שתף קטע נבחר

חשש: תיק הדגל נגד ארגון מוסלי בדרך לקריסה

הפרשה שמרעידה את העולם התחתון תביא אולי למשטרה שורה של פענוחי רצח, אבל מסתמן כי בתיק נגד ארגון מוסלי צפויה מבוכה. במסגרת החקירה החדשה נעצרו חשודים אחרים בחשד לרצח העבריין בר כהן בבת ים ב-2012, שבגינו מואשמים אנשי מוסלי. השופט הורה לבחון חלופות מעצר לאנשי מוסלי

 

 

לפני שנה וחצי התהדרה המשטרה כי הצליחה "לפרק" את ארגון מוסלי מחייליו כשהגישה כתבי אישום נגד שמונה אנשים המזוהים עם פעילות הארגון בחשד לשלושה מקרי רצח: הרצח של בר כהן בשנת 2012 והרצח של אוהד פרנקו ודניאל סמארה ז"ל חודש מאוחר יותר. כל השמונה הופללו על ידי עד מדינה מתוך הארגון שמסר לחוקרים עדות מסודרת. אלא שלמרות כתב אישום שהוגש נגד שניים, אביאל וואהל וליאור גרינברג, באשמת רצח בר כהן, המשטרה חוקרת בימים אלה חשודים אחרים בביצוע המעשה וגם שם מתסמכת המשטרה על עדות עד מדינה.

 

היום (ג') בדיון בעניינם של הנאשמים הורה השופט בני שגיא לבחון חלופות מעצר לכל החשודים כולל לוואהל, יד ימינו של שי מוסלי. כעת מותר לפרסום כי במסגרת פרשת 1131 חוקרת המשטרה חשד, שבעקבותיו עצרה המשטרה חשודים חדשים המעורבים ברצח בר כהן. הפרקליטה קלאודיה בילנקה בדיון אמרה כי חל כרסום בראיות נגד הנאשמים ברצח, אך לא משמעותי. היא גם ציינה כי התיק לא נשען רק על עד המדינה בפרשה. הפרקליטה אישרה כי בפרשה 1131 חוקרים גם את רצח כהן.

זירות הרצח של אוהד פרנקו, דניאל סמארה ובר כהן (צילום: ירון ברנר, עפר עמרם) (צילום: ירון ברנר, עפר עמרם)
זירות הרצח של אוהד פרנקו, דניאל סמארה ובר כהן(צילום: ירון ברנר, עפר עמרם)

זהו הרצח החמישי שנחשף כעת במסגרת הפרשה הגדולה. הרצח הזה נטען על-ידי המשטרה כתיק מפוענח, ואף הוגשו בו כתבי אישום נגד וואהל וגרינברג. עד כה פעלה המשטרה בפרשת 1131 במידור, והציגה חשדות רק כלפי ארבעה מקרי רצח: ג'ורדן אזולאי, מור אלגרבלי, משה נחייסי, ומשה מזרחי. כבר לפני כמה שבועות נעצר המשפט של נאשמי ארגון מוסלי, אבל במשטרה ובפרקליטות הטילו חיסיון.

 

כעת אפשר לומר כי עד המדינה, שככל הנראה נמצא בידיהם של חוקרי היאחב"ל, מסר עדות מפלילה נגד חשודים אחרים בפרשת רצח בר כהן. על פי החשד, כהן נרצח ככל הנראה בתרגיל "כיפה אדומה" שבוצע על ידי אנשים שמכירים אותו וקשורים לסכסוכים הפנימיים של ארגון אברג'יל וללא קשר לארגון מוסלי.

 

כבר תקופה ארוכה שבמשטרה לא מרגישים בנוח עם עדותו של עד המדינה בסיפור הרצח של בר כהן, וקולות בתוך המשטרה עלו וטענו כי ייתכן ששני הנאשמים וואהל וגרינברג בכלל לא קשורים לסיפור. מה גם שעדותו של עד המדינה החדש חזקה הרבה יותר בנוגע לרצח, והוא מצביע על חשודים אחרים לגמרי שביצעו אותו במסגרת סכסכוך פנימי בארגון אברג'יל. "אנחנו מחפשים את האמת ולא משנה מה יקרה עכשיו", אמר גורם בכיר המקורב לחקירה. "גם אם זה אומר שנשחרר את הנאשמים בתיק אבל נביא אחרים לדין".

 

עורכי הדין של הנאשמים, משה שרמן, ירום הלוי, שחר חצרוני, תמיר סננס, משה יוחאי, אורית בראל והלנה אפריאט, הכחישו לכל אורך הדרך את האישומים נגד מרשיהם וטענו שהפרקליטות מסתמכת על עד מדינה בעייתי. שרמן אמר לשופט: "אני המום. הראיות לכאורה הן אפס, אולי מדרג נמוך".

 

בשבוע שעבר בוטל שלב ההוכחות בתיק של בר כהן לאחר שהפרקליטות ביקשה לדחות את הדיונים בתיק בעקבות מידע בפרשה 1131. תיק מוסלי נחשב תיק דגל עבור המשטרה והפרקליטות והוא כולל שלושה מקרי רצח במסגרת המאבקים בעולם התחתון, ניסיון חיסול של העבריין מוטי חסין ועבירות רבות נוספות. עם זאת, העצורים שיושבים במעצר כבר תקופה ארוכה טענו כל העת כי אין להם קשר לאישומים, ואף טענו כי עד המדינה בתיק העליל עליהם. התיק עלה לכותרות גם עקב חיסולו של אבנר מאיו, עד במשפט בתיק השנה, שנהרג בפיצוץ רכב בתל אביב בפרשת רצח שטרם פוענחה.

 

במאי 2011 הוגש כתב אישום חמור בפרשה על ידי פרקליטות מחוז תל אביב (פלילי) נגד אביאל וואהל (37), ליאור גרינברג (42), עמרם כהן (59), ניר דבח (33), אלון מימון (32), שי אשולי (37), רועי אשולי (31) ויעקב יום טוב (32), הכולל את העבירות האלה (כל אחד על פי חלקו בכתב האישום): רצח בר כהן ז"ל, רצח אוהד פרנקו ודניאל סמארה ז"ל, ושורת עבירות חמורות נוספות. כתב האישום הוגש לאחר חקירה מאומצת וממושכת של ימ"ר ת"א וימ"ר מרכז.

 

מי שאיננו נאשם אך מוזכר באישום שוב ושוב הוא שי מוסלי, השוהה זה תקופה ארוכה בחו"ל. לפי האישום, החל מספטמבר 2011 הנחה מוסלי את מרבית הנאשמים הכפופים לו, כיוון את פעילויותיהם ופיקח עליהם, במישרין ובעקיפין. וואהל היה איש סודו ויד ימינו והוא סייע לו.

 

בעקבות רצח שהתרחש ב-9.10.11, שבו נורה למוות אבי דוד שהיה מקורב למוסלי ולנאשמים, התעורר חשדם כי מוטי חסין ושלומי ניאמנצ'יק אחראים לרצח דוד. בעקבות כך, קשרו הנאשמים ומוסלי קשר לגרום למותם של מוטי חסין ושל נאמניו.

אבנר מאיו, העד נגד מוסלי שחוסל במרס השנה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
אבנר מאיו, העד נגד מוסלי שחוסל במרס השנה(צילום: עידו ארז)
 

עורכי הדין משה יוחאי, שחר חצרוני, משה שרמן ותמיר סננס (צילום: מוטי קמחי, יריב כץ) (צילום: מוטי קמחי, יריב כץ)
עורכי הדין משה יוחאי, שחר חצרוני, משה שרמן ותמיר סננס(צילום: מוטי קמחי, יריב כץ)

על פי האישום הראשון, וואהל וגרינברג קשרו קשר יחד עם מוסלי לרצוח את בר כהן, אשר זוהה על ידי הנאשמים כמי שנמנה עם חבורת מוטי חסין. במסגרת הקשר הצטייד גרינברג באקדח ובאפוד מגן. בלילה שבין 29.1.12 ל-30.1.12, בגינה בבת ים,

על דעתו של וואהל, ירו גרינברג ואדם אחר בתיאום עמם מספר רב של קליעים במנוח וגרמו למותו. בתמורה לחלקו של גרינברג בביצוע הרצח, ימים אחדים לאחר ביצוע הרצח שילמו לו וואהל ומוסלי כ-50 אלף דולר.

 

על פי האישום השני קשרו וואהל, כהן, דבח, מימון ורועי אשולי יחד עם מוסלי ואחרים קשר לגרום למותם של אוהד פרנקו ודניאל סמארה. דבח הדביק מכשיר עיקוב לרכב שכור אשר היה בשימושם של הקורבנות, והנאשמים ביצעו פעולות מעקב אחר הרכב השכור במשך כמה שבועות לפני ביצוע הרצח. ב-20.2.12 הגיעו כהן ואחרים ברכב גנוב, רעולי פנים ומצוידים בשני אקדחים גנובים, לבניין שבו התגורר סמארה. וואהל והאחרים ארבו לפרנקו ולסמארה בשעה שהשניים הגיעו לבניין. לאחר מכן ירו כהן והאחרים בשניים מספר רב של קליעים מטווח קרוב וגרמו למותם.

 

על פי האישום השלישי, קשרו וואהל, מימון ושי אשולי קשר לרצוח את מוטי חסין. אך תוכנית זו לא יצאה אל הפועל בסופו של דבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
זירת הרצח של בר כהן בבת-ים
צילום: עופר עמרם
מומלצים