שתף קטע נבחר

נמנע פיגוע בירושלים: מחבל נעצר לפני שפוצץ כמה מטעני צינור ברכבת הקלה

מאבטחי הרכבת הקלה בירושלים הצליחו למנוע פיגוע גדול כאשר תפסו מחבל פלסטיני בן 20 עם תיק ובו כמה מטעני צינור. הצעיר עורר את חשדם, והם תשאלו אותו ובמקביל הזעיקו את המשטרה. פעילות הרכבת הופסקה למשך שעה. תיעוד: כך עצרו המאבטחים את המחבל

 

 

 

פיגוע גדול נמנע ברכבת הקלה בירושלים: מחבל פלסטיני בן 20 מהשטחים התכוון לפוצץ הבוקר (יום א') כמה מטעני צינור ברכבת הקלה ברחוב יפו. הוא נעצר בידי מאבטחים שחשדו בו, ולאחר תשאול - הבינו שבתיקו של המחבל יש מטענים. הם הזעיקו את המשטרה, והוא נלקח לחקירה. 

 

 

המחבל נעצר (צילום: מדברים תקשורת) (צילום: מדברים תקשורת)
המחבל נעצר(צילום: מדברים תקשורת)

האזור נחסם לתנועה  (צילום: TPS) (צילום: TPS)
האזור נחסם לתנועה (צילום: TPS)

חבלנים טיפלו במטענים ופעלו לנטרל אותם. תנועת הרכבת הקלה הופסקה בחלקים מסוימים של התוואי ונחסמו רחובות סמוכים. כעבור שעה קלה שבה הרכבת לפעול כסדרה.

 

חקירת האירוע העלתה כי מאבטח דרוזי דובר ערבית הוא שזיהה את החשוד, וקרא לו לעצור. הוא החל לשוחח איתו בערבית. החשוד הניח את התיק בצד, ובזמן שהמאבטח בדק את החשוד מאבטח אחר בדק את התיק, הרים אותו והבחין שהוא במשקל כבד. בשלב זה נסגרה הזירה והוקפצו חבלנים. אז גם הבינו כי הוא התכוון לעלות לרכבת ולבצע פיגוע.

 

דובר משטרת ירושלים, דורון בן אמו, מסר כי "המחבל עורר את חשדו של המאבטח בהתנהגות שלו. הוא ביקש ממנו לפתוח תיק וראה חוטים מבצבצים. ערנות גבוהה מאוד וראויה לציון של המאבטח מנעה את עלייתו של המחבל לרכבת. 

 

"זהו אכן פיגוע שנמנע. ללא ספק הערנות של המאבטח, מהירות השוטרים שהגיעו תוך דקות, מנעו פיגוע גדול". עוד אמר כי "אין ספק שהתיק הזה היה בדרכו לפיגוע ברכבת, הוא המתין לרכבת, לא מן הנמנע שזה היה אמור להיות שם".

 

בנוגע להתרעות בדבר פיגועים בגזרה, אמר בן אמו: "לא הייתה לנו התרעה קונקרטית לגבי האירוע הזה, אבל על רקע ההתרעות אנחנו בהיערכות גדולה, ולראיה ההגעה המהירה של הכוחות. זה פועל יוצא של ההיערכות המבצעית שלנו".

 

"זה נס, חשבתי שאני מחכה לבום"

סין משה, עד ראייה להתרחשות, סיפר לאולפן ynet: "המאבטח בדק אותו והתיק עמד לידי. הוא פתח את הרוכסן ואז ראינו מטען חבלה. הוא צרח, 'מטען מטען'. נכנסתי לחנות, צרחתי כמו משוגע לברוח. הוא דרך את הנשק ואמר לערבי, 'אם אתה זז אני יורה בך'. לא ידענו מה לעשות. ראיתי את המטען, לא ידעתי אם לברוח או להיכנס לחנות, להגיד לאנשים לברוח, המאבטח גם לא ידע בדיוק מה לעשות, אם לברוח או לעצור את המחבל, השכיב אותו על הרצפה".

 

מאבטחי הרכבת הקלה (צילום: רועי ינובסקי) (צילום: רועי ינובסקי)
מאבטחי הרכבת הקלה(צילום: רועי ינובסקי)
 

לדבריו, המאבטח והחשוד שוחחו בערבית. "אני עובד פה ורואה הרבה בדיקות שגרתיות, ראיתי שהמאבטח קצת יותר לחוץ, הם דיברו בערבית ולא כל כך הבנתי, אבל ראיתי שזה רציני, לכן הוא אמר לי להרחיק את התיק. אחרי שפתחנו את התיק נהייתי לבן, ראיתי את המטען והתחלתי לרוץ כמו משוגע. זה נס, ראיתי את עצמי מת, אמרתי לחבר'ה בחנות לברוח, חשבתי שאני מחכה לבום".

 

עובר אורח נוסף, שמעון רקסלמן, סיפר: "המחבל מאחורי, המאבטח בדק אותו ואחרי זה ירד לבדוק לו את התיק, ראה את הפצצה. הוא בדק את המחבל, הפשיט אותו ואזק אותו".

 

מפקד מחוז ירושלים, ניצב יורם הלוי, אמר לאחר סיכול הפיגוע: "אין ספק שנמנע פה אסון. אנחנו נמצאים בשבוע די רגיש. אבל שום דבר לא חריג, אנחנו ערוכים בכל המתווים, בכל האפשרויות. זה סוג של מתווה די ידוע שמחבל מגיע עם מטען ומתכוון להניח אותו בכל מקום". הוא דיווח כי בתיק נמצאו גם סכינים, "ולכן כנראה האירוע היה מתמשך. אם זה השלכת מטען ולאחר מכן המשך ירי או המשך דקירות. זו בפירוש מניעה של אירוע מאוד משמעותי בבוקר הזה".  הוא הצטרף לדבריו של בן אמו והוסיף: "אנחנו תחת התרעה כוללת ולוקחים בחשבון שבכל רגע נתון, בכל מקום, בכל זמן, יש כאלה שנמצאים כבר בסביבה, אם שיושבים עכשיו ורוקחים תוכנית לפגוע, ולהרוג ולפצוע. אנחנו יודעים שהתוכניות האלה מבוצעות ברגע זה ולכן אנחנו נערכים. לא צריך התרעות מיוחדות".

 

בסוף השבוע נמנע פיגוע בכניסה למחנה הפליטים שועפט. פלסטיני שזוהה כשהוא אוחז בסכין ומתקרב לעבר כוח מג"ב נורה בכניסה למחסום של המחנה. לפי הודעת המשטרה, תוך כדי מעצרו החלו להתקרב פלסטינים נוספים למקום, כדי לנסות לשבש ולסכל את פעולת הכוח. בהודעה נמסר כי אחד מהם זוהה על ידי השוטרים והלוחמים כשהוא מתקרב לכוח ואוחז בסכין. הוא נורה, נפצע ונלקח לטיפול במעבר על ידי צוותי מד"א, ובהמשך נלקח לחקירה.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מדברים תקשורת
המחבל בזירה
צילום: מדברים תקשורת
מומלצים