוא מגנה בחריפות את ניסיון ההפיכה בטורקיה. "ממשלות צריכות לקום דרך בחירות חופשיות והוגנות, לא בכוח. כמי שסבל תחת הפיכות צבאיות רבות, זה מעליב שמאשימים אותי בכל קשר לניסיון ההפיכה הזה", אמר גולן.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

מתאספים מחוץ לבניין הפרלמנט (צילום: AP) (צילום: AP)
מתאספים מחוץ לבניין הפרלמנט(צילום: AP)
 

בצהריים קיבלו המוני אזרחים טורקים מסרונים בטלפונים שעליהם חתום הנשיא ארדואן, ושבהם הוא קורא להם לקום ולהתייצב לצד הדמוקרטיה והשלום ולצאת לרחובות להפגין נגד אנשי ההפיכה. תומכיו יצאו להפגין באיסטנבול ובאנקרה, שם הותקפו עיתונאים. בשנים האחרונות מנהל ארדואן מאבק בתקשורת החילונית בטורקיה, ועיתונאים רבים שמזוהים עם מתנגדי שלטונו נעצרים.

 

מאות מפגינים עם דגלי טורקיה התאספו מחוץ לבניין הפרלמנט וקראו בגנות ההפיכה שכשלה. בבניין הפרלמנט, שחלק ממנו הופצץ אמש, התכנסו חברי הפרלמנט לדיון חירום. בצעד חסר תקדים באחדותו צפויות ארבע המפלגות שמיוצגות בפרלמנט לפרסם הודעת גינוי משותפת של ניסיון ההפיכה. ראש מפלגת העם הרפובליקנית (CHP), המפלגה הגדולה באופוזיציה, גינה את ניסיון ההפיכה ואמר כי על המפלגות להתאחד במטרה לשמור על הדמוקרטיה. כמאל קיליצ'דראולו, ראש המפלגה הרפובליקנית והחילונית, אמר את הדברים בדיון בפרלמנט.

 

הדיון יוצא הדופן החל בדקת דומייה לקורבנות ניסיון ההפיכה. ראש הממשלה יילדרים אמר לאחר מכן כי "מתכנני ההפיכה הם לא חיילים אלא טרוריסטים שהפציצו הלילה את הפרלמנט". בהמשך דבריו אמר כי יום שישי, ה-15 ביולי, ייזכר כ"פסטיבל הדמוקרטיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים