שתף קטע נבחר

לזכר 400 אלף יהודים: יום זיכרון ראשון לשואת יהודי רומניה

שנים אחרי שאפלו ברומניה עצמה הכירו בצורך להנציח את נרצחי השואה, מציינים לראשונה גם בישראל, את שואה יהודי רומניה בטקס מיוחד, שעתיד להפוך למסורת שנתית. למעלה מ-400 אלף מיהודי המדינה נרצחו במהלך מלחמת העולם השנייה, אבל סיפורם נדחק לשוליים במשך שבעה עשורים. עד היום

 

 

למעלה מ-400 אלף יהודים יוצאי רומניה נרצחו במהלך מלחמת העולם השנייה, אבל סיפורם נדחק לשוליים במשך שבעה עשורים. היום (ג') לראשונה, תציין מדינת ישראל באופן רשמי את שואת יהודי רומניה בטקס מיוחד, שעתיד להפוך למסורת שנתית. זה קורה, אגב, שנים אחרי שברומניה עצמה הכירו בצורך ביום הנצחה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

"במשך שנים לא הייתה כל התייחסות לשואת יהודי רומניה", מספרת איריס לקנר, מפיקת האירוע. "אפילו שהיחסים בין ישראל לרומניה היו תקינים, התכחש המשטר הקומוניסטי - ואמר שלא הייתה שואה ברומניה. הנתונים החלו להיחשף רק אחרי פתיחת הארכיונים, ולכן גם בישראל לא התייחסו לזה".

 

קראו עוד בערוץ היהדות  

 

בשנת 2003 לאחר שנשיא רומניה דאז, יון איליאסקו, הצהיר כי ברומניה לא הייתה שואה, הוקמה במדינה ועדה על שם אלי ויזל שחקרה את השואה. כתוצאה ממסקנותיה ומהנתונים שהחלו להיחשף, נקבע יום הנצחה ברומניה לזכר שואת יהדות רומניה.

 

"כאשר מתייחסים לשואה, בדרך כלל מדברים על פולין ואושוויץ", אומרת לקנר. "מסיבות שונות פחות היה פוקוס על שואת יהדות רומניה, שהיא סיפור מדהים כשלעצמו. רומניה וקרואטיה שהיו בעלות בריתה של גרמניה הנאצית, היו שתי המדינות היחידות שהחליטו לעשות שואה משל עצמן".

 

הרומנים עשו את העבודה לבד

כ-800 אלף יהודים חיו ברומניה רבתי של לפני השואה, כמחציתם הושמדו. "זו הייתה הקהילה השלישית בגודלה באירופה, ומדובר במספרים גדולים מאוד", אומרת לקנר.

 

"שלוש סיבות עיקריות היו להחלטה הרומנית להשמיד את היהודים: האנטישמיות ברומניה בשנות השלושים והארבעים, הלאומנות הפשיסטית של 'משמר הברזל' שבאה לידי ביטוי, ו'הקינוח' - ששם כיסוי על הכל - הוא הפתרון הסופי של הנאצים. המנהיג הרומני אנטונסקו אמר – אני אעשה את העבודה לבד. באחריותו נהרגו בהוראה של הרומנים עוד לפני שהגרמנים התערבו, למעלה מרבע מיליון יהודים".

 

התאריך איננו מקרי: י"ג בתמוז היה התאריך שבו הורה אנטונסקו להתחיל בהשמדת יהודי רומניה. לקנר מציינת כי ארגון אמיר - ארגון יוצאי רומניה בישראל, הדואג להנצחת מורשת יהדות רומניה – מקיים כבר שנים טקסים נפרדים לפוגרומים ביאס, בבוקרשט ולרצח בגיא ההריגה טרנסניסטריה. "אבל רצינו משהו שיאחד הכל, ויראה את התמונה השלמה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחר כך הם ניסו לטעון שלא הייתה בכלל שואה ברומניה
איריס לקנר
מומלצים