שתף קטע נבחר

פיתוח בבן-גוריון: רובוט שיודע לשחות ולהיכנס למנהרות

התנועה הגלית מאפשרת לרובוט לזחול על משטחים שונים, לטפס וגם לשחות, כאשר הגלגלים הם עבור ההיגוי בלבד. צפו ברובוט בפעולה

באוניברסיטת בן-גוריון בנגב פותח הרובוט הראשון בעולם המייצר תנועה גלית טהורה על ידי שימוש במנוע אחד בלבד. הרובוט SAW (Single Actuator Wave-like robot), מיועד למטרות רפואיות, תחזוקה, חיפוש והצלה וביטחון. ממצאי הפיתוח פורסמו השבוע בכתבי עת מובילים בתחום המדע בעולם.

 

 

הרובוט הייחודי פותח על ידי ד"ר דוד זרוק, חוקר בכיר במחלקה להנדסת מכונות וראש המעבדה לביו רובוטיקה ורובוטיקה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. ד"ר זרוק חוקר את התנועה של הרובוט ביחד עם שני מאסטרנטים - אילנית וקסמן שחוקרת את הנושא של שחייה בנוזלים צמיגים המדמה תנועה של אורגניזמים ביולוגיים קטנים בשחיה - וניר דגני, החוקר את התנועה של הרובוט על משטחים גמישים במטרה להפעילו בתוך גוף האדם.

 

הרובוט מושפע מתנועת הנחשים בטבע, אולם תנועתו הגלית מתבצעת בכוון אנכי. התנועה הגלית מאפשרת לרובוט לזחול על משטחים שונים, לטפס וגם לשחות, כאשר הגלגלים הם עבור ההיגוי בלבד. הרובוט מפתח מהירות שיא של 57 ס"מ לשנייה, מהיר פי 5 מיתר הרובוטים מאותו הסוג. SAW מסוגל לטפס על גבי מכשולים ולזחול על פני משטחים קשים כמו חול, עשבים וחצץ. הרובוט יכול גם לטפס בתוך תעלות, כאשר הוא נוגע בשני צידי התעלה ומצליח לטפס במהירות 8 ס"מ לשנייה. בנוסף לכך, נבנתה גרסה העמידה בפני מים, אשר יכולה לשחות במהירות של 6 ס"מ לשנייה.

 

 (באדיבות אוניברסיטת בן גוריון) (באדיבות אוניברסיטת בן גוריון)
(באדיבות אוניברסיטת בן גוריון)

 (באדיבות אוניברסיטת בן גוריון) (באדיבות אוניברסיטת בן גוריון)
(באדיבות אוניברסיטת בן גוריון)

 

ד"ר זרוק מסביר: "למרות שחוקרים בכל העולם מנסים לייצר תנועה גלית מזה כ-90 שנה, הצלחנו למצוא פתרון ייחודי ופשוט המאפשר לייצר את הרובוט בגדלים שונים למטרות שונות. לדוגמה, אפשר להגדיל אותו למטרות חיפוש והצלה, בחדירה לאזורים מורכבים ובעיתיים, כגון צנרת מנהרות והריסות או להקטין אותו לקוטר של כ-1 כס"מ או אף פחות מכך, כדי להניע אותו בתוך גוף האדם למטרות רפואיות, כגון צילום או לקיחת ביופסיות בתוך מערכת העיכול". ד"ר זרוק הוסיף:  "קיבלנו רובוט חזק, קל לייצור, אמין ובעל צריכת אנרגיה נמוכה אשר מאפשרת לו לנוע לטווח רחוק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות אוניברסיטת בן גוריון
הרובוט בפעולה
באדיבות אוניברסיטת בן גוריון
מומלצים