שתף קטע נבחר

משפחת גולדין: "אימוץ דו"ח שמגר - חיסול צבא העם"

רגע לפני דיון ראשון בדו"ח שאמור להקשיח עמדות בעסקאות על שבויים ונעדרים, קרוביו של הדר גולדין שנפל בצוק איתן מזהירים: "בזמן שיש שבויים לא משנים חוקים שקושרים את ידי הממשלה"

הקבינט המדיני ביטחוני מתכנס אחר הצהריים (יום ד') לדיון ראשון במסקנות דו"ח ועדת שמגר, שהוגשו כבר לפני ארבע שנים וחצי וביקשו לקבוע כללים חדשים לעסקאות חילופי שבויים. משפחתו של הדר גולדין, שנפל במבצע צוק איתן בעזה לפני שנתיים ומוגדר "חלל במעמד של שבוי ונעדר", פרסמה הודעה לקראת הדיון והזהירה כי "אימוץ הדו"ח משמעותו חיסול צבא העם. בזמן שיש שבויים לא משנים חוקים שקושרים את הידיים של הממשלה".

ההורים שמחה ולאה גולדין עם ראש הממשלה נתניהו, אתמול בטקס האזכרה בירושלים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ההורים שמחה ולאה גולדין עם ראש הממשלה נתניהו, אתמול בטקס האזכרה בירושלים(צילום: גיל יוחנן)
 

הוועדה, בראשות נשיא בית המשפט העליון לשעבר מאיר שמגר, מונתה על ידי שר הביטחון לשעבר אהוד ברק במטרה לקבוע עקרונות לניהול משא ומתן לפדיון שבויים ונעדרים. היא הגישה את המלצותיה לממשלה בתחילת שנת 2012, לאחר עסקת שליט באוקטובר 2011. ההמלצות נותרו חסויות, אולם ב"ידיעות אחרונות" פורסם כי הוועדה המליצה שהאחריות למשא ומתן תילקח מראש הממשלה ותועבר לידי שר הביטחון. עוד פורסם כי אם יתקיים פעם נוספת בעתיד מו"מ על השבת חייל חטוף, ישראל תסכים לשחרר תמורתו מספר אסירים בודד, ועבור גופה לא יוחזר יותר מאסיר בודד.

 

בישיבת הממשלה שאישרה לפני כחודש את הסכם הפיוס עם טורקיה, דרשו שרים ובהם השר לביטחון פנים גלעד ארדן לקיים דיון במסקנות שמגר. זאת לנוכח המחאה מצד משפחת גולדין, משפחתו של אורון שאול ומשפחת הנעדר אברה מנגיסטו, על כך שעניין השבת בניהן לא נכלל בהסכם, על אף הקשר בין חמאס לטורקיה והעברת סיוע לעזה. הדיון היום אמור להיות ראשון בסדרה, ולא צפויות בעקבותיו החלטות.

 

בחודש שעבר הודיע צה"ל כי ישונה מעמדם של סגן הדר גולדין וסמ"ר אורון שאול, שנהרגו במבצע צוק איתן. גולדין יוכר כ"חלל במעמד של שבוי ונעדר" לאחר שנערכה לו הלוויה, ושאול יוכר כ"חלל שמקום קבורתו אינו ידוע במעמד של שבוי ונעדר" משום שלו לא נערכה הלוויה.

 

ההחלטה התקבלה בעקבות פניית משפחת גולדין לצבא, בשל תחושתם שההכרה בהדר כחלל צה"ל מסמלת שהסיפור הסתיים אף שגופתו טרם הושבה. המשמעות של המעמד החדש בדמות "שבוי ונעדר" נובעת מהרצון להעביר מסר שעל המדינה לעשות הכול כדי להשיב את גופות הבנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הוריו של הדר גולדין, אתמול באזכרה הממלכתית
צילום: גיל יוחנן
מומלצים