שתף קטע נבחר

מהוראת ערבית לניהול קרן בשווי 200 מיליון ד'

שירה רודרמן היא מנכ"לית קרן רודרמן, קרן פילנתרופית שפועלת לשילוב אנשים עם מוגבלויות בחברה ולחיזוק הקשר בין ישראל ליהדות ארה"ב. מיהו המודל לחיקוי שלה, מה היא חושבת על הכלכלה הישראלית ומה היא חושפת על השירות הצבאי שלה? ראיון

שם: שירה רודרמן

מצב משפחתי: בת 37, נשואה לג'יי רודרמן + 4 ילדים בגילאי בית הספר

מגורים: בוסטון, מסצ'וסטס.

השכלה: תואר ראשון בחינוך ושני במדיניות ציבורית מהאוניברסיטה העברית, ד"ר לפילוסופיה לשם כבוד מאוניברסיטת חיפה.

תפקיד: מנכ"לית קרן משפחת רודרמן מזה 14 שנה

 

סדר יום

06:00 – משיבה למיילים שהגיעו במהלך הלילה

06:45 - מארגנת את הילדים ומסיעה אותם לבית הספר

08:00 - מתחילה יום עבודה: שיחות, פגישות צוות, תכנון אסטרטגיה. שעות הבוקר מוקדשות לרוב לעבודה מול ישראל בשל הפרשי השעות

12:00 - פגישות הנהלה במשרד בבוסטון ביחד עם בן זוגי, שמשמש נשיא הקרן, ועם מנהלי התכניות.

13.00- ארוחת צהריים בסביבת המשרד.

14:00 - פגישת הליכה: מטעמי בריאות ועידוד לכושר, משתדלת לשלב פגישת עבודה יומית תוך כדי הליכה בסביבת המשרד.

18:00 - חוזרת הביתה, מכינה ארוחת ערב. שיעורי בית עם הילדים והסעות מחוגים.

21:30 – משיבה למיילים וקוראת חומר עבודה או ספר.

 

מה מייחד את קרן רודרמן

קרן משפחת רודרמן היא קרן פילנתרופית משפחתית פרטית, שפועלת לשילוב אנשים עם מוגבלויות בחברה, לחיזוק הקשר בין ישראל ליהדות ארה"ב, ומקדמת פילנתרופיה אסטרטגית. אנחנו משקיעים כ-10 מיליון דולרים בשנה מכספי הקרן הפרטית ביוזמות ובשותפויות חדשניות, שמקדמות שילוב אנשים עם מוגבלויות בחברה. בתחום חיזוק הקשר בין ישראל ליהדות ארה"ב אנחנו מקיימים משלחות של חברי כנסת ועיתונאים לארה"ב לסמינרים לימודיים על יהדות ארה"ב, ובישראל ייסדנו תוכנית לתואר שני ללימודי יהדות ארה"ב באוניברסיטת חיפה, הקמנו שדולה בנושא בכנסת עם ח"כ נחמן שי, ועוד. לקרן יש משרדים בבוסטון, ניו-יורק ורחובות, ויש בה 20 עובדים.

רודרמן עם חברי כנסת שהשתתפו במשלחת של הקרן לארה"ב (צילום: ג'סיקה ארנשו) (צילום: ג'סיקה ארנשו)
רודרמן עם חברי כנסת שהשתתפו במשלחת של הקרן לארה"ב(צילום: ג'סיקה ארנשו)
 

מתי הבנת שאת במסלול להצלחה?

הצלחה היא תמיד דבר יחסי. אני לא מתעלמת מההישגים הרבים אליהם הגיעה הקרן, אבל אני תמיד בחשיבה שאפשר להיות יותר טובים, ואולי לא באמת הפנמתי את גודל ההצלחה עד היום, כי שכאדם חושב שהוא מצליח, הוא מרוכז בהצלחה שלו ולא במהות העשייה. אני מודעת ליכולת ההשפעה שלנו ולהיקפיה, אבל אני לא מתרכזת בהצלחה, אלא בגודל האחריות שלנו ובשיפור העשייה החברתית אותה אנחנו מובילים.

 

מה ההישג הכי גדול שלך?

הקמת הקרן המשפחתית הבינלאומית והמקום שהקרן נמצאת בו היום. הקרן היא עסק פילנתרופי בשווי של 200 מיליון דולרים. הייתה לי הזכות להיות שותפה להקמת הקרן מראשיתה, ביחד עם אביו של בעלי, מורטון רודרמן ז"ל, שהאמין בי למרות גילי הצעיר (לפני 14 שנה) ועודד אותי כל הזמן שלא לפחד. הוא זה שאיפשר לי לחלום הכי רחוק שיש, וסייע גם ליישם ולהגשים את החלום לכדי עשייה משמעותית, שאני מבצעת עם בן זוגי ושותפי לחיים, ג'יי.

שירה וג'יי רודרמן (צילום: נועם גלאי) (צילום: נועם גלאי)
שירה וג'יי רודרמן(צילום: נועם גלאי)

 

ספרי על כישלון שלך בדרך, משהו שאת מתחרטת עליו

לא מזמן, לאחר תהליך ארוך של משא ומתן עם אחד מהארגונים השותפים, נאלצנו לפרק את השותפות, בשל אי יכולת לממש אותה באופן אפקטיבי. זו סיטואציה לא נעימה ברמה המקצועית וברמה האישית, ויש הרגשה של אכזבה ותסכול. עם זאת, יש ערך רב ללמידה דווקא מתוך אותן אי הצלחות, וטעויות הן תמיד חלק בלתי נפרד מתהליך גדילה וצמיחה של ארגון יזמי ופעיל כשלנו. צריך רק לדעת ללמוד מהטעויות ולהפיק את הלקחים.

 

ב-2013 התמודדת על ראשות עיריית רחובות והפסדת. תתמודדי שוב?

ברור שרציתי לנצח, אבל קיבלתי את החלטת התושבים והמשכתי בניהול הקרן הפילנתרופית. נולדתי, גדלתי והתחנכתי בישראל, וישראל היא הבית שלי, ומעולם לא לקחתי את המדינה שלנו כמובן מאליו. אני רואה את עצמי ואת משפחתי חוזרים לישראל, ולא רוצה לדמיין סיטואציה אחרת. אני מתגעגעת לתחושת השייכות, לתחושה שבכל דבר יש משמעות כי זה שלך. אני לא יכולה להתחייב מה אעשה בעתיד, הרצון להיות חלק מעשייה משמעותית, נמצא איתי בכל מקום וזמן".

 

מודל לחיקוי/מנטור

חמי, מורטון רודרמן ז"ל, היה המנטור שלי. הוא כיוון, נתן דוגמא אישית ולימד אותי כמה חוקים: אפשר להצליח בגדול ולשמור על פשטות וכנות, כששומרים על סל ערכים ברורים ומוצקים, לכל אדם מגיעה הזדמנות שנייה, תמיד צריך לזכור את האנשים שהושיטו לך יד והאמינו בך, ולעולם לא לשכוח מאיפה הגעת. בכל הקשור לזהותי האישית ולהתנהלות היום יומית, הוריי עיצבו את כל הקשור למנהיגות שבי, לנתינה וחסד. ובתוך כל אלו, בכל זמן אני לוקחת כלים ודוגמא מהאנשים הסובבים אותי.

 

אנשים מוגבלים או בעלי מוגבלויות? מה חשיבות המינוחים, באיזה מינוח את משתמשת ולמה?

אנחנו מקפידים להשתמש במונח "אנשים עם מוגבלות". אף אדם הוא לא הבעלים של המוגבלות שלו, אלא הוא חי עם המוגבלות. אנחנו מאמינים שחברה הוגנת וצודקת יותר היא חברה שבה לאנשים עם וללא מוגבלות יש הזדמנות שווה לממש את מלוא הפוטנציאל שלהם ולחיות חיים מלאים. רק באמצעות שינוי השיח אפשר יהיה ש-20% מהאוכלוסייה, שחיים עם מוגבלות, יהיו שותפים מלאים בכל התחומים.

שירה עם בת-אל וקנין ב"כנס רודרמן לשילוב" ()
שירה עם בת-אל וקנין ב"כנס רודרמן לשילוב"

 

יש כפרי נוער וכיתות מיוחדות לבעלי מוגבלויות. זו הדרך?

לפי אמונתי, הדרך הנכונה היא ליצור כמה שיותר מסגרות ואינטראקציות משותפות בכל תחומי החיים ולשלב אנשים עם מוגבלויות בפלטפורמות קיימות, אוניברסליות, כשהמסגרות מתקיימות במרכזי הערים ולא בפאתים. בקרן אנחנו דואגים לשילוב הוליסטי בכלל תחומי החיים, כשהאדם במרכז.

 

איך מסירים את הפחד מהשונה? מאדם עם מוגבלות?

הדרך האפקטיבית ביותר להסרת הפחד וניפוץ הסטיגמות היא באמצעות פעילות סינגור ובאמצעות שינוי מדיניות. צריך להגדיל את השתתפותם של האנשים עם המוגבלויות במסגרות משותפות ולא ליצור תוכניות סגרגטיביות-מפרידות. יש 20% בעלי מוגבלויות באוכלוסיה, וחשוב שהם יהיו מיוצגים בהתאם גם בטלוויזיה, בכיתת הלימוד, בבית הכנסת, בעבודה, בקולנוע ובקהילה – רק כך נצליח להסיר חסמים, פחדים ובורות.

 

מה את מחפשת בעובד שמגיע אליך לראיון עבודה?

כנות, תשוקה לעשייה, פשטות והנעה מתוך ערכים ומניעים טובים. חשוב שתהיה לעובד יכולת לעבודה עצמאית, חדות מחשבה, נכונות ללמידה וחתירה למצוינות.

 

מה אסור ומה כדאי להגיד לך בראיון עבודה?

לעיתים אנשים עסוקים בלהרשים, והחשוב הוא, שאדם צריך להיות הוא עצמו ולא לנסות למכור לי משהו שהוא לא, כי מהר מאד אעלה על כך.

 

מה יכולה להיות עילה לפיטורים של עובד?

חוסר כנות, אי אמינות, אדם שלא עושה את עבודתו, כפי שמתבקש ממנה.

 

מה תרצי שהעובדים שלך ידעו עליך?

שיבינו, שהם עובדים עבור משפחה, ולא ישכחו שאנחנו בני אדם עם רגשות בדיוק כמוהם. שידעו שאנחנו מונעים מ"נאה דורש נאה מקיים", ולעולם לא נדרוש או נצפה מהם לדבר שאנחנו לא נדרשים לו בעצמנו. שתמיד אנחנו זמינים ונמצאים שם בשבילם.

 

האם את מנהלת ריכוזית או מפזרת סמכויות?

אני אוהבת להרגיש שאני יכולה לסמוך על הצוות ולהאציל סמכויות, אבל בה במידה להיות מעורה בפרטים.

 

איך את מתייחסת לחופשת לידה / מילואים של עובד?

לשרת את המדינה ואת החברה זה אחד מערכי היסוד, ובאשר לחופשות לידה - משפחה היא מעל הכל.

מפגש עם סטודנטים שלומדים בתוכנית רודרמן באוניברסיטת חיפה ()
מפגש עם סטודנטים שלומדים בתוכנית רודרמן באוניברסיטת חיפה

 

איך את מעלה את המוטיבציה של עובדים בכלל ובימים קשים בפרט?

אנחנו משתדלים להיות עם אצבע על הדופק, לדעת מה קורה עם העובדים שלנו בתוך מסגרת העבודה ומחוצה לה, ובתוך כך לזהות את גורם המוטיבציה של כל עובד, ולהגדיל אותו בפרגון שוטף, עידוד והתפתחות אישית ומקצועית. אם זה באמצעות מימון קורסים, נסיעה לימודית, ימי חופשה בתשלום וכד'. בשעת קושי נספק לעובד תמיכה וסיוע.

 

אישה שומרת מסורת, אשת קריירה ואם. שילוב קשה?

לנשים יש יכולות יוצאות דופן לשלב, להבין, להקשיב ולמצוא פתרונות יצירתיים. עם זאת, גם אני, כאישה, חוויתי במהלך הקריירה רגעים מתסכלים, שקשורים במבנה שוק העבודה וביחסי הכוחות בין גברים לנשים. לשלב בין הרצון להיות אמא מעורבת, מסורה ונוכחת לבין הרצון להיות אשת מקצוע מהשורה הראשונה, זמינה ומעודכנת, זה אתגר תמידי ולא פשוט, אבל אפשרי.

 

אני לא תמיד מוצאת את האיזון המושלם, אבל מדי יום מאתגרת את עצמי להצליח לשלב בין השניים. לכן, למשל, אטוס לישראל ליומיים או שלושה, ואדאג לחזור בזמן, כדי להיות במסיבת הסיום של בתי. בדרכי שלי אני מקווה להוות מודל לבתי ולצעירות אחרות. ליהדות ולמסורת היהודית יש מקום עצום בחיי מאז ילדותי. שמירת השבת, כדוגמא, היא אחת ההמצאות הגדולות והחשובות ביותר. בשבת אני נוהגת ללכת לבית הכנסת עם משפחתי, מארחת חברים לארוחות שבת ונהנית מזמן איכות עם ילדיי וחבריי. השבת מאפשרת לי זמן לעיסוק במקורות היהודיים, היא ממלאת אותי באווירה רוחנית ומסייעת לאגור כוחות מחודשים לשבוע החדש.

 

מה המשמעות של כסף עבורך?

כסף עבורי הוא אמצעי. זו לא התכלית ולא המטרה המרכזית. כסף מקל ומאפשר לרכוש חוויות, אבל אסור שיהיה גורם מרכזי בבניית מערכות יחסים. כסף לבדו לא יכול להביא לאושר ולשמחה אמיתיים. שימוש בכסף יכול להוביל לשינויים חברתיים, זה כשאתה רואה את עצמך כשליח, שניתנה לו אחריות להשתמש בו בצורה מושכלת להגשמת מטרות.

 

מה את חושבת על הכלכלה הישראלית?

הכלכלה הישראלית יצירתית, יזמית, יצרנית ומתחדשת, מתאימה את עצמה למגמות ושינויים בשוק העולמי.

 

תפתיעי אותנו במשהו שלא יודעים עליך

בהכשרתי אני מורה לערבית, לימדתי ערבית בשירותי הצבאי ביחידת 8200. אני מאד אוהבת לבשל ולרקוד. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חנה נודלמן פאוסט
שירה רודרמן
צילום: חנה נודלמן פאוסט
מומלצים