שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  ויגו מורטנסן: "רוב הסרטים היום מחורבנים"

  הוא מטיף לשלום ואחווה, מתנגד תקיף למדיניות ישראל בשטחים, אין לו בעיה להופיע בעירום מלא - אבל לא בשביל מפיקי הוליווד הממוסחרת. ויגו מורטנסן הוא השחקן המושלם לגלם את גיבור "קפטן פנטסטיק". בראיון אומר כוכב "שר הטבעות": "אין לי תוכנית לעשות כסף משוברי קופות"

   

  כשוויגו מורטנסן ירד מהסוס, החזיר אותו לאורוות, איפסן את החרבות באפסנאות (חוץ מאחת ששמר למזכרת), ואמר שלום לדמותו של אראגורן - אותה גילם בטרילוגיה מוחצת הקופות וזוללת הפרסים "שר הטבעות" - הוא בחר להימנע מבלוקבסטרים ולהיטי קומיקס, ולא התפתה להצעותיה של הוליווד הממוסחרת. מורטנסן החליט בעשור האחרון להתמקד בסרטים עצמאים ואמנותיים, למשל שיתוף הפעולה המתמשך שלו עם הבמאי הקנדי דיוויד קרוננברג.

   

  "רוב הסרטים כיום פשוט מחורבנים, וחשוב לי להתחבר לסיפור. שיהיה טוב. שלא אתבייש בו בעתיד. אני גם חושב שאתה צריך להמציא את עצמך מחדש, כבמאי, כשחקן, כאדם", פרש מורטנסן את משנתו בראיון שנערך בעיר הנופש הצרפתית קאן, "ישנם שחקנים שעושים סרטים קופתיים כדי לאפשר הופעה בסרטים אמנותיים דלי תקציב. הם ממש עושים זאת במודע. אפילו שמעתי את הביטוי הגס: 'סרט אחד בשבילי ואחד בשביל האולפנים'. אני הייתי מעדיף לעשות את כולם בשבילי. אז נכון, אין לי תוכנית להרוויח כסף בשוברי קופות כדי לעשות סרטים עצמאיים, ואולי כדאי שתהיה לי, אבל בינתיים אני שמח בחלקי".

   

  מורטנסן והמשפחה ב"קפטן פנטסטיק" ()
  מורטנסן והמשפחה ב"קפטן פנטסטיק"

  במקביל לעשייה הקולנועית האמנותית, איכותית ואלטרנטיבית, מורטנסן בן ה-57, הדני-אמריקאי, שנדד וגדל בילדותו עם הוריו בדרום אמריקה, ומגדיר עצמו אזרח העולם, מרבה לטייל ברחבי הגלובוס. "אין לי בעיות להסתובב, למרות שיש מצב שיזהו אותי בגלל 'שר הטבעות'", הוא מגלה, "יש מקומות כמו מזרח רוסיה שלא יצפו בכלל לראות אותך. אבל זה קורה אפילו בארצות הברית או באירופה. אני חושב שהרבה מזה תלוי במה שאתה משדר. אנחנו כמו חיות, אז אם אנשים סביבך ירגישו שאתה לחוץ או עצבני, בין אם הם מודעים לכך ובין אם לא, הם יחושו בפחד שלך וברצון שלך להימנע מתשומת לב. אם תתנהג בצורה מכובדת ותתמקד בעניינך - יתנו לך לעשות את שלך".

   

  כמו כן, מורטנסן נהנה לטפח תדמית של פציפיסט והומניסט שלא אוהב תאגידים או מלחמות, ולא מאמין בדרכונים ובדגלים. הוא אף סבור שסרטי "שר הטבעות", למרות היותם משופעים בקרבות ואלימות, דוגלים בפתרונות לא אלימים. "לסרטים הללו יש מסר חשוב לתקופתנו: חרב היא חרב, לא יותר", הוא אמר פעם. "הנשק שלנו צריך להיות תקווה, חמלה וחוכמה". ובהזדמנות אחרת טען ש"דיווח מאוזן ודיפלומטיה הם הדרך היחידה להגיע לדו-קיום בשלום, במזרח התיכון או בכל מקום אחר בעולם".

   

   (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
  (צילום: gettyimages)

  מורטנסן אף יצא לא אחת נגד ממשלת ישראל ומדיניותה כלפי העם הפלסטיני. ב-2009 הוא חתם על עצומה מתוקשרת, שגינתה את כוונת פסטיבל טורונטו להקדיש מסגרת לסרטים ישראליים על תל אביב. לפני שנתיים, במהלך מבצע צוק איתן למשל, בעוד כוחות חיל האוויר כותשים את הרצועה, והחמאס ממטיר רקטות על ישראל, הכריז "ישראל מפעילה טרור נגד אזרחים פלסטינים". יחד עם זאת לא התעלם מהסבל של הצד השני: "למרבה הצער, גם הפעולות האלימות של טרוריסטים פלסטינים, המהווים מיעוט, לא נפסקו בשנים האחרונות".

   

  כשפגשתי את מורטנסן באותה תקופה - זה הסתיים בבכי: במהלך ראיון שערכתי אתו בפסטיבל ונציה 2014, רגע אחרי סיום צוק איתן, מורטנסן תקף אותי כאילו אני נציג של מדיניות ישראל, וכשניסיתי להסביר לו שזה גם לא היה נעים לחיות תחת מתקפת טילים בישראל, הוא המשיך להביע את דעותיו הנחרצות ביחס לאזורנו, עד כשהוא הבחין שדמעות צצות בעיני, והיא מיהר לחבק ולהרגיע אותי, ולנסות להביע אמפתיה.

   

  ויגו מורטנסן. תומך בצד הפלסטיני (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
  ויגו מורטנסן. תומך בצד הפלסטיני(צילום: gettyimages)

  במפגש האחרון במהלך פסטיבל קאן, בחרנו שלא לדרוך בשדה המוקשים הנפיץ הזה ולא לדון כלל במזרח התיכון המדמם. והתמקדנו בסרטו "קפטן פנטסטיק", בו הוא מגלם דמות שכאילו נתפרה על פי מידותיו ואישיותו - אב חדור אידיאלים, שמגדל את שש ילדיו בחלקת יער בארצות הברית, ומחנך אותם בעצמו, בלי עזרת בית ספר. הוא מקנה להם דרך על פי דעותיו למען זכויות אדם והאנטי ממסדיות-תאגידיות (האב מעדיף לחגוג עם ילדיו את יום הולדתו של הבלשן השמאלני הרדיקלי היהודי נועם חומסקי מאשר לציין את חג המולד), וגם שיעורים בהישרדות.

   

  התסריטאי-במאי מאט רוס אמנם לא כתב את התסריט של "קפטן פנטסטיק" כשמורטנסן היה לנגד עיניו או נמצא במחשבותיו, אבל כשהוא הגיע לליהוק, וחיפש מישהו גברי אך פגיע, היה ברור לו שמורטנסן הוא המתאים מכולם לתפקיד האב. "אני מעריץ גדול של ויגו", מנמק רוס, "ויגו הוא משורר וצלם וצייר וכותב - והוא מביא עמו כנות לכל מה שהוא עושה. וכבמאי, השחקן הראשי שלך הוא הפנים של הסרט, והוא מייצג עבורי את השאיפות שלי לגבי הסרט, ולא יכולתי לבקש פנים טובות מאלו של ויגו מורטנסן".

   

  תמונה משפחתית אידיאלית (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
  תמונה משפחתית אידיאלית(צילום: gettyimages)
    

  מורטנסן שגדל בצעירותו לא אחת בחיק הטבע, התחבר כמובן לתסריט. "הדמות התאימה לי במובנים מסוימים, ובמובנים אחרים הייתי צריך ללמוד לעשות כדי להבין. אני לא אוהב למשל מקומות גבוהים, לא אוהב להביט למטה. אז כשטיפסנו על סלעים, וזה היה די גבוה, וכשהגיעה השעה לארוחת הצהריים, כל הילדים ירדו למטה בזריזות, והם שאלו אותי אם אני מתכוון לרדת בעקבותיהם, אז אמרתי להם שאני לא עומד לעשות את זה, ונשארתי במקום".

   

  גם התפיסות החינוכיות של הגיבור לא זרות למורטנסן. "הרעיון של עידוד דיאלוג פתוח עם ילדים, ועידוד מחשבה עצמית, הוא רעיון שמוכר לי ושאני מאמין בו ומשהו שעשיתי עם בני. ולפעמים יש לזה תוצאות מפתיעות, כי ברגע שהם חושבים עבור עצמם, הם יכולים להסתובב ולהגיד לך: 'מה שאתה אומר זה בולשיט'. וכשאתה תוהה למה, הם עונים: 'כי ככה וככה'. חשוב שתהייה שיחה בין הורים וילדים. לפחות קורה משהו. ואני אוהב את זה".

   

  לא מתרגש מעירום. ויגו מורטנסן ב"קפטן פנטסטיק" ()
  לא מתרגש מעירום. ויגו מורטנסן ב"קפטן פנטסטיק"
   

   

  מורטנסן התמיר ושרירי אף פעם לא עשה עניין מעירום. למשל בסרטים של קרוננברג - סצנת הקרב בסאונה ב"סימנים של כבוד" והמשגל על המדרגות ב"היסטוריה של אלימות". אז לא מפתיע שהוא מגיח עירום כביום היוולדו, באחת הסצנות של "קפטן פנטסטיק" וניצב מול האנשים מסביבו ומול המצלמה, בעירום חזיתי לא מתנצל. "העירום הוא חלק מהסיפור", מעיד מורטנסן. "זה חלק מהאופן בו המשפחה הזו מתפקדת. זה גילוי על הדמות. אין לדמות שלי בעיה להיות עירום מול משפחתו. הסצנה הזאת גם מאפשרת לך, שוב, לראות אנשים מחוץ לתא המשפחתי מקבלים הלם ממשהו שעבור המשפחה, הוא נורמלי".

   

  "קפטן פנטסטיק" עשה לאחרונה סבב פסטיבלים נאה - הוא הוקרן בבכורה בפסטיבל סאנדנס, גרף את פרס הבימוי במסגרת מבט מסוים של פסטיבל קאן, וקטף את פרס חביב הקהל בפסטיבל קרלובי וארי בצ'כיה. עכשיו כשהוא מגיע להקרנות מסחריות בישראל, גם כאן הוא צפוי להתחבב על הקהל. "אני אוהב את ההפתעות בסרט", מסכם מורטנסן, "ההפתעות הרגשיות, הדברים המצחיקים, וזה לא היה מה שחשבתי שזה יהיה. בהקרנת הבכורה של 'קפטן פנטסטיק' ראיתי את החיוכים ואמרתי לעצמי: הממממ... משהו פה לא בסדר. הסתכלתי על האנשים לצדי, ותהיתי מי הם, מה קורה? הסרט מצחיק בחלקו, חלקו קיצוני ואולי כן מדי, אבל אני מבין את זה. אנחנו מקבלים פידבקים מדהימים".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: gettyimages
  ויגו מורטנסן
  צילום: gettyimages
  לאתר ההטבות
  מומלצים