שתף קטע נבחר

הסגן של קלינטון: "פרו-ישראלי, אבל מודאג מהכיוון של ההנהגה"

המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב הכריזה כי הסנאטור טים קיין יהיה סגן הנשיאה אם תנצח בבחירות. קיין מגדיר עצמו "תומך ישראל גדול" שרוצה עתיד בטוח עבורה, אך הביע חשש מהכיוון שאליו צועדת ההנהגה הישראלית בסכסוך עם הפלסטינים והחרים את נאום נתניהו בקונגרס שנרקם מאחורי גבו של אובמה: "לא עושים דבר כזה"

המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארצות הברית, הילרי קלינטון, הכריזה הלילה (שבת) רשמית כי הסנאטור מווירג'יניה טים קיין הוא המועמד שלה לתפקיד סגן הנשיא והאיש שירוץ איתה לבית הלבן בבחירות לנשיאות בנובמבר.

 

במישור יחסי החוץ קיין מגדיר את עצמו "תומך ישראל גדול". לצד זאת, הוא היה אחד הסנאטורים הדמוקרטים שהחרימו אשתקד את נאומו בקונגרס של ראש הממשלה בנימין נתניהו, כשזה הגיע לנאום נגד ההסכם שגיבשו אובמה ומנהיגי המעצמות האחרות עם איראן. את בואו לנאום תיאם אז נתניהו עם הקונגרס תוך כדי שהוא עוקף את הבית הלבן ואת אובמה, והוא הקים עליו כעס רב בוושינגטון ובמיוחד בחוגים דמוקרטיים. קיין הסביר אז את החלטתו להיעדר מהנאום כמו עשרות חברי קונגרס אחרים בכך שהוא התקיים בסמוך לבחירות הכלליות בישראל, וטען כי אין סיבה לקיים את הנאום הזה לפני שהישראלים הולכים לקלפי כדי להצביע.

"למה הדירו את הדמוקרטים? אנחנו ידידי ישראל". קיין עם קלינטון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"למה הדירו את הדמוקרטים? אנחנו ידידי ישראל". קיין עם קלינטון(צילום: AFP)

במרס של השנה שעברה העניק קיין ריאיון למגזין "פורוורד" ודיבר רבות על ישראל. קיין אמר אז: "אני דמוקרט מאוד פרו-ישראלי. הייתי בלשכתו של ראש הממשלה נתניהו שלוש פעמים כדי לדבר איתו על איראן בתקופת כהונתו הנוכחית. אני מסכים עם רבות מהדאגות שלו, אבל כשחזרתי מישראל נמסרה ההודעה שהוא יגיע לנאום, וכפי שנודע לנו מאוחר יותר הנאום אורגן לפרטי פרטים כך שהבית הלבן לא יהיה מעודכן וכך שהדמוקרטים בקונגרס לא יידעו על כך דבר, אפילו אלה בינינו שהם תומכים גדולים של ישראל. לעניות דעתי זה נעשה לגמרי כדי להשפיע על הבחירות בישראל ולהציג תמיכה אמריקנית באדם אחד ובמפלגה אחת – וזה דבר שלעולם לא הייתי עושה".

"כל מי שאני מכיר במפלגה פרו-ישראלי. זה לא אומר שאי אפשר לא להסכים". קיין (צילום: AP) (צילום: AP)
"כל מי שאני מכיר במפלגה פרו-ישראלי. זה לא אומר שאי אפשר לא להסכים". קיין(צילום: AP)

נתניהו נואם בקונגרס בשנה שעברה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נתניהו נואם בקונגרס בשנה שעברה(צילום: AFP)

קיין נשאל אז אם הוא מרגיש שישראל הפכה בארה"ב לסוגיה מפלגתית ואם הוא סבור שדמוקרטים הולכים ומתרחקים מישראל. הוא השיב: "אני לא מרגיש התרחקות של הדמוקרטים מישראל אבל אני כן מרגיש שיש מאמץ של אנשים מסוימים במפלגה הרפובליקנית להרחיק את הדמוקרטים ממערכת היחסים עם ישראל. צר לי על כך ששגריר ישראל וראש הממשלה הלכו עם זה. הם הלכו עם הרעיון של 'אנחנו צריכים לשמור על זה בשקט ולא לספר לדמוקרטים'. אנחנו מרגישים כאילו הדירו אותנו. למפלגה שלנו יש מסורת ארוכת שנים של פרו-ישראליות, ולהיות פרו-ישראלי לא אומר שאתה צריך להסכים עם ישראל על כל דבר, אבל אנחנו חברים, אנחנו בעלי ברית, אנחנו שותפים".

 

כשנשאל אם יש מקום במפלגה הדמוקרטית למי שאינו פרו-ישראלי השיב: "כל מי שאני מכיר במפלגה הוא פרו-ישראלי. זה לא אומר שאנחנו מסכימים על הכול. יש לי דאגות עמוקות מאוד מהכיוון שההנהגה הולכת בו בכל הקשור לניסיון להגיע ליישום של ממש של מה שסוכם באוסלו בשנות ה-90. יש לי דאגות עמוקות לגבי המנהיגים בצדדים הישראלי והפלסטיני. זה לא הופך אותי בשום אופן לפחות פרו-ישראלי. אני רוצה שישראל תהיה בטוחה בעתיד, ואני חושש שחלק מהצעדים כלפי הפלסטינים החלישו את ביטחונה העתידי של ישראל, לא חיזקו אותו".

היתרון: ספרדית ומפתח לניצחון בווירג'יניה החשובה (צילום: AP) (צילום: AP)
היתרון: ספרדית ומפתח לניצחון בווירג'יניה החשובה(צילום: AP)

קיין אינו נחשב לאדם כריזמטי במיוחד, אבל הוא יוכל לסייע לקלינטון בשתי זירות חשובות: ראשית, הוא דובר ספרדית שוטפת ויוכל לקרב את קלינטון לבוחרים היספנים; ושנית, וירג'יניה שממנה הוא בא היא יעד חשוב מאוד לניצחון מבחינת קלינטון – בעלה הנשיא לשעבר ביל קלינטון מעריך לפי "וול סטריט ג'ורנל" שאם רעייתו תנצח בווירג'יניה, למועמד הרפובליקני דונלד טראמפ לא תהיה שום דרך ריאלית להגיע ל-270 האלקטורים הדרושים לניצחון בבחירות לנשיאות. מאז הבחירות של שנת 2000 כל מועמד לנשיאות שניצח בווירג'יניה הגיע לבית הלבן.

 

באגף הליברלי במפלגה הדמוקרטית צפויים להתאכזב מבחירה בקיין. תומכי יריבה של קלינטון בפריימריז ברני סנדרס ציפו שקלינטון תציע לסנאטורית אליזבת וורן לרוץ לצדה. וורן יכולה הייתה להניע את תומכי

סנדרס ולגרום להם להצביע בנובמבר, ולתת את התחושה שקלינטון תלך לפחות במידה מסוימת גם בדרכו של סנדרס. אם קלינטון אכן תבחר בקיין, פירוש הדבר יהיה שהיא מעדיפה בחירה שמרנית: קיין הוא גבר לבן שאינו כריזמטי במיוחד. עם זאת, יש לו סיפור חיים שיכול למשוך בוחרים במדינות המפתח, ובעיקר בורגנים, להצביע למועמדת הדמוקרטית בבחירות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
טים קיין. "הדמוקרטים לא מתרחקים מישראל"
צילום: AP
מומלצים