שתף קטע נבחר

מתעשר עוד: קיבוץ מענית מוכר את המפעל

קרן פימי צפויה לרכוש את מפעל גלעם הוותיק, שמייצר ממתיקים טבעיים ועמילן לתעשיות המזון בארץ ובחו"ל. הקיבוץ צפוי לקבל 200 מיליון שקל

קיבוץ מענית, מהקיבוצים העשירים בארץ, נמצא במו"מ מתקדם עם קרן פימי בראשות ישי דוידי, למכירת מלוא אחזקותיו (70%)‬ במפעל הוותיק גלעם. חומרי הגלם שיוצאים ממפעליה של גלעם משמשים בסיס לחלק ניכר מתוצרי תעשיית המזון המקומית והעולמית.

 

עם לקוחותיה נמנות יצרניות המשקאות הגדולות בעולם, כגון פפסיקו. המפעל שנמצא בקיבוץ מייצר פרקטוזה (ממתיק טבעי), גלוקוזה ועמילן לתעשיית המזון בארץ ובחו"ל. הצרכנים הוותיקים בוודאי זוכרים את הקורנפלור של גלעם, ששימש בסיס לדייסות ולפודינג.

 

גם קרן בראשית בראשות מני וסרמן, המחזיקה ‭30%-ב‬ ממניות גלעם, מוכרת את חלקה, לאחר 6 שנות השקעה. שווי גלעם לצורך המכירה עומד על ‭300-כ‬ מיליון שקל. אם תושלם העסקה כמצופה ישלשל הקיבוץ לכיסו ‭200-כ‬ מיליון שקל.

 (צילום: עמית מגל) (צילום: עמית מגל)
(צילום: עמית מגל)
 

המפעל, שמעסיק 230 עובדים, הוקם יחד עם הקיבוץ עצמו לפני 76 שנה, בשנת 1940, והפך למקור הפרנסה העיקרי שלו ולמקור העושר של 180 החברים. מענית וגלעם עלו לכותרות לפני 3 שנים בעקבות הנפקה מוצלחת של סטארט-אפ ביוטכנולוגי בשם אנזימוטק המפתח תוספי מזון. הקיבוץ, באמצעות גלעם, השקיע בו מיליוני דולרים בודדים כשרק הוקם והפך לבעל המניות הגדול בו. אנזימוטק הוקמה בחממת ניות ליד נצרת-עילית על ידי היזם ד"ר בשיר סובחי ועוסקת בתוספי מזון פעילים לתעשיית התרופות.

 

‭2013-ב‬ הונפקה אנזימוטק בניו-יורק וזכתה להצלחה גדולה: אחזקות הקיבוץ לאחר ההנפקה (31.3%) הגיעו לשווי של 112 מיליון דולר (‭400-כ‬ מיליון שקל), ובמקביל מכר הקיבוץ מניות בשווי 160 מיליון שקל שנכנסו לקופתו. מאז, המניה שבשיאה עמדה על 28 דולר ליחידה ירדה לשווי של ‭8.5‬ דולרים למניה, ועימה ירד שווי אחזקות הקיבוץ.

 

העסקה עם פימי אינה כוללת את חלקו של גלעם באנזימוטק. מחזור מכירותיה השנתי של החברה עומד על כ‭450-‬ מיליון שקל (50% ליצוא). לפני יותר משנה ורבע מונה ליעד כהן, לשעבר מנכ"ל תנובה, למנכ"ל גלעם.

 

פימי, קרן ההשקעות הפרטית הגדולה בארץ, מתמחה ברכישת מפעלים ובהשבחתם. היא ידועה כבעלת תשואה שיא למשקיעיה. העסקה האחרונה שביצעה פימי הייתה רכישת מנועי בית שמש מכלל תעשיות, ‭130-ב‬ מיליון שקל.

 

הידיעה פורסמה הבוקר במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית מגל
מפעל גלעם
צילום: עמית מגל
ישי דוידי
מומלצים