שתף קטע נבחר

הצעת חוק: אלימות כלכלית תוגדר עבירה

מי שיאסור על בן זוגו לצאת לעבודה או לפתוח חשבון בנק, מי שימנע התנהלות כלכלית עצמאית - יהיה חשוף לתביעת נזיקין. זו ההצעה של השרה לשוויון חברתי, במטרה למגר עוד ביטוי של אלימות במשפחה

האם אלימות כלכלית בין בני זוג תהפוך בקרוב לעוולה אזרחית שתהווה עילה לתביעה? השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, הפיצה הבוקר (יום ב') תזכיר חוק שלפיו אלימות כלכלית תוגדר עבירה על פי חוק ותהווה עילה לתביעה.

 

ההגדרה לאלימות כלכלית, על פי ההצעה, תכלול התנהגות של אדם כלפי בן זוגו המונעת או מקשה מימוש התנהלות כלכלית עצמאית, איסור יציאתו לעבודה או פתיחת חשבון בנק. לכך יתווספו גם שלילת אפשרות לקבל החלטה בנוגע לכספים שבן הזוג השתכר, או כאשר בן זוג מנע שימוש בנכסים שבהם קיימת לו זכות או הקשה עליו להשתמש בהם.

 

ההגדרה תתייחס לכל מצב שבו נמנע מבן הזוג ניהול סביר ותקין של חייו הכלכליים, באופן מתמשך תוך הטלת אימה או הפעלת כפייה. זאת במטרה להרחיב את הגדרת האלימות מעבר לביטויים מילוליים או התנהגות פיזית.  

 

 

השרה גילה גמליאל ()
השרה גילה גמליאל

"אלימות והתעללות יכולות לבוא לביטוי בהתנהגויות נוספות, פוגעניות לא פחות שאופיין מילולי, נפשי, רגשי, וחברתי", נכתב בדברי ההסבר. "ביטוי התנהגותי נוסף בעל היבטים פוגעניים ואלימים הוא בפן הכלכלי. אלימות כלכלית כלפי בן זוג עלולה להיות קשה לא פחות מסוגי אלימות אחרים, והיא מתקיימת לעתים לצד התנהגויות אלימות אחרות, ואף יכולה להתקיים במסגרת יחסי בני הזוג באופן עצמאי לחלוטין".

 

תזכיר החוק שגיבש בחודשים האחרונים המשרד לשוויון חברתי בשיתוף משרד המשפטים מבקש לקבוע כי במסגרת החוק למניעת אלימות במשפחה, ייכלל גם איסור נקיטת אלימות כלכלית, וכן לקבוע שאלימות כזו תהווה עילה של בן הזוג הנפגע לקבל צו להפסקתה, לצד צווי ההגנה".

 

בנוסף, מבקשת ההצעה לקבוע כי נקיטת אלימות כלכלית תהווה עוולה אזרחית שניתן יהיה לתבוע בגינה בנזיקין.

 

"האלימות במסגרת יחסי משפחה אינה מתמצית רק באלימות פיזית, אלא גם באלימות כלכלית שכוללת מניעת משאבים מבן זוג, מניעת השתתפות בקבלת החלטות ומניעת מידע, כולל איומים של ממש או הטלת אימה", אמרה השרה גמליאל, יוזמת ההצעה. "כשליחת ציבור, נחשפתי פעמים רבות למקרים קשים של אלימות כלכלית בין בני זוג, והמחוקק לא נתן את דעתו בנושא. עיגון ההליך בחקיקה יסייע לייצר צעדים אופרטיביים, ואין לי ספק שהצעת החוק תביא לחשיפת הנושא בציבור וגם תגן בעתיד על הנפגעים והנפגעות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ShutterStock
(אילוסטרציה)
צילום: ShutterStock
מומלצים